Czy kopanie kryptowalut jest zgodne z prawem? Sprawdzamy, gdzie można kopać cyfrowe monety!

Czy kopanie kryptowalut jest legalne
Czy kopanie kryptowalut jest legalne?

Wydobywanie kryptowalut odnosi się do procesu wprowadzania nowych monet do obiegu danego kryptoaktywa. Górnictwo jest też niezbędne do weryfikowania transakcji pod kątem prawidłowości. Bez dostępu do dużej mocy obliczeniowej system takiej kryptowaluty, jak na przykład bitcoin nie mógłby wykonywać kolejnych transakcji. Efektem takiego procesu jest zużycie ogromnych ilości prądu w celu podtrzymania funkcjonalności kryptowaluty. Ze względu na wykorzystanie dużej ilości energii nieodnawialnej, górnictwo zostało zakazane w niektórych państwach.

Czy kopanie kryptowalut jest legalne?

Jednak czy wydobywanie kryptowalut jest legalne w Europie? Warto zwrócić uwagę na to, że legalność wydobywania kryptowalut różni się nie tylko między kontynentami, ale także między poszczególnymi państwami. Wiele narodów jest zaniepokojona wpływem górnictwa kryptowalutowego na środowisko. Mimo wszystko, kiedy przyjrzymy się obecnej sytuacji, zauważymy, że w większej części Europy wydobywanie kryptowalut jest całkowicie legalne. Nie istnieją również przepisy prawne, które ograniczałyby lub zabraniały używania kryptoaktywów.

Nie każdy rząd europejski spogląda przychylnie na duże ilości energii wykorzystywane do wydobywania kryptowalut. Z najnowszych informacji wynika, że szwedzki rząd wzywa UE do zakazania wszelkich form górnictwa kryptowalutowego. Zgodnie ze statystykami zużycie energii w krajach nordyckich wzrosło o kilkaset procent w 2021 roku. Niektórzy lokalni politycy obwiniają za to kryptowaluty.

Jednak zdania na ten temat są podzielone w świecie politycznym. Europejska komisarz do spraw innowacji, badań naukowych, kultury, edukacji i młodzieży powiedziała, że jeśli energia spożytkowana do tej działalności pochodzi z legalnych źródeł, nie ma podstaw do tego, aby ograniczać wydobywanie kryptowalut lub ich wykorzystywanie w gospodarce.

Ban na wydobycie kryptowalut: Przyjrzyjmy się państwom, które zakazały tej działalności

Wydobycie bitcoina zawsze stanowiło kontrowersyjny temat. W przeszłości dyskusje dotyczące górnictwa nie były jednak tak żarliwe ze względu na niewielką popularność kryptowalut. Z czasem pojawiało się coraz więcej projektów kryptowalutowych, a bitcoin zaczynał wymagać coraz więcej prądu w celu walidacji sieci. Z tego powodu dziś niektórzy ludzie krytykują wydobycie kryptowalut. Mimo wszystko warto pamiętać o tym, że spora część gospodarek światowych uznała bitcoina za bezpieczną przystań finansową w dobie zawirowań gospodarczych. Dlatego nie można powiedzieć, że prąd niezbędny do walidacji sieci największej kryptowaluty na świecie idzie na zmarnowanie.

Z czasem coraz więcej osób zwraca się ku kryptowalutom w celach inwestycyjnych. Status prawny kryptoaktywów różni się w zależności od polityki danego państwa. Niektóre kraje nałożyły ograniczenia na to, w jaki sposób obywatele mogą wykorzystać kryptowaluty. Inne całkowicie zabroniły prądożernego wydobywania kryptowalut. Przyjrzyjmy się państwom, które mają napięte relacje z bitcoinem oraz altcoinami.

Algieria

W 2018 roku rząd Algierii uchwalił ustawę, która zakazuje korzystania z kryptowalut. Oznacza to, że obywatele państwa nie mogą zarówno wydobywać kryptowalut, jak i obracać nimi na giełdzie. Nielegalne jest sprzedawanie, kupowanie, używanie i posiadanie walut wirtualnych.

