Co warto wiedzieć o giełdzie kryptowalutowej Kraken?

Giełda Kraken pozwala na handel wieloma cyfrowymi monetami. Sprawdzamy jej wady oraz zalety.
Giełda Kraken
Giełda Kraken – wady, zalety, przegląd.

Wśród platform inwestycyjnych giełda Kraken jest jednym z weteranów na rynku. Od wielu lat możemy tu kupić lub sprzedać swoje kryptowaluty. Operator prowadzi jedną z najstarszych giełd kryptowalutowych na rynku. Obsługuje ponad 120 altcoinów. Oczywiście nie zabraknie tam również bitcoina i ethereum. Oprócz dobrego wyboru tokenów Kraken charakteryzuje się również konkurencyjnymi opłatami za wymianę monet cyfrowych. Warto również mieć na uwadze, że na giełdzie Kraken możemy nie tylko handlować kryptoaktywami po bieżących cenach, ale także obstawiać cenę tokenów za pomocą kontraktów terminowych.

Kraken jest wszechstronną giełdą. Przyciąga klientów doświadczonych, jak i początkujących. Z usług Krakena korzystają również traderzy, którym zależy na niskich opłatach przy względnie dobrym wyborze kryptowalut. Dostęp do szerokiego wachlarza monet, całkiem niskie prowizje i dobrze ugruntowana pozycja na rynku sprawia, że Kraken jest jedną z najlepszych giełd kryptowalutowych na świecie.

Giełda Kraken – zalety

  • Jedną z najważniejszych zalet jest możliwość handlowania ponad 120 tokenami;
  • Kraken obsługuje wiele popularnych walut or kilkanaście mniej popularnych projektów;
  • Giełda ta jest stosunkowo prosta w obsłudze, nawet jeżeli nie mamy doświadczenia w handlu kryptowalutami;
  • Wysoka płynność giełdy od wielu lat sprawia, że bardzo łatwo kupić tam kryptowalut, nawet jeśli chcemy zainwestować duże kwoty.

Platforma Kraken – wady

  • Jeżeli nie korzystasz z wersji dla doświadczonych użytkowników (Kraken Pro) ponosisz wyższe koszty transakcji;
  • Wiele osób skarży się na to, że Kraken oferuje wsparcie klienta na niskim poziomie.

Giełda Kraken – cechy

Kraken jest popularną giełdą cieszącą się zaufaniem. Możemy tam kupić wiele różnorodnych kryptowalut. Kraken ułatwia kupno, sprzedaż i handel kontraktami. Mamy dostęp do wszystkich trzech opcji za pośrednictwem jednej platformy. Po zweryfikowaniu konta na giełdzie Kraken, operator przyznaje nam również dostęp do darmowego depozytu. Kraken dzieli się w rzeczywistości na dwie platformy. Mamy tutaj do czynienia z takim samym mechanizmem, który stosuje giełda kryptowalutowa Coinbase. Klasyczna platforma Kraken została skierowana do użytkowników niedoświadczonych w handlu kryptowalutami. Z kolei platforma Kraken Pro powstałą z myślą o aktywnych traderach, którzy mają doświadczenie na rynku inwestycyjnym. Doświadczenie związane z obsługą platformy Kraken można porównać do handlu za pośrednictwem platform brokerskich. Różnica między platformą Kraken dla amatorów i Kraken Pro dla doświadczonych inwestorów opiera się nie tylko na dostępie do narzędzi pomocniczych. Platformy te różnią się również prowizjami. Ponieważ Kraken Pro pobiera niższe opłaty za przeprowadzenie transakcji.

Kraken może poszczycić się wieloma latami działania na rynku. Platforma ta funkcjonuje od 2011 roku. Powstała w San Francisco. Dziś operator rozrósł się do ogromnych rozmiarów i ma swoje biura niemal na całym świecie. Obsługuje klientów z Europy, Stanów Zjednoczonych, Australii, a także Azji. Kraken ma oferty handlowe zarówno dla inwestorów detalicznych, jak i inwestorów instytucjonalnych.

Początkujący użytkownicy najlepiej poradzą sobie z główną platformą Kraken, natomiast zaawansowani entuzjaści kryptowalut mogą preferować Kraken Pro, gdzie skorzystają z kontraktów terminowych na kryptowaluty oraz funkcji składania depozytu. Warto również pamiętać o tym, że podobnie jak Coinbase, Kraken umożliwia swoim klientom stakować monety, dzięki czemu mogą oni zarabiać na odsetkach za posiadane kryptowaluty. Dostęp do ogromnej ilości usług na platformach handlowych Krakena sprawia, że wielu klientów zaspokaja tam swoje kompleksowe potrzeby handlowe.

