Giełda Bitfinex – przegląd, wady i zalety, opinie

Giełda Bifinex
Giełda Bitfinex recenzja, wady i zalety.

Giełda Bitfinex jest platformą kryptowalutową, która w ostatnich latach bije rekordy popularności. Przyciąga nowych klientów przede wszystkim niskimi prowizjami. Giełda ta jest również powiązana ze znanym w świecie kryptowalut stablecoinem, czyli tetherem. Niestety powiązanie aktywów giełdy z tetherem sprawiło, że giełda w niedalekiej przeszłości wpadła w kłopoty regulacyjne. Z całą pewnością niskie opłaty transakcyjne pozostają godną uwagi zaletą, jednak część użytkowników będzie omijała Bitfinex ze względu na niepewną przeszłość giełdy pod względem spełniania norm prawnych.

Giełda Bitfinex zalety

 • Możliwość skorzystania z depozytów zabezpieczających;
 • Zaawansowane typy zleceń handlowych dla doświadczonych użytkowników;
 • Prosta w obsłudze aplikacja mobilna, która spełni oczekiwania amatorów giełdowych.

Giełda Bitfinex wady

 • Giełda otrzymała w przeszłości liczne grzywny ze względu na brak spełnienia norm regulacyjnych ustalonych przez prawo;
 • Zaangażowanie w walutę tether jest bardzo wątpliwe dla ludzi dbających o bezpieczeństwo w świecie aktywów cyfrowych;
 • Giełda Bitfinex nie jest dostępna dla klientów ze Stanów Zjednoczonych.

Jak działa Giełda Bitfinex?

Giełda Bitfinex

Bitfinex jest dużą, rozpoznawalną giełdą z całkiem bogatą historią i wieloma opcjami tradingowymi. Z tego powodu zachęcają wielu klientów do skorzystania z ich oferty. Operator postarał się wyważyć swoje opcje giełdowe i funkcjonalność platformy w taki sposób, aby mogli z niej korzystać zarówno początkujący traderzy, jak i osoby poszukujące zaawansowanych funkcji giełdowych, takich jak na przykład handel spot, konta marżowe, instrumenty pochodne. Bitfinex jest dobrym wyborem do zarządzania altcoinami.

Mimo wszystko nie możemy zapomnieć o tym, że Bitfinex ma w swojej historii również kilka wpadek. Okazuje się, że Commodity Futures Trading Commission nałożyło na Bitfinex liczne sankcje finansowe. Prokuratura generalna w Nowym Jorku wytoczyła zarządowi giełdy poważne zarzuty. Między innymi znalazło się tam wprowadzanie klientów w błąd. Wszystko ze względu na ścisłe powiązanie ich aktywów ze stablecoinem tetherem. Zapewniali użytkowników, że ten stablecoin ma swoje rezerwy i jest w pełni zabezpieczony. Tymczasem wszystko wskazuje na to, że rezerwy kryptowaluty tether nadal pozostają tajemnicą. Dla wielu inwestorów takie oskarżenia wobec giełdy są na tyle poważne, że postanawiają trzymać się z daleka od dostawcy usług kryptowalutowych.

Działalność firmy Bitfinex

Firma jest jedną z najstarszych giełd kryptowalutowych na rynku. Została założona w 2012 roku. Zgodnie z informacjami, które znajdziemy na CoinMarketCap, giełda Bitfinex przez całkiem długi okres znajdowała się w pierwszej dziesiątce giełd kryptowalut pod względem całkowitej kapitalizacji rynkowej. Bitfinex przyciąga inwestorów niskimi opłatami handlowymi. Większość opłat transakcyjnych u tego operatora pobiera od nas zaledwie 0,20%. Niestety nie wszystkie aspekty dostawcy odpowiedzialnego za Bitfinex są usłane różami.

Pomimo niezwykle niskich opłat transakcyjnych wielu klientów omija platformę szerokim łukiem, od kiedy prokuratura generalna z Nowego Jorku wykazała, że giełda dopuściła się manipulacji i celowo wprowadzała swoich klientów w błąd. Zawyżali realne rezerwy kryptowaluty tether i ukrywali straty finansowe. Ponadto prokuratura udowodniła, że giełda była zamieszana w prowadzenie bezprawnej wymiany handlowej i wspieranie transakcji pozagiełdowych. Powstaje wówczas pytanie, czy można ufać operatorowi z taką przeszłością?

Jakie kryptowaluty są dostępne na giełdzie Bitfinex?

Łącznie giełda Bitfinex obsługuje około 170 kryptowalut, co powinno zadowolić również osoby rozglądające się za różnymi altcoinami. Oczywiście jest ich zbyt wiele, aby wymieniać wszystkie, jednak przyjrzyjmy się najpopularniejszym z kryptowalut dostępnych na giełdzie:

 • Tether;
 • Bitcoin;
 • Litecoin;
 • Ethereum;
 • Ripple;
 • Solana.

Giełda Bitfinex – doświadczenia użytkowania

Menu Bitfinex oraz nawigacja po platformie należą do bardzo przyjaznych doświadczeń. Pomimo tego, że nawigacja nie należy do trudnych i amatorzy mogą poradzić sobie z platformą giełdową, Bitfinex nie zapomina także o nieco bardziej doświadczonych użytkownikach. Przygotował dla nich zaawansowane opcje traderskie. Warto również mieć na uwadze, że istnieje możliwość skorzystania z wersji demonstracyjnej konta tradingowego. Możemy przetestować na nim nasze umiejętności handlowe za pośrednictwem wirtualnych pieniędzy.