Boliwia

W Boliwii całkowity zakaz nie tylko wydobywania, ale także używania kryptowalut obowiązuje od 2014 roku. Bank centralny w tym państwie zakazał wykorzystywania każdej waluty nieuregulowanej przez państwową strefę ekonomiczną.

Słynny ban na kryptowaluty w Chinach

Chiny coraz mniej przychylnie spoglądają na kryptowaluty. Sprawa dotyczącą zakazu kopania kryptowalut była głośna w Chinach już kilka lat temu. Rozporządzenie doszło do skutku dopiero w 2021 roku. Urzędnicy kilka lat temu informowali swoich obywateli o tym, że powinni unikać kryptowalut i nie angażować się w ten biznes pod żadną postacią. Chińskie prawo coraz bardziej zaciskało pasa cyfrowym górnikom. W końcu doszło do tego, że rząd dosłownie odbierał ludziom sprzęt przeznaczony do wydobycia kryptowalut.

Zastępca dyrektora generalnego Ludowego Banku Chin wypowiedział wojnę kryptowalutom. Powiedział ludziom, że są środkiem służącym do spekulacji i nie przynoszą ze sobą niczego dobrego. Wszelkie osłabienia bitcoina i kilku popularnych altcoinów, które miały miejsce w 2021 były postrzegane przez użytkowników kryptowalut jako rezultaty działań chińskiego rządu. Co więcej, warto wspomnieć o tym, że Ludowy Bank Chin chce być pierwszą instytucją finansową, która wprowadzi własną cyfrową walutę. Nic dziwnego, że po drodze starają się pozbyć konkurencji. Chińska waluta cyfrowa ułatwi rządowi inwigilację obywateli oraz kontrolę nad państwowymi finansami. W 2021 roku w Chinach oficjalnie zakazano transakcji kryptowalutowych.

Kolumbia

W Kolumbii instytucje finansowe sprzeciwiają się bitcoinowi i altcoinom. W 2014 roku ogłoszono, że państwo nie zamierza pośredniczyć w transakcjach kryptowalutowych. Tym samym nie mogą chronić obywateli, jeżeli stracą swoje pieniądze podczas inwestowania w kryptoaktywa. Pomimo tego, że państwo to nie uznaje kryptowalut za legalny środek wymiany, nie zabraniają obywatelom wydobywania lub posiadania tokenów.

Egipt

Główny islamski oddział doradczy w kraju uznał, że kryptowaluty są haram. W muzułmańskiej kulturze dekret religijny bardzo często stanowi prawo. Jeżeli coś jest haram, oznacza to, że zostało zakazane w prawie islamskim. Tak też stało się z kryptowalutami. Zakaz dotyczący kryptowalut został wprowadzony w Egipcie na przełomie 2018 roku. Handel kryptowalutami lub ich promowanie bez zgody tamtejszego banku centralnego jest niezgodny z prawem. Innymi słowy, może być trudno o to, aby spieniężyć wykopane kryptoaktywa.

Indonezja

Bank centralny w Indonezji wydał w 2018 roku zakaz korzystania z kryptowalut w celach płatniczych.

Iran

Reżim irański nie ma zbyt pozytywnej relacji z bitcoinem i alternatywnymi kryptoaktywami. Jednak pomimo tego, że w przeszłości irański rząd opierał się kryptowalutom, zauważyli w nich ogromny potencjał. Postawiono tam na pragmatyczne rozwiązania. W Iranie wydobywanie kryptowalut przysługuje licencjonowanym górnikom, którzy za pośrednictwem wydobyte bitcoina finansują krajowy import.

Bank centralny zabronił obracania kryptowalutami wydobytymi za granicą. Zachęca jednak do wydobywania kryptowaluty wewnątrz kraju. Iran stanowi niemal 5% światowego wydobycia bitcoina. Przychody Iranu z kopania bitcoina oszacowano na około miliard dolarów zysku każdego roku. Iran zachęca nowych górników tańszymi rachunkami za prąd. Istnieje jednak pewien haczyk. Każdy licencjonowany górnik ma obowiązek odsprzedać wydobyte bitcoiny bankowi centralnemu.