Kraken – dostępne kryptowaluty

Pomimo tego, że Kraken nie słynie z horrendalnej ilości dostępnych kryptowalut, tak jak na przykład Binance, nadal znajdziemy tam całkiem imponującą liczbę tokenów. Na liście Krakena znajduje się około 120 kryptoaktywów. Oto najważniejsze kryptowaluty, którymi może pochwalić się dostawca:

  • Bitcoin;
  • Ethereum;
  • Litecoin;
  • Cardano;
  • Polkadot;
  • Polygon;
  • Dogecoin;
  • Ripple;
  • Stellar;
  • Uniswap;
  • Sushi;
  • Solana.

Kraken obsługuje również systemy oparte na stablecoinach. Możemy zainwestować w USD Coin, tether, DAI, a nawet jeny japońskie.

Doświadczenia handlowe na Krakenie

Operator udostępnia swoim klientom dwie platformy giełdowe. Kraken i Kraken Pro. Podstawowa wersja spełni oczekiwania początkujących traderów, z kolei jak sama nazwa wskazuje, wersja pro została zaprojektowana z myślą o doświadczonych użytkownikach. Dodatkowo na platformie Kraken Pro zapłacimy mniejsze prowizje za handel kryptowalutami. Aby uzyskać dostęp do platformy dla doświadczonych inwestorów, nie musimy spełniać dodatkowych warunków. Wystarczy, że zarejestrujemy i zweryfikujemy nasze kont na giełdzie Kraken. Dostawca automatycznie przyzna nam dostęp do swoich platform handlowych.

Możesz preferować Kraken Pro nie tylko ze względu na niższe koszty transakcji, ale także z uwagi na dostęp do dodatkowych narzędzi i depozytu zabezpieczającego. Mimo wszystko, jeżeli jesteś początkującym inwestorem, zainwestuj w kryptoaktywa za pośrednictwem standardowej platformy Kraken. Jest o wiele prostsza w obsłudze od wersji dla zaawansowanych.

Kraken – wersja podstawowa

Początkujący ułatwią sobie doświadczenia związane z inwestowaniem w kryptowaluty, jeżeli wybiorą platformę transakcyjną. Za pośrednictwem oferty Krakena możemy szybko założyć konto i rozpocząć handel kryptoaktywami bez posiadania większej wiedzy na ten temat. Wystarczy, że potwierdzimy naszą tożsamość, miejsce zamieszkania, zdeponujemy pieniądze na rachunku giełdowym i możemy zaczynać. Pozostaje wybrać preferowaną kryptowalutę do zakupu. Każda operacja zajmuje jedynie kilka chwil. Możemy podpiąć kartę kredytową do konta giełdowego w mniej niż minutę. Konwersja między walutami, zakup i sprzedaż to kwestia kilku kliknięć.

Jeżeli skorzystamy z systemu podpięcia konta bankowego do giełdy, możemy pominąć konieczność deponowania gotówki na rachunku inwestycyjnym. Korzystając z tego systemu, uzyskamy możliwość kupowania kryptowalut bezpośrednio przy użyciu salda swojego konta bankowego. Nie musimy najpierw zasilać rachunku. Oprócz tego możemy również wykorzystać posiadane przez nas kryptowaluty i zarabiać odsetki za pomocą systemu stakingowego. Pamiętajmy jednak o tym, że staking jest możliwy za pomocą tylko kilku wybranych projektów. Możemy uzyskać nawet do 23% odsetek w skali roku w zależności od kryptowaluty, którą stakujemy.

Kiedy przejdziemy przez proces rejestracji i kupimy pierwsze tokeny, nie zapominajmy również o bezpieczeństwie naszego konta. W celu zabezpieczenia rachunku powinniśmy włączyć system logowania dwuskładnikowego. Dzięki niemu, nawet jeśli haker pozna nasze hasło, nie będzie mógł uzyskać dostępu do rachunku inwestycyjnego bez dostępu do naszego telefonu. Podczas logowania uwierzytelnianie dwuskładnikowe wysyła na naszą komórkę losowy kod sześciocyfrowy, który musimy wpisać wraz z hasłem.

Kraken Pro – platforma dla zaawansowanych

Kraken Pro to aktywna platforma transakcyjna, która powstała z myślą o doświadczonych inwestorach kryptowalutowych. W odróżnieniu od podstawowej wersji Krakena, za pośrednictwem Kraken Pro możemy handlować z mniejszymi prowizjami transakcyjnymi. Skorzystamy z niej za pomocą każdej przeglądarki lub przy użyciu dedykowanej aplikacji giełdowej. Interfejs Kraken Pro może wyglądać nieco zniechęcająco dla osób, które nie miały wcześniej styczności z brokerami lub innymi giełdami kryptowalutowymi. Kraken Pro posiada więcej narzędzi handlowych oraz umożliwia uzyskanie dostępu do bardziej szczegółowych informacji o wykresach cenowych i kryptowalutach.

