TOP6: Najlepsze giełdy kryptowalut. Na co zwrócić uwagę?

Najlepsze giełdy krytpowalut na świecie. Sprawdź, które warto wybrać.
Najlepsze giełdy kryptowalut
Najlepsze giełdy kryptowalut

Giełdy kryptowalutowe są świetnymi miejscami na to, aby rozpocząć przygodę z zarabianiem na kryptowalutach. Niezależnie od tego, czy chcemy kupować, stakować, czy też spekulować za pośrednictwem aktywów cyfrowych. Większość giełd kryptowalut działa podobnie do platform brokerskich, dlatego też osoby mające pewne doświadczenia z brokerami bez problemu odnajdą się w świecie kryptowalut.

Zanim jednak wybierzesz firmę, która spełni twoje oczekiwania podczas handlu cyfrowymi aktywami, musisz zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów. Najważniejszymi rzeczami wyróżniającymi dobre platformy handlowe są zabezpieczenia, lista dostępnych aktywów handlowych, możliwe metody płatności oraz prowizje.

Prawdopodobnie tak jak większość klientów nie masz czasu na to, aby przetestować nawet kilkanaście najpopularniejszych giełd kryptowalutowych. Doskonale zdajemy sobie z tego sprawę, dlatego też stworzyliśmy listę, która przybliży ci funkcjonalność najlepszych giełd, z których można skorzystać w 2022 roku. Poniżej wytypujemy kilka firm i opiszemy, za co je cenimy, a następnie zwrócimy uwagę, na co należy uważać podczas wybierania dobrej giełdy kryptowalut.

Najlepsze giełdy kryptowalut – kolejność przypadkowa

Capital.com

Większość klientów w internecie zgodnie wybiera operatora Capital.com jako jednego z najlepszych dostawców aplikacji mobilnej do handlu kryptowalutami oraz inwestycjami konwencjonalnymi. Z usługami Capital.com mamy dostęp do rozległego systemu handlowego, który zawiera w sobie nie tylko kryptowaluty, ale także rynek forex, surowce, metale szlachetne, akcje i wiele więcej. Aplikacja oferuje funkcjonalność i wygodę. Możemy skorzystać z wielu rynków handlowych za pomocą naszego smartfona.

Zalety Capital.Com

 • Obsługuje ponad 250 różnych kryptowalut;
 • Zapewnia dostęp do różnych usług.

Wady Capital.com

 • Stosunkowo wysokie opłaty za prowadzenie transakcji;
 • Kiepska obsługa klienta, na którą narzeka wiele osób.

Zanim skorzystasz z Capital.com

Firma działa od 2016 roku. Obsługuje kilkaset kryptowalut i zdołała od tamtej pory zyskać miano jednej z najlepszych sieci handlowych na całym świecie. Oprócz oferowania ogromnej ilości aktywów dostawca ma do zaoferowania kilka dodatkowych funkcji. Znajdziemy u niego natywny token CRO, kryptowalutową kartę kredytową, z której możemy korzystać w wielu państwach i produkty kryptowalutowe, które pomagają w pasywnym generowaniu zysków. Najbardziej na tle konkurencji operator wyróżnił się jednak za pośrednictwem funkcjonalnej aplikacji mobilnej.

Firma położyła naprawdę silny nacisk na to, aby aplikacja mobilna pozwalała klientom w swobodny sposób obsługiwać wszelkie operacje dostępne na platformie Capital.com. Dzięki temu możemy czuwać nad naszym kontem inwestycyjnym niezależnie od tego, gdzie aktualnie się znajdujemy. Poprzez aplikację mobilną podobnie tak jak na stronie desktopowej możemy sprzedawać, kupować, zarabiać na odsetkach, a także płacić kryptowalutami za różne usługi.

Kiepską stroną Capital.com zgodnie z opiniami, które możemy znaleźć w internecie, jest z kolei obsługa klienta. Brakuje wsparcia użytkowników, które pomogłoby w rozwiązywaniu kłopotów w czasie rzeczywistym. Ponadto należy mieć też na uwadze to, że operator pobiera całkiem spore prowizje, jeżeli nie handlujemy dużymi kwotami. Dla klientów z niskim wolumenem handlowym prowizja oscyluje w granicy 0,40%.

