Zarówno kantory, jak i giełdy kryptowalut są dobrze znanymi na całym świecie usługami. Jednak niewiele osób słyszało o kryptowalutowych rampach. Jedną z takich usług prowadzi polska firma. Ramp Network był pomysłem dwóch Polaków. Założycielami Rampa są Szymon Sypniewicz i Przemysław Kowalczyk. Kryptowalutowe rampy są o tyle ciekawe, że sam termin nie ma jasno określonej definicji. Mimo wszystko w dzisiejszym wpisie przybliżymy sobie, co tak naprawdę oznaczają.
Ramp Network – co to?
Kryptowaluty i technologia blockchain są dwiema technologiami, w których nadzieję pokłada coraz więcej ludzi. Od czasu powstania bitcoina pojawiły się już tysiące różnorodnych altcoinów. Niektóre z nich są kryptowalutami, które po prostu próbują iść w ślady pierwszego i jak dotąd sukcesywnego aktywa kryptowalutowego, inne z kolei są wykorzystywane przez przedsiębiorstwa i instytucje finansowe. Łącznie powstały dziesiątki tysięcy alternatywnych monet cyfrowych. Przypadków ich użycia jest nieskończenie wiele, dlatego też trudno wykazać konkretne zadania, za które odpowiada technologia blockchain.
Jednakże od wielu lat kryptowaluty mają nadal jeden i ten sam problem. Wprowadzenie nowych monet cyfrowych na rynek jest niezwykle trudne. Niektórzy użytkownicy nie mają zielonego pojęcia o kryptografii, co dodatkowo utrudnia wytłumaczenie tego, w jaki sposób działa blockchain, portfele kryptowalutowe i giełdy. Niektóre zagadnienia wywołują u ludzi ból głowy. Uczynienie kryptowalut prostymi w zrozumieniu i użytecznymi dla społeczeństwa jest niezwykle trudne.
Rampy kryptowalutowe są pewnego rodzaju mostem, który ma za zadanie w wygodny sposób połączyć świat walut cyfrowych i świat fizycznych finansów. Rampy pozwalają w prosty sposób wymieniać pieniądze fiducjarne na kryptowaluty i odwrotnie. Twórcy tej technologii wierzą, że dzięki niej użytkownicy będą mogli w prosty i bezpieczny sposób zamienić swoje namacalne pieniądze na tokeny cyfrowe.
Co to jest pieniądz fiducjarny?
Pieniądz fiducjarny nazywamy inaczej walutą fiat. W zabawny sposób wielu osobom kojarzy się z popularną marką samochodową. Kiedy porównujemy kryptowaluty do pieniędzy fiat, mamy na myśli tradycyjne waluty państwowe, takie jak dolary, euro, złotówki, jeny i tak dalej. Pieniądz fiducjarny jest globalnie akceptowanym środkiem wymiany. Wywodzi się od papierowego certyfikatu, który w dawnych czasach zapewniał posiadaczowi wypłacenie zapisanej na nim ilości gotówki. W taki sposób ludzie w dawnych czasach mogli zdeponować majątek w jednym banku i bezpiecznie przemieścić się do innego miejsca, a następnie wypłacić swoje pieniądze w innym banku.
Oczywiście większość ludzi w dzisiejszych czasach zaczyna zdawać sobie sprawę z tego, że rosnące długi oraz koszty ich prowadzenia, które zwiększają państwową inflację, sprawiają, że pieniądz fiat nie jest już realnie wspierany przez zabezpieczenie w postaci srebra lub złota, dlatego też jego siła nabywcza bardzo się waha. Pieniądz fiat jest dzisiaj jedynie zamiennikiem, który rząd pozwala nam wymienić na inne aktywa oraz środki niezbędne do życia. Dlatego z samej definicji dla wielu osób FIAT nie różni się znacznie od kryptowaluty, takiej jak bitcoin, ponieważ też stanowi podmiot, który możemy wymienić na dobra rzeczywiste, takie jak jedzenie lub mieszkanie.
Co to jest rampa kryptowalutowa?
