Shiba Inu Coin – przewodnik po kryptowalucie

SHIBA INU COIN - kryptowaluta
Czy Shiba Inu jest meme coinem?

Shiba Inu jest kolejną walutą cyfrową opartą na blockchainie Ethereum. Pomimo tego, że cena tego tokena wynosi zaledwie ułamek centa, kurs kryptowaluty wzrósł kilkukrotnie od momentu jej powstania. Z tego powodu cyfrowa moneta stała się jedną z najpopularniejszych kryptowalut 2021 roku. W poniższym artykule dowiesz się, czym jest Shiba Inu coin i w jaki sposób działa.

Kurs, cena, notowania Shiba Inu:

SHIBA INU COIN - MINIATURA KRYPTOWALUTY
WYGODA OBSŁUGIBEZPIECZEŃSTWOUŻYTKOWOŚĆ SUBIEKTYWNA OCENA
ZAOPATRZ SIĘ W SHIBA INU

Zalety

Wady

Czym dokładnie jest Shiba Inu w świecie kryptowalut?

Shiba Inu została zaprojektowana w 2020 roku przez autora figurującego pod pseudonimem Roshi. Niektórzy internauci mylą Shibę z Dogecoinem. Jeden i drugi projekt jest meme coinem reprezentowanym przez podobiznę psa. W rzeczywistości token Shiba Inu powstał, aby zostać Dogecoin killerem. W świecie kryptowalut killer coin oznacza cyfrową monetę, która powstaje z myślą o tym, aby przewyższyć i zastąpić inny projekt. W tym przypadku Shiba Inu aspiruje do tego, aby wyprzeć z rynku Dogecoina.

Podobnie jak wiele innych kryptowalut Shiba Inu działa w zdecentralizowanej sieci zbudowanej na blockchainie. Token pozwala na rejestrowanie transakcji, przechowywanie majątku, przesyłanie i odbieranie pieniędzy. Kurs Shiba Inu w listopadzie 2021 roku wyniósł zaledwie 0,00005 dolara. Oznacza to, że dwieście monet cyfrowych było ekwiwalentem zaledwie jednego dolara. Pomimo niewielkiej ceny za token, kapitalizacja rynku tej kryptowaluty wynosiła wówczas 26 miliardów dolarów. Najwyższy skok ceny Shiba Inu odnotowaliśmy wtedy, gdy monetę dodano na listę aktywów giełdy kryptowalutowej Coinbase.

Jakie funkcje spełnia Shiba Inu

Kryptowaluta jest siecią podzieloną na kilka tokenów. Każdy z nich spełnia inne zadanie i wspiera funkcjonowanie ekosystemu. Jakie tokeny znajdziemy w sieci Shiba Inu?

SHIB – Token SHIB jest fundamentalną walutą, która służy do wymiany monet.

LEASH – Token został ograniczony do 107 646 jednostek. Zapewnia nagrody stakingowe dla użytkowników, którzy zatwierdzają transakcje w sieci Shiba Inu.

BONE – Jest tokenem z podażą ograniczoną do 250 milionów jednostek. Użytkownicy sieci wykorzystują go do głosowania nad różnymi propozycjami związanymi z aktualizacjami systemu.

System zawiera kilka innych mniej popularnych tokenów, takich jak na przykład ShibaSwap lub Shiboshis. ShibaSwap jest natywnym tokenem zdecentralizowanej giełdy kryptowalut. Umożliwia wymianę tokenów Shiba Inu na inne kryptowaluty. Z kolei Shiboshis jest niezbywalnym tokenem NFT opartym na blockchainie SHIB.


Czy Shiba Inu jest dobrą inwestycją?