Jeżeli jednak szukasz miejsca, w którym możesz załatwić wszystko za pośrednictwem telefonu komórkowego, aplikacja mobilna Crypto.com z całą pewnością będzie dla ciebie przydatna.

Giełda Gemini

Ten operator wyróżnił się na rynku godnymi pochwały zabezpieczeniami. Dlatego też powinien być dobrym wyborem dla każdego, komu zależy przede wszystkim na bezpieczeństwie. Ma solidne protokoły szyfrujące dane na stronie internetowej, ubezpiecza depozyty klientów, posiada certyfikaty Service and Organization Controls.

Gemini zalety:

 • Dostępna nie tylko dla użytkowników spoza Stanów Zjednoczonych Ameryki;
 • Giełda posiada wysoką płynność najpopularniejszych kryptowalut;
 • Ubezpiecza środki klientów, nawet jeżeli są przechowywane w hot walletach;
 • Silne zabezpieczenia platformy handlowej.

Gemini wady:

 • Wysokie prowizje;
 • Obsługuje mniejszą liczbę kryptowalut od konkurencji.

Co powinniśmy wiedzieć o Gemini, zanim zdecydujemy się na tego dostawcę?

Giełda Gemini powstała już w 2014 roku, za uruchomienie giełdy odpowiadają bracia Winklevoss. Założyciele giełdy są sportowcami. Biorą udział w zawodach wioślarskich. Na pewnym etapie swojej kariery postanowili rozwinąć krąg zainteresowań i zajęli się przedsiębiorstwami finansowymi. W ten sposób doszli do porozumienia i zaczęli działać w obrębie kryptowalut. Ich giełda wyróżnia się wśród konkurencji silnym naciskiem położonym na standard bezpieczeństwa. W odróżnieniu od wielu innych popularnych operatorów giełda zabezpiecza nie tylko środki znajdujące się na portfelach sprzętowych. Nawet fundusze klientów stacjonujące na hot walletach zostały objęte funduszem ubezpieczeniowym.

Gemini zachęca swoich klientów do dbania o bezpieczeństwo również we własnym zakresie. Na przykład za pomocą uwierzytelniania dwuskładnikowego, które każdy klient może ustawić na swoim rachunku inwestycyjnym. Dodatkowo Gemini posiada certyfikat SOC 2, który zaświadcza o wysokich standardach bezpieczeństwa firm internetowych. Każda firma, która zdobyła ten certyfikat bezpieczeństwa, poddała się dobrowolnej kontroli zewnętrznych testerów niezwiązanych z interesami firmy.

Gemini to platforma stworzona z myślą o średniozaawansowanych i zaawansowanych traderach. Po zalogowaniu na stronie naszym oczom okaże się skomplikowany pulpit nawigacyjny z wieloma funkcjami ułatwiającymi handel, dlatego też platforma nie jest najlepsza dla osób, które dopiero uczą się obsługi giełd kryptowalutowych. Łącznie znajdziemy tam 75 różnych kryptowalut.

Niestety nowojorska giełda Gemini pobiera całkiem spore opłaty handlowe od swoich klientów. Opłaty maklerskie na aktywnej platformie wynoszą 0,4%. Istnieje możliwość zredukowania tej opłaty, jednak jest ona możliwa tylko dla klientów obracających bardzo dużymi wolumenami. Użytkownicy wybierający Gemini zazwyczaj dobrowolnie ponoszą wysokie koszta handlowe ze względu na bezpieczeństwo, które dostawca oferuje. Jeżeli chcemy handlować na bardzo bezpiecznej platformie i nie zważamy na opłaty, prawdopodobnie Gemini spełni nasze oczekiwania.

Giełda Bitmart

Giełda Bitmart jest najlepszym wyborem, jeżeli zależy nam na handlu jak największą liczbą altcoinów. Platforma jest dostępna w prawie 200 krajach i pozwala sprzedawać oraz kupować ponad 1000 różnych kryptowalut.

Bitmart zalety:

 • Obsługuje ogromną ilość kryptowalut;
 • Zapewnia możliwość zarabiania na odsetkach;
 • Giełda dostępna w wielu krajach;
 • Prosty w obsłudze panel kupna i sprzedaży.

Bitmart wady:

 • Giełda była ofiarą hakerów w 2021 roku i straciła zaufanie klientów;
 • Kiepskie opinie w internecie.

