Giełda OKX jest międzynarodową platformą kryptowalutową z ugruntowaną pozycją na rynku. Nie jest dostępna dla użytkowników pochodzących z USA. Jednak cała reszta klientów może skorzystać z atrakcyjnej oferty tego operatora. Jest dobrym wyborem przede wszystkim dla osób, które szukają miejsca z niskimi prowizjami i dostępem do dużej ilości altcoinów.
Giełda OKX umożliwia swoim użytkownikom handlowanie kryptowalutami oraz skorzystanie z kilku innych ciekawych usług. Siedziba tej giełdy znajduje się w Seszelach. OKX świetnie nadaje się do globalnego handlu kryptowalutami. Jedynym miejscem, gdzie operator nie funkcjonuje, są Stany Zjednoczone Ameryki. Klienci mogą kupować kryptowaluty bezpośrednio za pomocą karty kredytowej lub przelewów cyfrowych.
OKX oferuje także możliwość zysków, które osiągniemy za pośrednictwem stakowania posiadanych przez nas kryptowalut. Jest to przydatna funkcja, którą większość z nas prawdopodobnie zna z giełdy Coinbase i Binance. Pomimo tego, że OKX nie jest największym operatorem na rynku, wykonuje równie dobrą robotę co inni giganci. Obsługuje spory zakres usług i udostępnia swoim klientom mnóstwo popularnych kryptowalut.
Pamiętajmy jednak o tym, że inwestowanie w cyfrowe aktywa za pośrednictwem zdecentralizowanych rynków (DeFi) należy do ryzykownych przedsięwzięć finansowych. Dlatego też powinniśmy dobrze przemyśleć każdą decyzję i nigdy nie inwestować więcej, niż jesteśmy w stanie stracić.
Giełda OKX – wady i zalety
Zalety:
- Bardzo niskie opłaty handlowe, które nie przekraczają 0,10% wartości obsługiwanej kwoty
- Opłaty handlowe mogą zostać dodatkowo zmniejszone dla klientów, którzy posiadają giełdowe tokeny OKB
- Dodatkowe zniżki przysługują także klientom, którzy obracają dużym wolumenem
- Operator umożliwia łatwe kupowanie kryptowalut za pośrednictwem kilku wygodnych płatności – konto bankowe, karta kredytowa, portfele internetowe, Apple Pay, Google Pay i kilka innych mniej popularnych usług
Wady:
- Giełda OKX jest całkowicie niedostępna dla wszystkich użytkowników na terenie Stanów Zjednoczonych Ameryki ze względu na brak odpowiednich zezwoleń
- Niektóre kryptowaluty na giełdzie OKX mają niską płynność handlową pomimo tego, że operator znajduje się wysoko w rankingu popularności giełd kryptowalutowych
- OKX nie może cieszyć się pozytywnymi opiniami klientów. Wielu użytkowników wskazuje na utrudniony kontakt z supportem
Co wiadomo o firmie OKX?
OKX założono w 2017 roku. Do tej pory ich siedziba pozostało w tym samym miejscu, czyli na Seszelach. Zgodnie ze statystykami prowadzonymi przez CoinMarketCap, OKX znajduje się w pierwszej dwudziestce najpopularniejszych giełd kryptowalutowych na świecie. Mają ogromny wolumen handlowy, którym dorównują nawet giełdom znajdującym się na rynku nawet od dekady. Oczywiście z czasem działalności firma się rozrosła i oprócz głównego biura na Seszelach, stworzyła dodatkowe filie znajdujące się w różnych miejscach na świecie. Na ten moment mają kilkanaście biur w różnych państwach.
OKX obsługuje ponad 20 milionów klientów z około 100 różnych państw. Niestety klienci USA nie mogą skorzystać z usług tego operatora. OKX charakteryzuje się niskimi prowizjami i dostępem do wielu kryptowalut. Znajdziemy tam łącznie ponad 300 cyfrowych aktywów. Jednak kupowanie i sprzedawanie kryptowalut to nie jedyne możliwości oferowane przez tego dostawcę. Za pośrednictwem jego oferty możemy także skorzystać ze stakowania, spekulacji, pożyczek kryptowalutowych i natywnego portfela kryptowalutowego giełdy.
Warto wspomnieć również o tym, że firma ma swoją własną pulę wydobywczą, do której mogą dołączać zainteresowani górnicy kryptowalutowi. Podobnie jak inne duże giełdy oferują natywny token giełdowy, dzięki któremu użytkownicy mogą liczyć na mniejsze opłaty transakcyjne. Innymi słowy, OKX jest świetnym miejscem na zapoznanie się z rynkiem kryptowalutowym od różnych stron.
Giełda OKX – popularne kryptowaluty
Oczywiście ze względu na to, że OKX ma w swojej ofercie ponad 300 różnych aktywów cyfrowych nie wymienimy ich wszystkich. Przyjrzyjmy się jednak najpopularniejszym z nich.
