Giełda Uniswap – “dobro publiczne”
Giełda Uniswap jest platformą opartą na w pełni zdecentralizowanej wymianie kryptowalut. Oznacza to, że działa na podstawie rynku peer to peer i nie pośredniczy w zakupie oraz sprzedaży tak jak scentralizowane giełdy pokroju Coinbase lub Kraken. Na platformie Uniswap możemy sprzedawać lub kupować cyfrowe monety bezpośrednio od innych użytkowników bez zaangażowania osoby trzeciej. Giełda Uniswap jest nazywana przez społeczność i założycieli potocznie dobrem publicznym. Platforma jest tak naprawdę zarządzana przez jej użytkowników.
Giełda Uniswap działa na blockchainie ethereumm i jest regulowana przez smart kontrakty. Kod platformy Uniswap jest oprogramowaniem open source. Każdy może dołożyć swoją cegiełkę do rozwoju tej technologii. Jeżeli jesteś programistą, który interesuje się krpytowalutami, również ty możesz wnieść wkład w dobro tej platformy. Platforma ma swoją własną kryptowalutę o nazwie UNI. Uniswap wspiera wymianę każdej kryptowaluty, która jest kompatybilna ze standardem ethereum ERC-20.
Decentralizacja tej platformy sprawia, że nikt nie może odgórnie ograniczyć dostępności do wymiany kryptowalut za pośrednictwem Uniswapa. Społeczność działa na zasadzie samoregulującego się rynku wymiany. Użytkownicy posiadający tokeny UNI zapewniają płynność smart kontraktów na platformie. Automatyzacja sprawia również, że handel jest niezwykle wydajny. Ponieważ inteligentne kontrakty pozwalają użytkownikom Uniswapa uniknąć problemów z płynnością. Całkowite wyeliminowanie scentralizowanej strony trzeciej podczas wymiany sprawia, że użytkownicy wyeliminowali pośrednika pobierającego od nich wysokie prowizje lub opłaty sieciowe za zrealizowanie wymiany kryptowalut.
Jak działa Uniswap?

Jak już wspomnieliśmy, platforma wykorzystuje podczas wymiany inteligentne kontrakty, które po zapisaniu w sieci działają całkowicie automatycznie. Dzięki temu jedna i druga strona wymiany nie potrzebuje pośrednika, który czuwa nad prawidłowością transakcji, ponieważ zasady wymiany są znane użytkownikom przed rozpoczęciem współpracy. Inteligentne kontrakty podpisywane na blockchainie ethereum sprawiają, że użytkownicy Uniswapa mogą wymieniać się wszystkimi kryptowalutami kompatybilnymi ze standardem ERC-20.
Aktywa cyfrowe na Uniswapie są wymieniane za pośrednictwem puli płynności, którą zapewniają użytkownicy. Ze względu na to, że Uniswap działa na podstawie platformy ethereum i jego blockchainu, opiera się na konsensusie Proof of Work. Mimo wszystko założyciel ethereum powoli przymierza się do wprowadzenia do sieci konsensusu Proof of Stake, który wyeliminuje konieczność potwierdzania prawidłowości transakcji za pośrednictwem dużej ilości mocy obliczeniowej górników. Proof of Work wymaga zużycia ogromnej ilości zasobów obliczeniowych.
Tym samym wymaga zużywania sprzętu służącego do wydobycia oraz niebotycznych ilości prądu na całym świecie. Jednak wkrótce może się to zmienić, dzięki czemu Uniswap stanie się jedną z pierwszych platform wymiany wspierającą energooszczędną metodę konsensusu PoS (Proof of Stake).
Na Uniswap możesz działać na kilka sposobów:
Przede wszystkim użytkownicy Uniswapa mogą samodzielnie tworzyć nowe rynki wymiany i dodawać pary walutowe według własnych upodobań. Kiedy korzystamy z giełdy scentralizowanej dużego przedstawiciela, jesteśmy zmuszeni do tego, aby korzystać z istniejących rynków. Możemy wówczas zamieniać pary kryptowalutowe, które wytycza operator giełdy.
Możemy oczywiście skorzystać też z istniejących już rynków i wymieniać pary kryptowalutowe stworzone przez innych użytkowników.
