Od kiedy powstał pierwszy elektroniczny system płatniczy, oparty na kryptografii minęło już prawie 15 lat. Zwolennicy bitcoina nadal wierzą w to, że przyjęcie kryptowaluty do głównego nurtu płatniczego nadchodzi dużymi krokami. Niestety w rzeczywistości widzimy, że bitcoin ma zarówno swoje wzloty, jak i upadki. Bardzo często postrzeganie bitcoina jako następcy elektronicznych płatności okazuje się myśleniem życzeniowym.
Są jednak tacy, którzy uważają, że ten stan rzeczy może zmienić się dzięki wprowadzeniu kadeny, czyli powstałego całkiem niedawno systemu kryptowalutowego. Kadena oferuje blockchain zaprojektowany do międzynarodowych płatności na całym świecie.
Podobnie jak BTC opiera się także na kodzie open source i konsensusie pracy typu Proof of Work. Twórcy kadeny reklamują swój produkt jako pierwszą na świecie kryptowalutę, która może w nieskończoność skalować płatności bez narażenia na uszczerbki w bezpieczeństwie. Czyżby brzmiało to zbyt dobrze? Czy może jest to innowacja, której brakowało w świecie finansów? Przyjrzyjmy się bliżej projektowi!
Co ma do zaoferowania kadena?
Kadena opiera się na technologii blockchain zbliżonej do bitcoina. Wykorzystuje ten sam mechanizm konsensusu. Czyli dokładnie tak samo, jak w bitcoinie, zostaje zabezpieczony przez górników wydobywających tokeny. Różni się jednak skalowalnością. Kadena powstała z myślą o rozwiązaniu najważniejszych problemów, z którymi mierzy się blockchain bitcoina.
Problem bitcoina – czyli niska przepustowość połączona z dużym poborem energii
Bitcoin od wielu lat krytykowany jest za to, że pomimo niskiej przepustowości transakcji jego sieć pobiera ogromne ilości prądu elektrycznego. Z czasem coraz więcej osób potępiało sieć bitcoina za to, jak wielki ślad węglowy generuje utrzymanie jego blockchainu. Powstały nawet wyliczenia wykazujące, że BTC potrafi zużyć więcej energii od przeciętnego kraju europejskiego.
Bitcoin pozwala na przetworzenie mniej więcej czterech transakcji na sekundę za pośrednictwem swojej głównej warstwy. Tymczasem karta Visa przetwarza ich ponad 1700. Takie porównanie daje nam pewien pogląd na brak wydajności głównej sieci kryptowaluty. Dla ekologów poziom zużycia energii przez górników wspierających bitcoina jest wręcz niewybaczalny.
Czy kadena rozwiązuje problem skalowalności?
Wielowarstwowa architektura prezentowana przez twórców kadeny rozwiązuje mnóstwo problemów występujących w sieci głównej bitcoina. Kadena opiera się na technologii znanej jako Chainweb. Chainweb umożliwia zwiększenie TPS (z angielskiego – transactions per second). W odróżnieniu od bitcoina Chainweb zwiększa TPS bez podniesienia poboru prądu i zmniejszenia bezpieczeństwa kryptowaluty.
Firma odpowiedzialna za kadenę jest pionierem w skalowaniu waluty cyfrowej za pośrednictwem tej technologii. Dla wielu osób oferują obiecujący pomysł. Na ten moment ich kryptowalut przetwarza więcej transakcji na sekundę niż bitcoin, ethereum i karty Visa razem wzięte. Co więcej, należy pamiętać o tym, że przeprowadzenie transakcji w sieci KDA kosztuje grosze. Dlaczego jednak jest to możliwe?
W jaki sposób zbudowana jest kadena?
Kadena jest jednym z pierwszych hybrydowych blockchainów. Opiera się na sieci Chainweb i sieci Kuro. W dalszej części wpisu wyjaśnimy, na czym polega taki dualistyczny podział.
Jak działa Chainweb?
Chainweb opiera swoją technologię na shardingu. Zwiększa przepustowość poprzez rozprowadzanie transakcji w blockchainie przez wielu różnych partycji, zamiast umieszczać wszystko w tym samym bloku, tak jak ma to miejsce w bitcoinie. W sieci kadena górnicy otrzymują nagrodę na utrzymywanie bezpieczeństwa sieci w postaci rodzimych tokenów (KDA).
Firma, która stoi za rozwojem kadeny, otwarcie twierdzi, że ich innowacyjna technologia umożliwia skalowanie w nieskończoność. Ich zdaniem sieć w przyszłości obsłuży nieograniczoną liczbę transakcji.
Chainweb kadeny w pierwotnej wersji składał się z dziesięciu równoległych łańcuchów do dzielenia transakcji. W sierpniu 2020 deweloperzy skutecznie wdrożyli ciekawą aktualizację. Od tego momentu chainweb posiada 20 łańcuchów. Co więcej, warto podkreślić, że ta zmiana nie zwiększyła poboru energii przez system kryptowaluty. Innymi słowy, w systemie kadena deweloperzy są w stanie skutecznie zwiększać przepustowość transakcji bez konieczności zwiększenia poboru prądu.