- OKB (natywny token giełdowy);
- Bitcoin;
- Ethereum;
- Terra;
- Tron;
- Avalanche;
- APENFT;
- XRP;
- YearnFinance;
- Shiba Inu;
- Polkadot;
- Dogecoin;
- Polygon;
- Solana.
Doświadczenia handlowe na OKX
Podobnie jak inne duże giełdy kryptowalutowe, również operator OKX stawia na prosty formularz zakupu i sprzedaży kryptowalut. Możemy rozwinąć listę dostępnych aktywów znajdującą się w menu. Następnie wystarczy, że wybierzemy interesującą nas kryptowalutę i preferowany system płatności. Podstawowy handel nie powinien sprawić kłopotów nawet początkującym. Jednak OKX łączy w sobie narzędzia zarówno dla zaawansowanych, jak i nowych użytkowników. Dlatego znajdziemy tam znacznie więcej niż tylko kupowanie i sprzedawanie kryptowalut.
Możemy również skorzystać z konwersji kryptowalut. Na przykład po to, aby zamienić nasze bitcoiny na wybrany stablecoin. Wystarczy, że przelejemy posiadane aktywa na giełdę, a następnie wybierzemy stablecoina, na który chcemy je zamienić. System giełdy automatycznie przeliczy wartość i wymieni kryptowaluty.
OKX przygotował także aktywną platformę handlową z myślą o traderach z nieco większym doświadczeniem. Dzięki niej każda osoba zainteresowaną spekulacją na kryptowalutach może spróbować swojego szczęścia na rynku. Znajdziemy tam wszystkie najpotrzebniejsze funkcje handlowe. Zlecenia stop-loss, transakcje warunkowe, portfel z zamówieniami i elastyczne wykresy rynkowe. Każdy użytkownik może dostosować wykresy rynku zgodnie ze swoimi preferencjami.
Giełda OKX posiada swojego autorskiego bota handlowego. Za jego pomocą możemy wykonywać zlecenia rynkowe z określonymi zasadami. Pamiętajmy jednak o tym, że obsługa takiego API będzie wymagała od nas pewnej wyspecjalizowanej wiedzy.
Opłaty i prowizje na OKX
Opłaty na giełdzie OKX dzielą się na różne poziomy cenowe w zależności od tego, którą kryptowalutę kupujemy lub sprzedajemy. Dodatkowo system bierze pod uwagę także wolumen transakcyjny i posiadane tokeny OKX. Im więcej natywnych tokenów OKX posiadamy, tym większe zniżki nam przysługują. W przypadku transakcji spot największa opłata wynosi 0,10%. Mimo wszystko należy mieć na uwadze, że kontrakty terminowe, wymiany kryptowalut na stablecoiny i odwrotnie podlegają innym tabelom opłat. Aby zakwalifikować się do najkorzystniejszych obniżek, musimy posiadać wysoki wolumen handlowy.
OKX w większości przypadków wydaje się przejrzystą i prostą w obsłudze giełdą. Niestety istnieje pewien minus. Operator nie ujawnia dokładnych informacji dotyczących wszystkich opłat za wpłaty i wypłaty. Prawdopodobnie może to oznaczać, że ich wysokość jest płynna i może być uwarunkowana wieloma czynnikami. Niestety ukryte szczegóły dotyczące kosztów nie przyciągają uwagi wielu użytkowników pragnących poznać te informacje.
Giełda OKX – bezpieczeństwo
Kiedy korzystasz z wewnętrznego portfela OKX, pamiętaj o tym, że transakcje kryptowalutowe nie mogą zostać wycofane. Jeżeli przelejesz środki na nieprawidłowy adres, twoje aktywa przepadną bezpowrotnie. Kilkukrotnie sprawdź poprawność każdej transakcji przed zatwierdzenie przelewu kryptowalut.
Usługodawca OKX przestrzega użytkowników również o tym, że powinni zachować bezpieczeństwo za pośrednictwem standardowych procedur. Przede wszystkim powinniśmy zwracać uwagę na to, czy nasze hasło jest dostatecznie silne. Możemy też ustawić w panelu giełdy logowanie dwuskładnikowe, co dodatkowo zwiększy bezpieczeństwo naszego rachunku inwestycyjnego.
OKX używa typowych dla giełd kryptowalut standardów bezpieczeństwa. Podobnie jak Coinbase, Kraken lub Binance mają swoje własne portfele sprzętowe, na których przechowują aktywa klientów w trybie offline. Dzięki temu nie musimy się martwić o to, że udany atak hakerski pozbawi nas oszczędności nie z naszej winy. Możemy skorzystać również z kilku dodatkowych zabezpieczeń, które są dobrowolne. Na przykład dodatkowe hasła, które należy wpisać, zanim dokonamy wpłaty lub wypłaty za pośrednictwem naszego rachunku inwestycyjnego.