Podstawowe informacje na temat giełdy Bitmart

Bitmart jest giełdą założoną w 2017 roku. Firma działa aktualnie w około 180 krajach, co jest naprawdę imponującym wynikiem. Użytkownicy mogą za pośrednictwem Bitmarta kupować i sprzedawać ponad 1000 różnych kryptowalut. Firma została założona na Kajmanach i właśnie tam znajduje się jej główna siedziba. Bitmart charakteryzuje się przede wszystkim ogromną liczbą dostępnych aktywów cyfrowych i par handlowych. Liczba dostępnych kryptowalut wyróżnia tego operatora wśród konkurencji. Jeżeli twoja strategia inwestycyjna jest niejasna i nie wiesz nadal, w które aktywa cyfrowe zamierzasz inwestować w przyszłości, Bitmart może być dobrym wyborem, ponieważ prawdopodobnie posiada większość z nich.

Bitmart może być także dobrym wyborem dla wszystkich osób, które cenią sobie możliwość dywersyfikacji rachunku inwestycyjnego. Co więcej, kupowanie i sprzedawanie aktywów to nie jedyna zaleta tej giełdy. Możemy także skorzystać z możliwości pasywnego zarobku podczas korzystania z Bitmarta. Podobnie jak inne duże giełdy kryptowalut, operator Bitmart także zainwestował w natywny token. Posiadanie dużej ilości natywnej kryptowaluty Bitmart (czyli BMX) uprawnia cię do posiadania dodatkowych zniżek handlowych.

Niestety musimy również wspomnieć o włamaniu, które miało miejsce na giełdzie Bitmart w 2021 roku, jeżeli chcemy mieć wgląd na pełen obraz działania tego dostawcy. Giełda padła ofiarą ataku hakerskiego. Łącznie stracili prawie 200 milionów dolarów w posiadanych na hot walletach funduszach. Oczywiście miało to wpływ na pogorszenie ogólnej opinii o dostawcy.

Pomimo tej wady niektórzy entuzjaści altcoinów nadal cenią sobie ofertę giełdy ze względu na to, że ma ona na swojej liście ponad 1000 różnych projektów kryptowalutowych.

Kraken Pro

Jeżeli należysz do grupy osób, która żyje z tradingu, z całą pewnością docenisz platformę Kraken Pro, które powstała z myślą o zaawansowanych użytkownikach. Platforma handlowa może być trudna w obsłudze dla amatorów kryptowalutowych, jednak posiada wszystko, czego potrzebują doświadczeni użytkownicy. Co więcej, handel za pośrednictwem Krakena Pro to także jedne z najniższych na rynku prowizji. Traderzy cenią sobie operatora przede wszystkim za zaawansowane narzędzia do spekulacji, depozyty zabezpieczające i dostęp do kontraktów terminowych.

Kraken Pro zalety:

 • Dostęp do wielu funkcji i zaawansowanych narzędzi tradingowych;
 • Wysoka płynność.

Kraken Pro wady:

 • Brak dostępności w niektórych stanach USA.

Podstawowe informacje na temat platformy Kraken

Giełda Kraken jest jedną z pierwszych giełd kryptowalutowych. Operator ma ponad dekadę stażu na rynku, ponieważ giełda powstała w 2011 roku. Jedna z najbardziej renomowanych giełd kryptowalutowych na rynku. Jej główna siedziba znajduje się aktualnie w San Francisco. Jako klienci mamy dostęp do ponad 120 kryptowalut. Najważniejszym aspektem Kraken Pro są niskie prowizje i wiele narzędzi ułatwiających pracę profesjonalnym traderom.

Kraken stał się niezwykle popularnym wyborem wśród profesjonalistów ceniących sobie funkcjonalność platformy. Od wielu lat dostawca utrzymuje reputację niezawodnego i profesjonalnego miejsca dla handlowców zainteresowanych kryptowalutami. Łącznie znajdziemy na platformie 13 typów zleceń tradingowych.

Kraken stworzył warstwową strukturę opłat, dzięki której inwestorzy handlujący dużymi kwotami mogą oszczędzić dodatkowe pieniądze. Jeżeli handlowiec obraca miesięcznym wolumenem, który przekracza 10 milionów dolarów, jego opłaty typu maker spadają do 0%, z kolei opłaty typu taker 0,10%. Pełną tabelę opłat handlowych w zależności od miesięcznego wolumenu handlowego znajdziemy na stronie operatora.