Pod pojęciem rampy kryptowalutowej kryje się nie tylko usługa, ale także cały proces związany z wymianą kryptowalut. Proces ten łączy pozbycie się pieniędzy fiducjarnych i zdobycie kryptowaluty. W ten sposób powstaje tak zwana rampa łącząca zamianę tradycyjnej gotówki w kryptoaktywa i odwrotnie. Dzięki tej technologii wiedza niezbędne na wymianę pieniędzy na kryptowalutę jest niepotrzebna, ponieważ cały proces jest automatyczny. Za pośrednictwem Ramp Network każdy użytkownik może bezproblemowo zamienić swoją gotówkę na wybraną kryptowalutę.
Rampę kryptowalutową można również wytłumaczyć jako pewnego rodzaju dwustronne narzędzie. W przeciwieństwie do giełdy kryptowalutowej sposób na przesyłanie i odbieranie środków za pośrednictwem rampy kryptowalutowej nie należy w pełni do użytkownika, ale raczej do twórcy portfela kryptowalutowego. Ramp Network został zaprogramowany w taki sposób, aby użytkownik nie musiał używać żadnego dodatkowego oprogramowania. Kryptoaktywa mogą trafić bezpośrednio z rampy kryptowalutowej do gry lub aplikacji. Nie musimy w tym celu zakładać portfela
Funkcjonalność rampy kryptowalutowej
Rampy kryptowalutowe mają sprawić, aby proces sprzedawania kryptowalut stał się prostszy, szybszy i wygodniejszy nawet dla użytkownika, który nie rozumie działania sieci blockchain. Ramp Network jest usługą, która ogranicza cały proces jedynie do kilku kliknięć. Czy możemy jednak powiedzieć, że jest bezpiecznym wyborem?
Okazuje się, że nad działalnością w ramach transakcji bankowych władzę sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Jednakże w tym przypadku mamy do czynienia z otwartą bankowością. Czym jest otwarta bankowość? To usługa zwiększająca elastyczność wśród tradycyjnych finansów. Otwarta bankowość powstała głównie po to, aby zwalczyć problemy związane z tradycyjnymi przelewami. Mamy tutaj na myśli długie oczekiwanie na potwierdzenie przelewu, powolne procedury i zbędną biurokrację.
Każdy dostawca wykorzystujący w swoich usługach Open Banking (również Ramp Network) podlega regulacji FCA lub jej europejskiego odpowiednika. Otwartą bankowość wykorzystywaną w rampach kryptowalutowych możemy porównać do funkcji API. Każdy może z nich skorzystać, aby w prosty i dynamiczny sposób zintegrować swoje finanse z zewnętrzną usługą. Przy czym użytkownik nadal zachowuje bezpieczeństwo za pośrednictwem nadzoru z uwagi na nadzór instytucji bankowych. Wszystko odbywa się jednak automatycznie i bez manualnych procedur, które wydłużają czas niezbędny na potwierdzenie transakcji. Dlatego jest to korzyść zarówno dla banku, jak i samego użytkownika.
KYC – Know Your Customer
Międzynarodowe przepisy dotyczące przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy zobowiązują dostawców takich usług do legitymowania klientów. Operatorzy weryfikują tożsamość każdego użytkownika zgodnie z procedurami opisanymi w systemie KYC (Know Your Customer). Sprawdzenie tożsamości przed wymianą kryptowalut odbywa się w taki sam sposób niczym w każdym banku. Mimo wszystko zaletą jest to, że proces weryfikowania tożsamości został w ostatnich latach przyspieszony ze względu na działania zewnętrznych usługodawców. Dziś możemy potwierdzić naszą tożsamość kilkoma kliknięciami, jeśli mamy konto bankowe lub wygenerowany podpis elektroniczny.
Zasadom KYC z osobistych przyczyn podlega również firma Ramp Network. Operator jest zmuszony do zweryfikowania tożsamości każdego klienta, zanim pozwoli mu skorzystać z jego technologii, aby wymiana gotówki na kryptowaluty była zgodna z prawem.
Nie możemy jednak pominąć istotnej zalety związanej z rampami kryptowalutowymi, która odróżnia je od kantorów i giełd. Rampy zawsze mają czyste ręce i sumienie. Rampa kryptowalutowa jest jedynie systemem, który udostępnia bramki płatnicze. Z tego powodu nie przechowuje pieniędzy użytkownika, a jedynie zamienia transakcję w automatyczny proces. Ramp Network nie może ukraść twoich pieniędzy lub kryptowalut, ponieważ nigdy nie uzyskuje do nich dostępu.