Ciekawostką godną nadmienienia jest również to, że firma była w stanie wprowadzić tak skomplikowaną aktualizację w zaledwie jedną noc. Na ten moment oszacowano, że technologia kadeny jest w stanie obsługiwać osiem razy więcej transakcji na sekundę od kryptowaluty płatniczej solana. Oznacza to, że kadena na ten moment jest najszybszym kryptograficznym systemem płatniczym!
Czym jest sieć Kuro? Poznaj przyszłościowe plany deweloperów Kadena!
Czym jest sieć Kuro? To prywatny blockchain stworzony przez zespół stojący za kadeną. Z jakiego powodu potrzebują dodatkowej sieci? Podobnie jak główna sieć, również Kuro powstał z myślą o tym, aby korzystać z technologii chainweb. Prywatna natura tego blockchainu sprawia, że jest on wykorzystywany do przechowywania wrażliwych danych firmowych oraz prywatnych informacji o innych użytkownikach.
Przykładem takiego zastosowania jest przechowywanie informacji o danych medycznych. Kadena od 2018 roku jest wykorzystywana do przechowywania istotnych informacji o ubezpieczeniach pacjentów. Firma Rymedi z Karoliny Północnej korzysta z technologii kryptograficznej oferowanej przez zespół Kadeny już od pięciu lat!
Okazuje się, że blockchain może być pomocny podczas przepisywania oraz wydawania leków na receptę, ponieważ dane zabezpieczone kryptografią stanowią zaufane źródło informacji. W ubiegłym roku FDA przyjrzało się tej metodzie i zatwierdzili kryptograficzną weryfikację leków na receptę. Sposób znacznie przyspiesza zatwierdzanie wrażliwych danych.
Firma kadena nie skupia się jednak jedynie na branży medycznej. W najbliższych latach pragną podjąć współpracę z rynkiem uprawy oraz dystrybucji konopi. Celem firmy jest dotarcie z ich kryptograficznym oprogramowaniem do spółek zajmujących się dystrybucją olejków CBD.
Dla niektórych takie zastosowanie jest dobrym sposobem na zabezpieczenie danych i ułatwienie ich przesyłania. Inni krzywo spoglądają na to, że w coraz większej liczbie branży główne skrzypce odgrywa blockchain. Wiele osób nadal niechętnie spogląda na tę technologię.
Kadena stara się podejmować współpracę przede wszystkim z przedsiębiorstwami, dla których najważniejsze jest zabezpieczenie wrażliwych danych. Z tego powodu potrzebny jest im prywatny blockchain w postaci sieci Kuro.
W jaki sposób firma dba o bezpieczeństwo inteligentnych kontraktów?
Odpowiedzią na to pytanie jest Kadena Pact. Mówiąc zwięźle – pact to jeden z języków programowania wykorzystywanych podczas tworzenia inteligentnych kontraktów. To, co odróżnią język programowania wykorzystywany w smart kontraktach kadeny i innych kryptowalut, takich jak w sieci solana lub ethereum jest czytelność. Pact jest językiem posiadającym formalną weryfikację. Dzięki temu ułatwia aktualizację kontraktów i wygodę użytkowania. Co powinniśmy wiedzieć na temat zabezpieczeń kontraktów kadena?
Formalna weryfikacja
Podstawowym celem systemu bezpieczeństwa Pact jest przeprowadzenie formalnej weryfikacji – podobnie jak sprawdzanie pisowni dla koderów. Ta procedura weryfikacji sprawdza kod i określa, czy określone warunki mogą lub nie mogą zostać spełnione po podaniu danych wejściowych. Chroni to kadena przed błędami koderów i ogranicza drogi, którymi cyberprzestępca może podążać w celu naruszenia sieci. Ponadto pozwala inżynierom oprogramowania na tworzenie kodu bez obaw o błędy i luki, ponieważ są oni natychmiast ostrzegani o ich istnieniu.
Zmienność kontraktów
Ograniczeniem większości języków inteligentnych kontraktów jest to, że są one niezmienne, tj. nie można ich zmienić lub zmodyfikować po dodaniu do blockchaina. Pact ma możliwość zmiany tego, pozwalając deweloperom na aktualizację już istniejących inteligentnych kontraktów.
Korzyści z tego są wzmocnione przez formalną weryfikację. To powstrzymuje użytkowników przed aktualizacją inteligentnych kontraktów, jeśli nowy kod ma jakieś błędy lub nieprzewidziane elementy. Dzięki Pact koderzy nie muszą wyrzucać swoich starych inteligentnych kontraktów, gdy chcą je zastąpić ulepszonymi wersjami.
