Giełda Poloniex – przegląd, wady, zalety, opinie

Giełda Poloniex. Wszystko, co musisz wiedzieć o platformie do handlu kryptowalutami.
Poloniex recenzja
Poloniex – recenzja giełdy kryptowalut

Giełda Poloniex jest platformą, która łączy niskie opłaty transakcyjne z dostępem do wielu kryptowalut. Operator oferuje łącznie 350 różnych cyfrowych monet. Co więcej, giełda Poloniex umożliwia swoim klientom również korzystanie z pożyczek kryptowalutowych, depozytów zabezpieczających i kilku innych produktów opartych na technologii blockchain. Giełda jest w pełni zdecentralizowana, co podoba się wielu użytkownikom. Poloniex z całą pewnością spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagających traderów kryptowalutowych. Giełda nie jest dostępna dla użytkowników ze Stanów Zjednoczonych Ameryki.

Giełda Poloniex – co o niej wiadomo?

Ze względu na niskie opłaty transakcyjne Poloniex wydaje się świetnym wyborem dla osób, które często dokonują zakupów za pośrednictwem giełdy kryptowalutowej. Połączenie niskich opłat z listą ponad 350 różnorodnych kryptowalut to świetna opcja dla każdego inwestora. Za pośrednictwem Poloniex zyskujemy dostęp do kilku platform tradingowych, pożyczek kryptowalutowych i handlu z depozytem zabezpieczającym.

Niestety Poloniex oprócz powyższych korzyści mierzy się również z mieszaną opinią. Wiele osób w internecie wskazuje na to, że giełda w przeszłości borykała się z problemami dotyczącymi ataków hakerskich. W 2014 roku w wyniku udanego ataku hakerskiego firma straciła łącznie 12% swoich aktywów. W 2020 roku miał miejsce drugi udany atak hakerski w historii giełdy. Tym razem stracili 6% firmowych udziałów.

Jeżeli jednak ufasz temu, że operator Poloniex uczy się na błędach i w przyszłości zadba o bezpieczeństwo swoich klientów, prawdopodobnie nic nie stoi na przeszkodzie zarejestrowania się w tym serwisie. Oferują jedne z najniższych prowizji na rynku.

Firma Poloniex zajmuje się dostawą kryptowalut już od 2014 roku. Dostawca platform handlowych Poloniex ma swoją siedzibę w Delaware. Giełda obsługuje ogromną listę aktywów. Jeżeli twoim głównym celem w handlu kryptowalutami jest dostęp do dużej liczby tokenów, Poloniex z całą pewnością spełni twoje oczekiwania.

Giełda Poloniex umożliwia zakupy za pośrednictwem MasterCard, Visy, a nawet Apple Pay. Poloniex udostępnia platformę transakcyjną w wersji dla początkujących, jak i w wersji dla zaawansowanych użytkowników z dużo większą liczbą funkcji. Oprócz tego udostępniają swoim klientom dostęp do zdecentralizowanej giełdy kryptowalutowej.

Decentralizacja, pożyczki, niskie opłaty i dostęp do wielu aktywów to mocna strona Poloniex. Mimo wszystko nie powinniśmy zapominać o kilku wadach operatora. Oprócz dwóch włamań, podczas których dostawca utracił znaczną część swojego kapitału, użytkownicy giełdy wskazują również uwagę na to, że Poloniex charakteryzuje się kiepską obsługą klienta. Jeżeli jesteś początkującym, który może potrzebować pomocy ze strony supportu, prawdopodobnie lepiej, jeśli skorzystasz z usług innej giełdy.

Jakie kryptowaluty dostępne są na giełdzie Poloniex?

Giełda Poloniex oferuje listę ponad 350 kryptowalut. Najczęściej wybieranymi przez klientów tokenami są:

  • Bitcoin;
  • Ethereum;
  • Solana;
  • Stellar;
  • Shiba inu;
  • Dogecoin;
  • Litecoin.

Oprócz najpopularniejszych altcoinów i bitcoina Poloniex ma w swojej ofercie również kilka mniej popularnych projektów, takich jak na przykład Dogelon, Dogs of Elon, Baby Dogecoin i kilka innych eksperymentalnych monet cyfrowych.

Warto również wspomnieć o tym, że operator giełdy współpracuje z projektem kryptowalutowym Tron. Posiadanie monet cyfrowych Tron (TRX) uprawnia klientów do zniżek podczas uiszczania opłat transakcyjnych.

