Giełda kryptowalutowa Revolut umożliwia handel wieloma cyfrowymi aktywami. Sprawdzamy, co trzeba wiedzieć o rozwiązaniu dostarczanym przez jeden z najpopularniejszych fintechów na świecie.
Wielu traderów przenosi swoją uwagę na kryptoaktywa. Coraz częściej w serwisach brokerskich i na giełdach obok kontraktów na różnicę cenową, funduszy inwestycyjnych i innych papierów wartościowych pojawiają się różnorodne kryptowaluty cieszące się dużą popularnością. Duże wahania cenowe w świecie kryptowalut tworzą więcej okazji do wzbogacenia się. Mimo wszystko opłaty związane z operowaniem kryptowalutami często sprawiają, że day trading jest nieopłacalny.
Warto również pamiętać o tym, że opłacalność handlu kryptowalutami idzie w parze z wysokim ryzykiem. Gwałtowne zmiany cen wśród kryptoaktywów nie zawsze idą zgodnie z naszymi założeniami. Dziś przyjrzymy się ofercie zakupu kryptowalut prezentowanej przez firmę Revolut. Ofertę tego operatora porównamy również z popularnym brokerem działającym w obrębie kryptowalut i jedną z najpopularniejszych giełd kryptowalutowych. Omówimy wady i zalety oraz przyjrzymy się temu, jaką funkcjonalnością może pochwalić się firma.
Giełda kryptowalutowa Revolut – przegląd
Kryptowaluty pojawiły się w ofercie Revolut w 2018 roku. Na początku twórcy aplikacji dodali jedynie bitcoina i kilka innych najpopularniejszych monet. Aktualnie lista znacznie się powiększyła, a Revolut nie poprzestaje na dodawaniu kolejnych altcoinów. W przyszłości na liście zagości jeszcze więcej altcoinów. Revolut pozwala swoim klientom nieco zasmakować świata kryptowalut, jednak nie oddaje pełnego doświadczenia giełdowego. Usługę możemy potraktować raczej jako brokera, który sprzedaje i kupuje za nas kryptowaluty, z kolei my zarządzamy naszym kontem. Nie każdy ma potrzebę
trzymania swoich kryptoaktywów na prywatnym portfelu, dlatego dla wielu konsumentów jest to w porządku. Problemy zaczynają się, jednak gdy spojrzymy na prowizje.
Kiedy porównamy usługi Revolut z innymi dostawcami, okazuje się, że spotkanie z kryptowalutami za pośrednictwem tego banku może być dosyć kosztowne. Jeżeli obracasz za pośrednictwem Revoluta kwotami przekraczającymi 800 euro miesięcznie, rozważ zakup konta premium. Płatne konto obniży prowizje podczas zakupu i sprzedaży kryptoaktywów. Nie ma znaczenia, którymi monetami handlujesz. Na Revolucie wszystkie kryptowaluty podlegają tej samej prowizji. Jeżeli operujemy kryptowalutami za pośrednictwem bezpłatnego konta, musimy liczyć się z opłatą 2,5% za zakup i 2,5% za sprzedaż tokenów. Łącznie poniesiemy 5% prowizji.
Dlatego wiele osób zajmujących się day tradingiem narzeka na wysokie prowizje transakcyjne narzucone przez usługodawcę. Jeżeli myślisz o prowadzeniu konta w dłuższej perspektywie i zamierzasz obracać dużymi kwotami, najrozsądniejszym rozwiązaniem będzie opłacenie subskrypcji premium. Płatne konto obniża prowizje i znosi wiele limitów nałożonych na darmowe rachunki.
Revolut kryptowaluty – Co z wypłatami na zewnętrzny portfel?
W przeszłości oferta kryptowalutowa dostawcy Revolut opierała się jedynie na kontraktach cenowych. Użytkownicy mogli kupić ekspozycję na wybrane kryptowaluty. Od niedawna usługa została rozszerzona. Operator dodał możliwość przesłania zakupionych kryptowalut na prywatny portfel kryptowalutowy. Istnieje jednak pewna przeszkoda. Oprócz wysokich prowizji transakcyjnych przy zakupie i sprzedaży musimy liczyć się z tym, że przesłanie kryptowaluty na prywatny portfel wiąże się z kolejnymi opłatami. W przypadku zewnętrznego przelewu należy bowiem pokryć tak zwaną opłatę sieciową. Czyli to, co płacone jest górnikom za walidowanie transakcji w blockchainie.
Aktualnie minimalna wypłata kryptowalut w systemie Revolut wynosi 10 funtów.
Jaką konkurencję ma Giełda kryptowalutowa Revolut?