Cash App

Cash App jest specyficzną platformą handlową, ponieważ skupia się jedynie na obsłudze bitcoina. Z tego powodu jest wybierany przez sympatyków najstarszej kryptowaluty. Fani bitcoina doceniają Cash App za możliwość bezpiecznego kupowania, sprzedawania i przechowywania bitcoina za pomocą telefonu komórkowego.

Cash App zalety:

 • Prosty w obsłudze interfejs (nie trzeba mieć doświadczenia w handlu krypto, aby sobie z nim poradzić);
 • Współpracuje z siecią lightning network;
 • Wypłaty i wpłaty bezpośrednio do portfela kryptowalutowego.

Cash App wady:

 • Obsługuje tylko bitcoina, nie kupimy tam żadnej innej kryptowaluty lub jej nie sprzedamy;
 • Cash App oferuje portfel powierniczy. Użytkownik nie ma dostępu do klucza prywatnego.

Co należy wiedzieć o Cash App?

Platforma handlowa została uruchomiona już w 2013 roku z zamysłem obsługi jedynie bitcoina. Plan działania nie zmienił się od tamtej pory. Jest to mobilna aplikacja nastawiona na handel typu peer to peer. Portfel natywny dostępny w aplikacji jest portfelem powierniczym, jednak Cash App posiada również funkcję wypłacania bitcoinów na zewnętrzne portfele. Dlatego też możemy swobodnie przelewać środki na wallety należące do nas. Od początku 2022 roku firma rozbudowała swoją funkcjonalność o wsparcie sieci lightning network. Dzięki temu klienci mogą korzystać od tej pory z natychmiastowych transferów z niskimi opłatami sieciowymi.

Główną wadą, na którą narzekają użytkownicy Cash App, jest portfel typu custodial. Portfel custodialowy to rodzaj oprogramowania zarządzanego przez firmę powierniczą. Oznacza to, że kiedy trzymamy bitcoiny w aplikacji Cash App, w rzeczywistości firma zarządza nimi w naszym imieniu. Taki portfel powierniczy jest oczywiście wygodny. Jednak charakteryzuje się niskim poziomem bezpieczeństwa. Zalecane jest, aby zawsze przenosić kupione przez nas kryptowaluty do portfeli, które samodzielnie założyliśmy.

Bisq

Bisq jest wybierany przez wszystkich, którym zależy na skorzystaniu ze zdecentralizowanej platformy handlowej. Jednak co to tak właściwie oznacza? Zdecentralizowana wymiana kryptowalut odbywa się całkowicie prywatnie i z dowolnego miejsca na świecie bez ograniczeń podyktowanych licencjami lub zezwoleniami danych państw.

Bisq zalety:

 • Dostępna dla każdego na całym świecie;
 • Bardzo wysoki stopień prywatności bez wymogu uwierzytelnienia naszej tożsamości;
 • Ogromna ilość opcji płatności (ponad 50).

Bisq wady:

 • Niski wolumen transakcji;
 • Ograniczona prędkość transakcji;
 • Nie nadaje się do aktywnego handlu.

Krótki przegląd platformy Bisq – czyli co warto wiedzieć o dostawcy?

Bisq jest oprogramowaniem do handlu kryptowalutami, które powstało w 2014 roku. Giełda jest w pełni zdecentralizowana. Korzystają z niej osoby, którym zależy przede wszystkim na prywatności. Na ten moment obsługują około 100 różnych kryptowalut. Zdecentralizowana wymiana oznacza, że klienci nie muszą ukończyć weryfikacji KYC, aby kupować i sprzedawać kryptowaluty, co pozwala zostać anonimowym w internecie. Bisq jest aktualnie jedną z nielicznych platform, która oferuje oprogramowanie bliskie pierwotnym ideałom kryptowalut. Te ideały to prywatność i suwerenność handlowa.

Niestety warto zwrócić tutaj uwagę również na to, że wymiana za pośrednictwem Bisq nie sprzyja początkującym użytkownikom. Aby skorzystać ze zdecentralizowanej platformy, musimy opanować handel za pośrednictwem systemu escrow. Dodatkowym problemem jest relatywnie powolny handel, co odstrasza amatorów, którzy czują się niepewnie na takich platformach. Wymiana na Bisq sprzyja raczej osobom, które preferują transakcje o niższym wolumenie ze względu na to, że platforma charakteryzuje się niską płynnością. Jeżeli planujemy dokonanie dużej transakcji, raczej będziemy musieli skorzystać ze scentralizowanej giełdy takiej jak Coinbase lub Kraken.