Szczegóły dotyczące handlu na giełdzie Poloniex

Na Poloniex klienci znajdą kilka różnych platform, które odpowiadają różnym poziomom doświadczenia handlowego. Początkujący klienci, którzy są nowi w świecie kryptowalut, powinni jednak zadowolić się podstawowym formularzem kupna i sprzedaży monet cyfrowych. Doświadczeni traderzy mogą skorzystać z aktywnej giełdy kryptowalut. Znajdą tam wykresy i kilka dodatkowych funkcji.

Podstawowy formularz wymiany kryptowalut

Jeżeli nie masz doświadczenia z giełdami kryptowalutowymi, skorzystaj z podstawowego formularza wymiany. Najpierw zasil konto Poloniex walutą fiat, a następnie wymień tradycyjne pieniądze na preferowane kryptowaluty. Formularz podstawowej wymiany pozwala na szybki i prosty zakup kryptowalut za pomocą konta bankowego, karty debetowej lub karty kredytowej.

Jeśli dokonujesz zakupu za pomocą karty debetowej lub kredytowej, zapłacisz 3,5% opłaty (minimum 10$) na rzecz firmy Simplex, która zajmuje się przetwarzaniem kart kredytowych. Może być również konieczne uiszczenie dodatkowej opłaty za spread między kryptoaktywami.

Zakup za pomocą aktywnej platformy transakcyjnej

Aktywna platforma transakcyjna jest usługą skierowaną do nieco bardziej doświadczonych użytkowników giełd kryptowalutowych. Znajdziemy tam liczne wykresy i wskaźniki, które pomogą nam podejmować decyzje podczas handlu. Za pośrednictwem aktywnej platformy uzyskujemy też podgląd do ostatnich zleceń, otwartych zleceń i formularza szybkiego handlu. Doświadczeni traderzy z całą pewnością docenią dostęp do aktywnej platformy handlowej.

Poloniex ma w swojej ofercie także aplikacje mobilne, które możemy pobrać na systemach iOS oraz Android. Aplikację na urządzenia Apple pobierzemy w App Store, a wersje na urządzenia z systemem Android można znaleźć w Google Play. Aplikacja mobilna Poloniex pozwala na zdalne zarządzanie kontem, przeglądanie posiadanych kryptowalut i handel.

Niższe opłaty

Każdy klient może zakwalifikować się do programu zniżkowego. Jeżeli posiadasz ilość kryptowaluty Tron (TRX) o równowartości przynajmniej 49 dolarów. Aby korzystać z niższych opłat transakcyjnych na giełdzie Poloniex, musimy pokrywać je za pośrednictwem tokenów TRX. Najmniej opłacalne jest korzystanie z karty kredytowej lub debetowej, ponieważ firma zewnętrzna odpowiedzialna za przetwarzanie opłat za pośrednictwem karty pobiera aż 3,5% prowizji od transakcji.

Giełda Poloniex – bezpieczeństwo

Zachowaj szczególną ostrożność podczas przechowywania aktywów na giełdzie Poloniex, ponieważ historia giełdy pokazała, że bezpieczeństwo nie jest najmocniejszą stroną operatora. W ciągu sześciu lat giełda została dwa razy zhakowana. Kiedy doszło do włamania w 2014 roku, hakerzy wykradli kryptowaluty o równowartości mniej więcej czterech milionów dolarów. W tamtym momencie giełda zmniejszyła salda rachunku klientów o 12% ze względu na utratę wielu aktywów. Dla wielu osób ta wpadka jest ogromnym problemem. Z tego powodu niektórzy użytkownicy giełd kryptowalutowych unikają operatora Poloniex.

Warto również pamiętać o tym, że w 2020 roku nastąpił drugi udany atak hakerski. Platforma handlowa przetrwała incydenty związane z kradzieżą i nadal funkcjonuje. Mimo wszystko uważamy, że klienci powinni mieć się na baczności. Nie polecamy, aby przechowywać na rachunku Poloniex dużych pieniędzy. Wszystkie kryptowaluty zakupione za pośrednictwem tego operatora powinniśmy czym prędzej wypłacić na prywatny portfel kryptowalutowy, gdzie będą bezpieczne.