Mimo wszystko z platformy dla profesjonalistów może skorzystać każdy posiadacz rachunku giełdowego Kraken. Wystarczy, że pomyślnie zweryfikujemy nasze konto. Możemy w każdej chwili przełączyć się między interfejsem Kraken i Pro, podobnie jak w przypadku giełdy Coinbase.

Giedła Kraken – opłaty i prowizje

kraken opłaty

Prowizje od handlu i opłaty giełdowe różnią się w zależności od tego, które aktywa nabywasz lub sprzedajesz oraz od tego, z jakiej formy płatności korzystasz. Dodatkowo ceny podlegają również różnicom związanym za spreadem między kryptoaktywami. Poniżej przyjrzymy się kilku opłatom, które należy mieć na uwadze, gdy zaczniemy handlować za pośrednictwem operatora Kraken.

W przypadku natychmiastowych zakupów opłata wynosi 1,5% dla większości kryptowalut. Jeżeli jednak zakupimy kryptowalut za pośrednictwem innych stablecoinów, zapłacimy jedynie 0,8% prowizji. Dodatkowe opłaty zależą od sposobu finansowania zakupu. Ceny wahają się od 0,5% w przypadku finansowania za pomocą konta bankowego do ponad 3,75%.

Najniższe ceny znajdziemy na platformie dla zaawansowanych inwestorów, czyli wersji Kraken Pro. W tym przypadku opłaty transakcyjne są ustalone na podstawie całego wolumenu zakupów z ostatnich trzydziestu dni. Prowizje zaczynają się wówczas od 0,2%, a kończą nawet na 0,00%, jeżeli nasz wolumen transakcji w ciągu ostatnich 30 dni przekroczył milion dolarów.

Kraken – bezpieczeństwo

Niezależnie od tego, którego operatora i jaką platformę transakcyjną wybierzemy, zawsze najważniejszym aspektem powinno być bezpieczeństwo naszych pieniędzy. W internecie nie brakuje cyberprzestępców, którzy chętnie dobiorą się do cudzego rachunku inwestycyjnego. Naszym zadaniem jest im to utrudnić. Oczywiście musimy również wymagać tego, aby dostawca aktywów inwestycyjnych dołożył wszelkich starań co do tego, aby jego platforma była odporna na ataki hakerskie. Sami możemy dodać do naszego konta giełdowego logowanie dwuskładnikowego i wymyślić silne hasło, jednak nie zrobimy wiele więcej oprócz tego.

Dlatego też powinniśmy polegać na zabezpieczeniach giełdowych. W tym przypadku Kraken radzi sobie całkiem dobrze. Umożliwia nam ustalenie weryfikacji dwuskładnikowej nie tylko podczas logowania na konto, ale także w momentach wypłacania pieniędzy i zawierania transakcji. Oprócz tego dostawca oprogramowania stworzył funkcję, która pozwoli nam zdalnie zablokować dostęp do rachunku giełdowego, jeżeli mamy podejrzenia co do tego, że nasze konto zostało przez kogoś naruszone.

Większość użytkowników Krakena ma pozytywne doświadczenia, jeśli chodzi o bezpieczeństwo ich środków. To bardzo ważne, ponieważ skradzionych kryptowalut nie można odzyskać. Jeżeli ktoś przeleje je na swój rachunek, nie ma instytucji, która będzie mogła nam je zwrócić. Z tego powodu konta z portfelami kryptowalutowymi, takie jak konta giełdowe są częstym celem cyberprzestępców. Musimy o tym pamiętać niezależnie od tego, z której giełdy korzystamy.

Obsługa klienta

Pomoc techniczna firmy Kraken działa przez 24 godziny na dobę. Możemy skontaktować się z nimi na trzy różne sposoby. Za pośrednictwem czatu na żywo dostępnego na stronie głównej, poprzez rozmowę telefoniczną oraz wiadomości mailowe. Wielu użytkowników zwraca uwagę na to, że Kraken ma całkiem responsywną obsługę klienta. Na niektóre problemy są w stanie odpowiedzieć nawet w ciągu dwudziestu minut. Oczywiście nie każdy użytkownik ma takie same doświadczenia z obsługą klienta. Kraken jest ogromną giełdą działającą już od prawie 12 lat.