Mimo wszystko Bisq nadal stanowi ciekawy ukłon w stronę doświadczonych inwestorów poszukujących decentralizacji i prywatności w internecie.

Podsumowanie charakterystyki powyższych platform

Jeżeli dopiero zaczynamy handel kryptowalutami, wybór odpowiedniej platformy do tej czynności będzie niezbędny. Każda giełda jest nieco inna, zatem różni dostawcy będą spełniali potrzeby różnych klientów. Crypto.com sprzyja wszystkim użytkownikom, którym zależy na handlu za pośrednictwem urządzeń mobilnych. Bisq oferuje najlepszą na rynku wymianę za pomocą zdecentralizowanego systemu wymiany escrow, przy czym nie wymaga przejścia przez weryfikację KYC.

Gemini jest zdaniem wielu ekspertów dobrym wyborem dla tych, którzy poszukują wysokiego standardu bezpieczeństwa. Jeżeli szukasz wielu narzędzi tradingowych i zaawansowanych funkcji, Kraken Pro spełni twoje oczekiwania. Bitmart będzie świetnym wyborem dla osób, którym zależy przede wszystkim na dostępie do jak największej liczby kryptowalut. Z kolei Cash App jest ukłonem w stronę tych, w których portfelu inwestycyjnym gości jedynie bitcoin.

Kiedy rozważamy wybór giełdy kryptowalutowej, musimy wziąć pod uwagę nie tylko możliwości dostawcy, ale także nasze osobiste preferencje. Na przykład czym istotnym byłby dostęp do ponad tysiąca kryptowalut dla osoby, która handluje jedynie bitcoinem?

Na jakie aspekty zwracamy uwagę podczas wyboru idealnej giełdy kryptowalutowej?

Kiedy wybieramy platformę do handlu kryptowalutami, powinniśmy wziąć pod uwagę kilka różnych czynników. Poniżej wymienimy najważniejsze aspekty, na które zawsze trzeba zwrócić uwagę.

Obsługiwane kryptowaluty

Zanim założymy konto na danej platformie, warto upewnić się, że dostawca ma w swojej ofercie kryptowalutę, która nas interesuje. Jeżeli szukamy zakupu kryptowalut znacznie mniej popularnych od bitcoina, nie wszystkie giełdy będą je posiadały. Pamiętajmy o tym, że niektóre serwisy obsługują niecałe 100 kryptowalut, a istnieją również takie, które na swojej liście mają ich ponad 1000.

Dostępne metody płatności

Nie każdy operator będzie obsługiwał metodę płatności, która nam odpowiada. Dlatego też warto przyjrzeć się opcjom wpłat i wypłat oferowanych przez daną platformę. W większości przypadków będziemy mogli skorzystać z tradycyjnego przelewu bankowego. Istnieją jednak również platformy, które umożliwiają nam płacenie za pośrednictwem kart kredytowych, cyfrowych portfeli i kart debetowych.

Opłaty handlowe

Opłaty handlowe determinują to, jak wiele środków pozostanie w naszym portfelu po przeprowadzeniu transakcji, dlatego też nie powinniśmy przeoczyć sprawdzania prowizji. Warto zapoznać się z dokładną tabelą opłat na stronie operatora, zanim rozpoczniemy handel. W przeciwnym wypadku niektóre giełdy mogą nas niemiło zaskoczyć.

Bezpieczeństwo platformy

Giełdy kryptowalut to miejsce, w którym zgromadzone jest mnóstwo pieniędzy. Dlatego też bardzo często są łakomym kąskiem dla hakerów. Niemal każdy cyfrowy przestępca chciałby położyć swoje ręce na ogromnych depozytach kryptowalut przechowywanych przez giełdy. Dlatego też zabezpieczenia oferowane przez operatora są bardzo ważne. Im silniejsze środki bezpieczeństwa stosuje dana giełda, tym lepiej dla naszych oszczędności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni
Giełda OKX

OKX - operator, który wyróżnił się niskimi prowizjami

Następny
Giełda Gemini

Giełda Gemini - co warto wiedzieć o dostawcy? Wady, zalety, opinie

Sprawdź także