Poloniex zmaga się również z problemami dotyczącymi amerykańskiego nadzoru nad rynkiem papierów wartościowych. W 2021 roku komisja oskarżyła Poloniex o prowadzenie nielegalnej giełdy aktywów cyfrowych. W ramach ugody z amerykańskim SEC Poloniex wypłacił 10 milionów dolarów zadośćuczynienia. Pójście na ugodę rozwiązało problemy z SEC, jednak Poloniex do tej pory nie uzyskał licencji na handel kryptowalutami w Stanach Zjednoczonych Ameryki.

Rejestracja na giełdzie Poloniex

Poloniex prowadzi zarówno giełdę scentralizowaną, jak i zdecentralizowaną. W przypadku giełdy scentralizowanej musimy przejść przez proces rejestracji i weryfikacji, który wygląda podobnie jak w przypadku każdej innej giełdy kryptowalutowej. Poloniex jest dostępny tylko dla użytkowników spoza Stanów Zjednoczonych.

Rejestrację zaczynamy klasycznie od podania adresu e-mail i preferowanego hasła. Aby odblokować wszystkie funkcje oferowane przez giełdę, musimy przejść przez proces weryfikacji konta. Wymogi weryfikacji przebiegają zgodnie z procedurami KYC (Know Your Customer) znanymi z innych giełd kryptowalutowych. W celu aktywacji konta musimy przesłać operatorowi skan dokumentu tożsamości, zdjęcie naszej twarzy oraz potwierdzenie aktualnego miejsca zamieszkania.

Giełda Poloniex – obsługa klienta i zarządzanie kontem

Poloniex oferuje swoim klientom wsparcie za pośrednictwem wiadomości mailowych. Użytkownicy mogą również skorzystać z formularza kontaktowego, aby otworzyć zapytanie do supportu. Giełda raczej wygląda na platformę samoobsługową, gdzie klient jest zobowiązany do samodzielnego zarządzania swoim kontem. Jeżeli nie czujesz się komfortowo, z tym że musisz szukać wszystkich funkcji na własną rękę lub obawiasz się, że nie dasz sobie rady, powinieneś wybrać giełdę, która oferuje bardziej rozbudowaną obsługę klienta.

Zarządzanie kontem Poloniex odbywa się za pomocą głównego pulpitu za stronie www lub za pośrednictwem aplikacji mobilnej dostępnej na urządzenia z systemem Android i iOS. Każda osoba, która ma przynajmniej minimalne doświadczenie związane z obsługą kont maklerskich lub giełd kryptowalutowych z całą pewnością poradzi sobie z nawigacją interfejsu Poloniex.

Poloniex vs Coinbase

Jak Poloniex wypada w porównaniu z innymi giełdami kryptowalutowymi? W naszym porównaniu posłużymy się ofertą Coinbase. Mocną stroną operatora Poloniex są niskie opłaty transakcyjne i dostęp do dużej ilości kryptowalut z różnorodnych kategorii. Mimo wszystko wiele osób unika Poloniexa, ponieważ preferują giełdy o lepszej reputacji (patrz na incydenty związane z atakami hakerskimi).

Jeżeli chodzi o prowizje, jedna i druga giełda wypada całkiem dobrze. Opłaty na giełdzie Poloniex wynoszą zaledwie 0,145% lub 0,155% na najwyższym poziomie. Opłaty Coinbase wahają się od 0,00% do 0,60% w zależności od wielkości transakcji.

Giełda Poloniex umożliwia klientowi korzystanie z zakupu i sprzedaży kryptowalut, a także pożyczek kryptowalutowych i transakcji futures. Na Coinbase znajdziemy tylko transakcje spot po bieżących kursach cenowych. Musimy jednak pamiętać o tym, że Coinbase ma o wiele lepszą reputację wśród klientów i charakteryzuje się wyższym poziomem bezpieczeństwa. Dodatkowo z Coinbase mogą korzystać nawet użytkownicy znajdujący się w Stanach Zjednoczonych.

Giełda Poloniex – recenzja

Oczywiście nie ma czegoś takiego jak idealna giełda kryptowalut. Nawet najlepsza firma będzie miała drobne wady. Każdy z nas musi podjąć decyzję opartą na podstawie osobistych preferencji. Wiele osób nie korzysta z Poloniexa ze względu na historyczne problemy z bezpieczeństwem. Z kolei dla grupy innych użytkowników operator ten ma wszystko, czego dusza zapragnie podczas handlu kryptowalutami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni
Ramp Network

Ramp Network - nowoczesna usługa kryptowalutowa stworzona przez Polaków

Następny

Czym jest MGOD token? Czyli kryptowaluta oparta na grze blockchainowej

Sprawdź także