Traderzy kryptowalutowi mają w dzisiejszych czasach ogromny wybór zarówno brokerów, jak i giełd kryptowalutowych. Każda osoba zainteresowana day tradingiem może wybrać usługodawcę, który spełni jej oczekiwania. Poniżej przedstawiamy dwie popularne alternatywy dla Revoluta.
Jeden z najpopularniejszych brokerów oferujących kryptowaluty – eToro
Jedną z najczęściej wybieranych platform do handlu kryptowalutowego jest eToro.
Broker prowadzi platformę transakcyjną z dostępem do wielu instrumentów finansowych. Jedną z grup aktywów są kryptowaluty. Oprócz tego użytkownicy mogą inwestować w akcje, ETF-y, towary i CFD. Wraz z rosnącą popularnością kryptowalut, twórcy eToro sukcesywnie dodawali na listę aktywów coraz więcej tokenów. W momencie pisania tego artykułu znajdziemy w ofercie eToro ponad 50 różnych kryptoaktywów.
Chociaż giełda eToro powstała w 2007 roku, to ostatnie kilka lat było dla brokera sukcesywne. Aktualna baza użytkowników eToro przekroczyła ponad 20 milionów. Od 2020 roku operator prowadzi jedną z największych platform inwestycyjnych na świecie. Tylko w 2021 roku usługodawca przyciągnął aż 1,2 miliona nowych klientów. To niezwykle imponujące wyniki. Platforma zachęca przede wszystkim prostym w obsłudze interfejsem i darmowym dostępem do konta demonstracyjnego. Wersja demo pozwoli każdemu niedoświadczonemu traderowi przetestować swoje umiejętności inwestycyjne bez ryzykowania własnymi oszczędnościami.
Giełda kryptowalutowa przyjazna dla początkujących traderów – Coinbase
Kolejną popularną alternatywą Revoluta jest giełda Coinbase. Ta platforma wymiany kryptowalut łączy kupujących i sprzedających. Usługodawca rozpoczął działalność w 2012 roku. Od tamtej pory regularnie dodaje do swojej listy coraz większą liczbę altcoinów. Operator szybko zyskał sympatię internautów. Dziś giełda jest jedną z najpopularniejszych w internecie.
Jak kupować kryptowaluty za pośrednictwem aplikacji mobilnej Revolut?
Jak wygląda proces zakupu kryptowalut w aplikacji Revolut? Za przykład posłuży nam kupno bitcoina. Po pobraniu aplikacji i zweryfikowaniu konta pozostaje nam przebrnąć przez kilka prostych kroków.
Wybieramy sekcję kryptowalut w aplikacji Revolut
Kiedy znajdziemy się w sekcji kryptowalut, pozostaje wybrać monetę cyfrową, w którą chcemy zainwestować oszczędności. Na pierwszym miejscu zauważymy bitcoina. Wystarczy kliknąć przycisk kupna i wybrać kwotę. Oczywiście nie musimy kupować całej monety. Możemy zainwestować jedynie w ułamek bitcoina, na przykład za 100 złotych.
Na koniec potwierdź zamówienie. Po zaakceptowaniu transakcji, pieniądze z konta Revolut zostaną przeliczone na kryptowalutę. Proces kupna każdej innej kryptowaluty w aplikacji Revolut wygląda identycznie. Wystarczy, że wybierzemy ulubiony token z listy i przeliczymy wybraną kwotę na kryptowalutę.
Revolut ma również aplikację desktopową
Operator w przeszłości głównie skupiał się na rozwoju aplikacji mobilnej. Z czasem postanowili również wyjść naprzeciw oczekiwaniom osób, które korzystają z oprogramowania desktopowego. Nie tak dawno temu wersja desktopowa Revoluta została rozszerzona o sekcję z kryptowalutami. Dzięki temu możemy za pomocą oprogramowania przeglądać wykresy kryptowalut i prześledzić historię ich ceny, zanim zdecydujemy się na zakup.
Aby korzystać z wersji desktopowej, nie musimy pobierać żadnego oprogramowania. Wystarczy, że zalogujemy się na koncie Revolut poprzez stronę główną firmy. Sekcja kryptowalut jest teraz dostępna z poziomu przeglądarki internetowej.
Zalety kupowania kryptowalut poprzez Revolut
Ludzie wybierają usługi oferowane przez Revolut z wielu różnych powodów. Jednym z najważniejszych jest prosty w obsłudze interfejs, który przyciąga niedoświadczonych użytkowników. W aplikacji możesz kupić najpopularniejsze kryptowaluty. Istnieje również możliwość ustawienia tak zwanej opcji recurring buy. Polega to na regularnym dokupowaniu danego aktywa za określoną kwotę. Możemy na przykład ustalić stałe zlecenie zakupu bitcoina za 100 złotych równo co miesiąc.