Indie

Każdego roku rząd w Indiach staje się coraz bardziej wrogo nastawiony do kryptowalut. Politycy w Indiach przymierzają się do tego, aby stworzyć państwową walutę cyfrową. Równolegle z tym rozporządzeniem mają w planach zakazać posiadania innych kryptoaktywów. Premier kraju uznał, że wydobywane dobra cyfrowe mogą trafiać w niepowołane ręce. Dlatego rozważa, aby zakazać wydobywania kryptowalut na własną korzyść.

Irak

W 2017 roku bank centralny wydał oficjalny zakaz używania kryptowalut. Pomimo tego statystyki pokazują nam, że użycie kryptowalut w tym kraju rośnie z roku na rok. Ludzie korzystają z kryptoaktywów w szarej strefie. Na początku 2021 irański rząd postanowił ograniczyć możliwość obracania kryptowalutami w kraju. Zaczęli zamykać giełdy kryptowalutowe i zakazali działalności maklerom, którzy promują cyfrowe monety.

Kosowo

Chociaż posiadanie kryptowalut, sprzedaż i kupno nie są zabronione w Kosowie, rząd zabronił od wydobywania. Powodem był roczny kosztorys energetyczny. Z perspektywy historycznej ma to pewien sens. Kosowo wiele lat temu borykało się z masowym niedoborem prądu. Rząd obawiał się tego, że rosnące zużycie energii niezbędne do wydobycia bitcoina doprowadzi ich do kolejnego kryzysu. Policja w Kosowie jest zobowiązana do egzekwowania tego zakazu. Farmy kryptowalutowe są karane wysokimi grzywnami.

Nepal

Bank centralny wprowadził całkowity zakaz obrotu kryptowalutami w 2017 roku.

Macedonia Północna

Macedonia jest aktualnie jedynym państwem europejskim, które zabrania używania kryptowalut.

Rosja: Wieloletni konflikt z kryptowalutami

Na ten moment kryptowaluty nie są w Rosji zakazane. Mimo wszystko rząd sprzeciwia się wszelkim kryptoaktywom. Od 2020 roku ustawa zabrania urzędnikom państwowym posiadania kryptowalut. Prezydent Rosji uznał, że cyfrowa gotówka jest w dużej mierze wykorzystywana do finansowania przestępczości. Prokurator generalny Rosji ogłosił, że policja ma prawo skonfiskować kryptowaluty, jeśli nastąpiło podejrzenie dotyczące tego, że były wykorzystywane w nielegalnych transakcjach.

Turcja

Turecka społeczność zwróciła się ku kryptowalutom ze względu na ogromną inflację. Próbowali ratować swoje pieniądze za pomocą cyfrowych pieniędzy. Niestety rząd zareagował na sytuację nowym rozporządzeniem. Od kwietnia 2021 roku obywatele Turcji mają zakaz używania kryptowalut w do płacenia za usługi.

Wietnam

W Wietnamie emisja kryptowalut i wykorzystywanie ich w formie środka płatniczego jest karane wysoką grzywną. Rząd pozwala jednak, aby obywatele posiadali kryptowaluty w formie aktywów inwestycyjnych.

Gdzie wydobywanie kryptowalut jest w pełni legalne?

Wymienianie miejsc, w których wydobywanie kryptowalut jest legalne, mija się z celem, ponieważ większość państw na świecie nie zakazuje miningu. Wyjątek stanowią powyżej wymienione narodowości.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Previous Article
Giełda Crypto.com

Giełda Crypto.com - przegląd i recenzja platformy handlu kryptowalutami

Next Article
Czym jest blockchain IOST

Czym jest blockchain IOST

Related Posts
Czym jest blockchain IOST
Więcej

Czym jest blockchain IOST

Spis treści Hide W jaki sposób działa funkcja shardingu w systemie IOST?Jak działa sieć IOST?Na czym polega konsensus…