Miliony użytkowników przewijający się przez platformę handlową miewało różne problemy. Musimy również być świadomi tego, że osoby kupujące kryptowaluty nie zawsze mają wiedzę na temat tego, co robią. Niektórzy niezadowoleni klienci zgłaszają problemy z funduszami z powodu włamania lub innych kłopotów, których mogli uniknąć samodzielnie. Sumarycznie Kraken ma bardzo przeciętne opinie. Nie są ani zbyt pozytywne, ani zbyt negatywne. Jednak łatwo zauważyć, że większość dużych giełd kryptowalutowych boryka się z podobnym kłopotem pomimo dostępu do responsywnej obsługi klienta.

Zarządzanie kontem w serwisie nie powinno sprawić nikomu problemu, jeżeli wybierzemy podstawową platformę handlową dla początkujących. Jeżeli jednak czujemy się na siłach, możemy skorzystać z dodatkowych narzędzi i niższych opłat oferowanych przez wersję dla zaawansowanych, czyli Kraken Pro. Z konta skorzystamy zarówno poprzez stronę internetową, jak i aplikację mobilną na telefony z Androidem lub systemem iOS.

Jak założyć rachunek na giełdzie Kraken?

Rejestracja na giełdzie kryptowalutowej Kraken nie różni się niemal niczym od rejestracji na innych popularnych giełdach lub w internetowych domach maklerskich. Jeżeli masz w zasięgu wzroku swoje dokumenty, wszystkie niezbędne dane podczas rejestracji wprowadzisz w niecałe kilka minut. Podczas rejestracji należy podać dane kontaktowe, w tym imię i nazwisko, adres, numer telefonu. Wszystko odbywa się w klasyczny sposób na podstawie założeń weryfikacyjnych systemu KYC (know your customer).

Po zarejestrowaniu konta na giełdzie Kraken powinniśmy przejść do procesu weryfikacji, zanim będziemy mogli sprzedawać i kupować kryptowaluty. Na tym etapie musimy przesłać operatorowi giełdowemu kilka dodatkowych informacji, takich jak dokument tożsamości oraz nasze zdjęcie, gdy trzymamy ten dokument. W ten sposób właściciel giełdy może zweryfikować, że nie podszywamy się pod kogoś innego na wypadek kontroli skarbowej. Bez podania tych informacji nie przejdziemy weryfikacji KYC. Innymi słowy, nie skorzystamy wówczas z żadnej popularnej giełdy kryptowalut.

Jak Kraken wypada na tle innych dostawców?

W jaki sposób możemy ocenić giełdę Kraken, gdy porównamy ją z innymi dostawcami aktywów kryptowalutowych? Kraken wypada całkiem dobrze w zestawieniu z innymi popularnymi giełdami kryptowalutowymi. Z całą pewnością możemy uznać, że jest w pierwszej dziesiątce, jeśli chodzi o światowych dostawców kryptoaktywów. Platformy dostępne za pośrednictwem Krakena są funkcjonalne i przejrzyste. Mają aplikację mobilną oraz ciekawe funkcje dla zaawansowanych inwestorów. Prowizje i opłaty ustalone przez operatora są nieco niższe od średniej w branży, co niewątpliwie jest dodatkowym plusem firmy.

Kiedy porównamy Krakena z Coinbase, czyli kolejnym czołowym dostawcą kryptowalut na rynku, zauważymy, że na wielu płaszczyznach są bardzo podobni. Obsługują podobną ilość kryptowalut, umożliwiają swoim klientom stakowanie i dbają o wysoki poziom bezpieczeństwa. Nawet polityka podziału na platformę dla amatorów i zaawansowanych jest taka sama. Mimo wszystko Kraken wygrywa w przypadku stakowania monet, ponieważ oferuje wyższe stawki od Coinbase.

Warto również zwrócić uwagę na to, że opłaty transakcyjne pobierane przez giełdę Kraken są niższe niż te w przypadku Coinbase. Jeżeli nasz wolumen handlowy w trakcie 30 dni przekroczy milion dolarów, możemy zniwelować prowizje transakcyjne do zera. Ogólnie rzecz biorąc, Kraken jest świetnym wyborem. Możemy skorzystać z usług tej firmy niezależnie od tego, jak wiele doświadczenia związanego z rynkami kryptowalutowymi posiadamy. Dużą zaletą Krakena jest to, że im większymi kwotami obracamy, tym mniejsze prowizje ponosimy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni
Giełda Coinbase

Giełda Coinbase - przegląd, wady, zalety, opinie

Następny
Giełda binance

Giełda Binance - platforma stworzona z myślą o doświadczonych inwestorach

Sprawdź także