Wady dotyczące kupowania kryptowalut poprzez Revolut
Revolut jest bezpiecznym i prostym w obsłudze narzędziem do kupowania wielu popularnych kryptowalut i innych aktywów inwestycyjnych. Mimo wszystko doświadczenie zdobyte za pośrednictwem Revoluta znacznie różni się od tradingu na typowej giełdzie. Należy pamiętać o tym, że operator kupuje kryptowaluty za nas. Jako klienci wykupujemy jedynie rynkową ekspozycję na daną ilość kryptowaluty. Nie przechowujemy jednak kluczy prywatnych do portfela. W porównaniu z takimi platformami jak na przykład eToro lub Coinbase Pro opłaty transakcyjne okazują się drogie. Prowizje ponosimy zarówno za zakup, jak i sprzedaż kryptoaktywów.
Jak powstał Revolut i kto był pomysłodawcą?
W dzisiejszych czasach istnieje mnóstwo użytecznych i łatwych w obsłudze aplikacji finansowych, które znacznie ułatwiają codzienne życie. Revolut jest jednym z usługodawców, który ułatwia życie milionom użytkowników na całym świecie. Jednak z pewnością wiele osób zastanawia się nad tym, w jaki sposób to wszystko się tak właściwie zaczęło?
Głównym motywem przewodnim było stworzenie usługi bankowej, która odpowie na potrzeby osób dokonujących płatności za pomocą telefonów komórkowych. Twórcy Revoluta byli sfrustrowani tym, że banki w Wielkiej Brytanii nieustannie zwlekają z wprowadzaniem korzystnych usług na telefonach. Postanowili temu zaradzić. W ten sposób powstał pomysł. Za Revolut odpowiadają Nik Storonsky i Vlad Yatsenko. Zaprojektowali aplikację w 2015 roku.
Już w 2016 roku usługa miała 100 000 klientów. Firma rozrastała się coraz szybciej i docierała do coraz większej ilości państw na całym świecie. Z czasem założyciele Revoluta wprowadzali więcej funkcji do swojej aplikacji, co przyciągało uwagę dodatkowych konsumentów zainteresowanych telefonicznymi płatnościami. Już w 2019 roku firma oferowała otwartą bankowość na całym rynku europejskim.
Do tej pory firma wprowadziła obsługę 30 walut. Zaskarbili sobie zaufanie 12 milionów użytkowników z ponad 35 państw.
Jaka technologia stoi za bankiem Revolut?
Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ Revolut jest dynamicznie postępującym startupem. Technologia ich bankowości jest nieustannie aktualizowana i ciągle się zmienia. Od uruchomienia pierwotnej wersji aplikacji większość kodu została do tej pory zmieniona na nowsze oprogramowanie. W ten sposób twórcy upewniają się, że ich usługa jest bezpieczna i prosta w obsłudze. Usługa została zaprojektowana głównie w języku programowania Java.
Z kolei do tworzenia wizerunku aplikacji mobilnej zespół wybrał język programowania Kotlin. Uznali, że jest to najlepszy wybór do rozbudowy architektury łączącej aplikacje na systemach iOS i Android. Kolejnym powodem, dla którego wybrali Kotlin była interoperacyjność z językiem Java. Kod napisany w Kotlinie ma funkcjonalność zbliżoną do Javy, jednak jest mniej podatny błędy.
Oczywiście ich biblioteka łącząca aplikacje, stronę internetową i bazę danych jest rozległa i łączy w sobie różne języki programowania. Do niektórych zadań wykorzystują również HTML, Python, TypeScript, Groovy, C++ i Clojure zależnie od obszaru wykonywanej pracy.
Podsumowanie: Czy warto kupować kryptowaluty za pośrednictwem Revoluta?
Revolut jest firmą, która w ciągu ostatnich pięciu lat odniosła jeden z największych na świecie sukcesów w branży technologii finansowych. Ich sektor finansowy jest niezwykle rozbudowany, a usługa bezpieczna. Mimo wszystko należy przyznać, że jeżeli zależy nam jedynie na inwestycji w kryptowaluty, Revolut może okazać się kiepskim wyborem.
Sama bankowość jest ciekawym rozwiązaniem. Niestety dla osób zainteresowanych kryptowalutami ogromna funkcjonalność serwisu nie będzie stanowiła zalety, ponieważ w dużej mierze dotyczy walut fiducjarnych. Największym minusem są jednak prowizje. Dedykowane kryptowalutom giełdy oferują dostęp do zakupu kryptoaktywów po lepszych stawkach.
Revolut liczy sobie 2,5% prowizji transakcyjnej zarówno za zakup, jak i sprzedaż kryptowaluty. Łączna opłata wyniesie 5%. Dlatego osoby zainteresowane inwestowaniem jedynie w kryptowaluty finansowo wyjdą lepiej, korzystając z klasycznej giełdy kryptowalut.