Jako klient możesz mieć pewność, że transakcja jest w pełni bezpieczna. Osoby, które są sceptycznie nastawione do takich technologii, mogą przeczytać informacje dotyczące kodu źródłowego Ramp Network, aby samodzielnie zweryfikować powyższe założenia.
Dlaczego technologia taka jak Ramp Network jest istotnym elementem świata kryptowalut?
Najważniejszymi zaletami takiej technologii jest społeczna akceptacja i wzajemne zrozumienie. Założenie to opiera się na prostej zasadzie. Nawet najlepiej skonstruowany system finansowy będzie do niczego, jeżeli ludzie nie zechcą z niego skorzystać. Dlatego też niezwykle istotna jest aprobata klientów. Okazuje się, że Ramp Network nie tylko zdobywa popularność wśród fanów kryptowalut, ale także inwestorów, którzy zauważyli potencjał w idei polskich przedsiębiorców.
Mimo wszystko kryptowalutami interesują się nie tylko entuzjaści i osoby zaznajomione z technologią kryptograficzną. Bardzo często w kryptoaktywa chcą zainwestować kompletni laicy. Ramp Network dokłada wszelkich starań co do tego, aby jak najbardziej uprościć proces związany z przejściem przez wymianę FIAT na monety cyfrowe. Założyciele serwisu doskonale zdają sobie sprawę z tego, że czasami przeciętny Kowalski wcale nie chce przechodzić przez żmudne procedury administracyjne na giełdzie kryptowalut, aby następnie zostać oddelegowanym do założenia portfela kryptowalutowego i uczyć się jego zabezpieczania.
Większość osób chce załatwić cały proces kilkoma kliknięciami myszki. Dlatego z pomocą przychodzą im takie technologie jak Ramp Network.
Twórcy polskiej rampy kryptowalutowej zwracają również naszą uwagę na to, że liczba osób zainteresowanych posiadaniem kryptowalut nie maleje, a wręcz przeciwnie. Z biegiem czasu coraz więcej osób chce wejść do tego biznesu. Z kolei rampy kryptowalutowe są świetnym rozwiązaniem, aby umożliwić im to bez konieczności zdobywania specjalistycznej wiedzy. Wystarczy konto w banku i potwierdzenie tożsamości.
Ponad 10 milionów dolarów od sponsorów na rozwój technologii Ramp Network
Pomysłodawcy Ramp Network zebrali łącznie ponad 10 milionów dolarów od sponsorów na rozwój ich serwisu. Ogłosili, że dzięki temu zamierzają przenieść granice tego, co jest możliwe w świecie kryptowalut. Wszystko wskazuje na to, że Ramp Network będzie rozwijaną przez nich inicjatywą. Ich głównym celem jest rozwijanie przyszłości, w której kryptowaluty staną się technologią dostępną dla wszystkich użytkowników niezależnie od ich wiedzy i zaangażowania. W ten sposób kryptoaktywa będą mogły być użyteczne dla wszystkich ludzi bez wyjątku.
Założyciele Ramp Network pragną zauważyć przy tym, że pierwsze fale popularności kryptowalut opierały się na tym, że ludzie pragnęli spekulować ich cenami. Mimo wszystko czas pokazał, że technologia blockchain jest przydatna nie tylko do spekulacji. Wielu przedsiębiorców i technologicznych marzycieli uważa, że blockchain zdemokratyzuje i usprawni rynki finansowe na całym świecie. Ostatnie wydarzenia związane z rozwojem technologii DeFi i NFT pokazują nam, że społeczność zainteresowana kryptowalutami powoli przechodzi z fazy spekulacji do fazy faktycznego wykorzystywania kryptowalut w praktycznych celach.
Mimo wszystko technologia blockchain nadal musi przejść długą drogę, zanim trafi do każdego domu. Dlatego firmy takie jak Ramp Network próbują przyspieszyć ten proces i tworzą pomosty łączące klasyczną gotówkę z kryptowalutami. Obecnie wszyscy nowi użytkownicy w przestrzeni kryptowalutowej są zmuszeni do ciągłego przełączania się między giełdami, portfelami i aplikacjami obsługującymi kryptowaluty. Ostatecznie są zniechęceni zbyt dużą ilością biurokracji. Wierzymy w to, że rampy kryptowalutowe w przyszłości zautomatyzują większość procesów i ułatwią wymianę pieniędzy na kryptowaluty.