Jeżeli nigdy wcześniej nie próbowaliście swoich sił w handlu, najpierw sprawdźcie na czym to polega poprzez darmowe konto demo, a dopiero później zainwestujcie swoje pieniądze w trading. Producent pamiętał także o wersji mobilnej swojego serwisu. Pozwoli nam to na wygodne inwestowanie nawet podczas podróży.

Giełda Bitfinex – opłaty

Opłaty giełdowe są prawdopodobnie najmocniejszą cechą operatora Bitfinex. Niskie prowizje przyciągają wielu klientów pomimo nieścisłości prawnych, z którymi w przeszłości giełda musiała się zmagać ze strony USA. Większość opłat typu maker wynosi 0,10%, z kolei opłaty typu taker 0,20%. Bitfinex oferuje jednak stałym klientom ciekawy program lojalnościowy. Posiadanie giełdowej kryptowaluty LEO upoważnia cię do pozyskania dodatkowych zniżek na opłaty handlowe.

Im więcej kryptowaluty LEO posiadasz, na tym większe zniżki transakcyjne możesz liczyć. Traderzy obracający dużym wolumenem na giełdzie otrzymują dodatkowe oferty promocyjne. Najniższe opłaty są oferowane użytkownikom, którzy obracają miesięcznymi kwotami w wysokości powyżej 500 000 dolarów.

Bitfinex – bezpieczeństwo

Tak jak każda większa giełda również Bitfinex oferuje swoim klientom wielowarstwowe możliwości zabezpieczenia konta inwestycyjnego. Między innymi znajdziemy tam dwuskładnikowe uwierzytelnianie, interfejsy APY do łączenia się z usługami na innych stronach, ustawianie dodatkowych kodów PIN niezbędnych podczas wypłat. Oczywiście giełda zabezpiecza także większość aktywów klientów za pośrednictwem zimnych portfeli, które są odłączone od internetu. Chociaż Bitfinex nie jest najbardziej zaufaną giełdą na rynku, prawdopodobnie spełnia dzisiejszą normę związaną ze standardami bezpieczeństwa giełdowego. Niestety czego nie zrobią, najpewniej nigdy nie odzyskają straconego w przeszłości zaufania klientów ze względu na liczne włamania oraz grzywny nałożone na nich przez rząd Stanów Zjednoczonych Ameryki.

Jak założyć konto na giełdzie Bitfinex?

Aby rozpocząć handel za pośrednictwem konta Bitfinex, wystarczy, że przejdziemy przez standardowy proces rejestracji znany z wielu innych giełd kryptowalutowych oraz platform brokerskich. Rejestracja od pewnego czasu nie jest jednak dostępna dla obywateli Stanów Zjednoczonych. Spotkamy tam typowe dla giełd weryfikacje AML i KYC. Giełda wymaga od nas podania szeregu danych osobistych, kontaktowych oraz na końcu musimy przejść pomyślnie weryfikację dokumentów. Operator, aby legalnie nas obsłużyć, musi upewnić się, że podana przez nas tożsamość zgadza się z naszymi dokumentami.

Bitfinex – obsługa klienta

Bitfinex oferuje swoim klientom tak zwane formularze wsparcia. Są to po prostu rubryki kontaktowe. Możemy za ich pomocą zadać pytanie i przesłać je do obsługi klienta, a następnie zaczekać na odpowiedź mailową. Niestety na próżno szukać nam numeru telefonu do obsługi klienta, ponieważ ta forma pomocy jest operatorowi giełdy obca. Nie znajdziemy także czatu na żywo. Konsultanci tej giełdy raczej nie muszą się przepracowywać. Jest to duży minus, ponieważ po napotkaniu problemów związanych z obsługą giełdy, nie możemy liczyć na szybką pomoc obsługi klienta.

Bitfinex otrzymuje w internecie sporo skarg ze względu na skandaliczny poziom obsługi klienta. Pozytywne opinie na temat tej giełdy skupiają się wokół wielu zautomatyzowanych możliwości handlowych. Firma nie cieszy się dobrymi opiniami na tle konkurencji.

Zarządzanie rachunkiem inwestycyjnym w Bitfinex

Tutaj dostawca nie wyróżnia się niczym szczególnym. Tak jak każda duża giełda oferuje nam po prostu możliwość operowania kontem z płaszczyzny aplikacji mobilnej lub wersji desktopowej na urządzenia stacjonarne. Pulpit giełdy jest prosty w obsłudze i nie sprawia problemów nawet początkującym użytkownikom.

Jak operator Bitfinex wypada na tle innych giełd kryptowalutowych?

Chociaż Bitfinex należy do grona najpopularniejszych dostawców usług kryptowalutowych, ze względu na kłopoty prawne tego operatora, prawdopodobnie z łatwością znajdziemy na rynku lepszy wybór. Jedynym aspektem, który przemawia za Bitfinexem, są niskie opłaty transakcyjne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni
Kim jest Satoshi Nakamoto

Kim jest Satoshi Nakamoto?

Następny

Wszystko, co musisz wiedzieć o altcoinach: Poznaj przyszłość kryptowalut

Sprawdź także