Poziom bezpieczeństwa
Pact jest bardziej chroniony niż inne języki kodowania, ponieważ nie jest Turing-complete. Wiele obecnych języków programowania, takich jak JavaScript i Solidity, jest Turing-complete lub obliczeniowo uniwersalnych, co oznacza, że mają zdolność do przetwarzania nieskończonej ilości faktów.
W istocie Pact rezygnuje z niektórych zaawansowanych zdolności programistycznych, aby zapewnić większe bezpieczeństwo. Nie stawia to projektu w niekorzystnej sytuacji, ponieważ większość innych blockchainów nie korzysta z pełnego zakresu funkcji nadawanych przez języki Turing-complete. Z tego powodu blockchain kadeny nie ustępuję w poziomie funkcjonalności.
Bezpieczeństwo Pact jest dodatkowo wzmocnione przez jego tolerancję błędów. Oznacza to, że system będzie działał bez zakłóceń nawet w przypadku awarii lub nieprawidłowego działania pojedynczej części sieci. Ta cecha zapobiega awarii systemu, a jednocześnie sprawia, że sieć jest całkowicie pozbawiona zaufania do osób trzecich, co oznacza, że jej działanie nie musi być uzależnione od żadnego podmiotu.
Kto stoi za projektem?
Stuart Popejoy i Will Martino stworzyli projekt Kadena w 2016 roku. Wcześniej byli odpowiednio szefami grupy blockchain firmy J.P. Morgan i Technical Lead dla komitetu sterującego kryptowalutami SEC. Współpracowali nad JPM Coin, który był początkowym blockchainem JP Morgan, zanim odeszli, aby rozpocząć kadenę. Ogólnie rzecz biorąc, instytucje takie jak J.P. Morgan i SEC spotykają się raczej z wątpliwościami niż ekscytacją w świecie kryptowalut, co jest zrozumiałe. Niemniej jednak rzeczywistość, w której ci dwaj faceci opuścili swoje stanowiska korporacyjne, aby poświęcić się start-upowi, zasługuje na to, aby mieli z tego pewne korzyści.
Dr Stuart Haber stał się znaną postacią jako doradca zespołu Kadena. Jest on specjalistą w dziedzinie kryptografii, który wspólnie z W. Scottem Stornettem opracował blockchain. Technologia ta została po raz pierwszy stworzona przez Habera w celu weryfikacji cyfrowych papierów przed pojawieniem się bitcoina.
Dr Haber zdobył uznanie dla swojej pracy dzięki temu, że był najczęściej wymienianym autorem w dokumencie Satoshi Nakamoto dotyczącym bitcoina. Obecnie stał się główną postacią w świecie kryptowalut i kontynuuje postęp w technologii blockchain jako istotna część Kadeny.
Czy kadena jest dobrą inwestycją?
Popejoy i Martino jako jedyni gwarantują, że Kadena ma potencjał. Jak dotąd projekt osiągnął o wiele więcej niż przewidywano, jeśli chodzi o instytucjonalną akceptację ich blockchaina. Chociaż wielu fanów kryptowalut nie przepada za kadeną, która wywodzi się z finansów i prawodawstwa, projekt nie został zatwierdzony przez scentralizowane giełdy. Twórcy badają możliwości stworzenia ekosystemu DeFi i próbują otworzyć drogę do korzystania z pieniędzy fiat. Jest to pozytywny znak, jeśli kadena ma być kiedykolwiek trwałym przedsięwzięciem.
Firma Kadena zdaje sobie sprawę, że koszt prowadzenia sieci może być przeszkodą w przyjmowaniu użytkowników. Dlatego wprowadzili “stację benzynową” jako funkcję, w której jedna strona płaci opłaty za transakcje innych użytkowników. Może to pomóc w stymulowaniu zwiększonego wykorzystania sieci niezależnie od tego, czy opłaty pójdą w górę. Kadena gwarantuje możliwość rozbudowy bez naruszania “wypróbowanego i przetestowanego” bezpieczeństwa PoW. Jest zbyt wcześnie, aby określić, czy kadena może spełnić oczekiwania, ale świeży projekt taki jak ten powinien znaleźć się na twojej liście, jeżeli przyglądasz się obiecującym przedsięwzięciom!
Gdzie można aktualnie nabyć tokeny?
W tej chwili najprostszym sposobem na zdobycie tokenów KDA jest, zostanie górnikiem w ich sieci. Chociaż nie jest wskazane wydobywanie Kadeny za pomocą typowego procesora graficznego, nie musi to również wymagać drogiego sprzętu typu ASIC. Alternatywną opcją pozyskania tej monety jest zakup na jednej z giełd. Jednak należy mieć na uwadze, że tylko niektóre z nich posiadają ten token. Na ten moment nie cieszy się on bowiem zbyt dużą popularnością. KDA znajdziemy między innymi na:
- OKX;
- Gate.io;
- Kucoin.