Najważniejszym aspektem Uniswapa jest jednak to, że to my jako użytkownicy platformy zapewniamy jej płynność i bierzemy bezpośredni udział w zarządzaniu kontraktami oraz rynkami wymiany. Użytkownicy zapewniają płynność na platformie, gdy stakują na niej swoje kryptowaluty. Oczywiście są za to odpowiednio wynagradzani. Im więcej środków przeznaczą na staking, tym więcej tokenów UNI otrzymują w ramach wynagrodzenia.
Niestety platforma charakteryzuje się również jedną dużą wadą. Ponieważ wszystkie operacje są wykonywane na blockchainie ethereum, musimy opłacać gas podczas tworzenia kontraktów i finalizowania transakcji. Gas to w sieci ethereum jednostka mierząca to, ile musimy zapłacić za wykonywanie danej operacji. Im więcej osób w tym samym momencie korzysta z sieci, tym wyższe opłaty za gas. Dlatego też, aby korzystać z Uniswapa, potrzebujemy pewnych ilości ethereum.
Uniswap zalety:
- Zdecentralizowana wymiana wielu walut
- Inteligentne kontrakty umożliwiają stworzenie kontraktu wymiany, który może okazać się tańszy od zamiany na giełdzie scentralizowanej
- Każdy uczestnik z dużą ilością tokenów UNI ma realny wpływ na działanie platformy
Uniswap wady:
- Uniswap wspiera jedynie wymianę tokenów kompatybilnych z ERC-20 (ethereum)
- Ethereum nadal opiera się na energochłonnym potwierdzaniu transakcji, co czasami generuje wysokie koszty wymiany, które zniechęcają do korzystania ze zdecentralizowanych usług
- Do wnoszenia opłaty za przetwarzanie transakcji na Uniswapie potrzebujemy ethereum
- Aby korzystać ze zdecentralizowaną platformą wymiany, potrzebujemy dedykowanego portfela kryptowalutowego, zgodnego ze wszystkimi parami walutowymi, które znajdziemy na platformie
Uniswap vs inne giełdy kryptowalut

Uniswap i Pancakeswap działają na zasadzie zdecentralizowanego systemu wymiany. Mają swoje natywne tokeny kryptowalutowe, dzięki którym zapewniają płynność giełdy. Platformy opierają się na dokładnie tej samej misji zdecentralizowania wymiany kryptowalut, jednak opierają się na zupełnie różnych standardach technicznych.
Uniswap korzysta ze standardu ERC-20 (należącego do blockchainu ethereum), z kolei Pancakeswap korzysta ze standardu BEP-20 (należącego do sieci BSC – Binance Smart Chain). Innymi słowy, na Uniswap możemy wymieniać się jedynie kryptowalutami kompatybilnymi ze standardem ERC-20, a na Pancakeswap stworzymy jedynie pary kryptowalutowe kompatybilne z siecią Binance Smart Chain, standard BEP-20.
Czy można kupić tokeny UNI, by mieć wpływ na głosowania?
Tokeny UNI niezbędne do brania udziału w głosowaniach na platformie Uniswap możemy zakupić na zwykłych giełdach kryptowalutowych, takich jak Coinbase lub Kraken. UNI jest listowane na najpopularniejszych scentralizowanych platformach, dlatego też nikt nie powinien mieć kłopotu z zakupem tej kryptowaluty. Możesz nawet kupić tokeny UNI bezpośrednio na platformie Uniswap. Wystarczy, że wymienisz inną kryptowalutę, taką jak ethereum lub dogecoin na UNI.
Giełda Uniswap – kompatybilne portfele
Dobrą wiadomością jest to, że Uniswap współpracuje z najpopularniejszymi portfelami kryptowalut. Wśród sprzętowych portfeli działa w zgodzie z Ledgerem i Trezorem. Z kolei w przypadku portfeli programowych, możemy połączyć się z Uniswapem poprzez MetaMaska, Trust Wallet, czy też Coinbase Wallet.
Platforma Uniswap – bezpieczeństwo
Teoretycznie nawet bezpieczeństwo zdecentralizowanej platformy może być naruszone, ponieważ inteligentne kontrakty nie są w pełni odporne na ataki hakerów. Mimo wszystko takie sytuacje mają miejsce bardzo rzadko. Ostatni udany atak hakerski na Uniswapie miał miejsce w 2019 roku. Platforma straciła wtedy równowartość 340 000 dolarów w kryptowalutach.