Pomimo tego, że kryptowaluta znacznie wzrosła w krótkim okresie, dynamiczny wzrost nie czyni z niej jeszcze dobrej inwestycji. W odróżnieniu od klasycznych form inwestycji kryptowaluta nie jest wspierana przez bazowe przepływy pieniężne innych firm. Ceny altcoinów są oparte na prawie popytu i podaży. Innymi słowy, ludzie zarabiają na kryptowalutach, ponieważ na rynku pojawia się ktoś, kto drożej odkupi ich monety. Kluczową zasadą podczas zarabiania na monetach cyfrowych jest optymizm i trafna spekulacja. Owszem, można śledzić nowinki techniczne, proces ulepszania sieci, czy potencjalne światowe wydarzenia mogące mieć wpływ (tak przy okazji, Twitter to dla kryptowalut niezły game-changer) na kurs Shiba Inu.

Shiba Inu jest jedną z niewielu nowszych kryptowalut, które cieszą się dużym zainteresowaniem. Pamiętajmy jednak o tym, że rynek monet cyfrowych charakteryzuje się dużą zmiennością i nie jest wspierany przez żadne pośrednie aktywa. Dlatego powinniśmy inwestować tylko tyle pieniędzy, ile jesteśmy w stanie stracić.

Jakie są zasady działania sieci SHIB?

Najważniejsze zasady działania odczytamy na stronie woofpaper.org. Motorem napędowym kryptowaluty jest pytanie „Co by się stało, gdyby projekt kryptowalutowy był w 100% prowadzony przez swoją społeczność?” Założyciel tokena stworzył go z myślą o takim eksperymencie. Głównymi założeniami ekosystemu Shiby jest decentralizacja i oddanie projektu w ręce użytkowników.

Dlaczego mainstreamowe media dowiedziały się o Shibie w październiku 2021 roku?

Z kilku powodów. Przede wszystkim ze względu na wzrosty ceny. W październiku 2021 kurs “monety” wzrósł dziesięciokrotnie. W ten sposób token przyciągnął zainteresowanie inwestorów i traderów.

Drugim powodem spopularyzowania Shiby był Elon Musk. Kiedy założyciel Tesli opublikował na Twitterze zdjęcie swojego szczeniaka rasy Shiba inu, przyczynił się do wzrostów monety.
Trzecim powodem była implementacja tokenów NFT w sieci SHIB.

Trzy powyższe powody przyczyniły się do niebotycznego wzrostu zainteresowania kryptowalutą.


Czy Shiba Inu ma szansę na sukces?

W ciągu ostatnich kilku lat dziesiątki meme coinów zyskały na popularności. Jednym z nich była Shiba Inu. Drugiego listopada 2021 roku jedna moneta kosztowała 0,00006738 dolara. Dla porównania w dniu debiutu, czyli na początku sierpnia 2020 roku jeden token kosztował 0,00000000051 dolara. Oznacza to, że w ciągu 15 miesięcy kurs kryptowaluty wzrósł o 13 211 665%. Jeżeli ktoś w 2020 roku kupił shibę o równowartości dziesięciu dolarów, dzisiaj jest milionerem.

Niewiele osób wierzy w to, że Shiba Inu przetrwa próbę czasu
Istnieje kilka przesłanek, które wskazują na to, że Shiba Inu prędzej, czy później straci swoją wartość. W praktyce token SHIB nie ma żadnego zastosowania oprócz spekulacji na giełdach kryptowalutowych. Projektowi brakuje przewagi, dzięki której mógłby konkurować z innymi kryptowalutami na rynku. Istnieją dziesiątki innych tokenów, które lepiej sprawdzają się jako kryptograficzny środek płatniczy.

Warto pamiętać również o tym, że wartość Shiba Inu jest stale podkopywana przez tokeny będące jej konkurentami. Zgodnie z informacjami dostarczonymi przez serwis CoinMarketCap aktualnie istnieje 13 500 altcoinów. Liczba ta nieustannie rośnie.

Jacy konkurenci Shiby mają jaśniejszą przyszłość?

Nawet kryptowalutowi sceptycy prędko zauważą, że na rynku jest mnóstwo projektów oferujących zastosowanie lepsze od shiby.

Ethereum
Ethereum jest bezsprzecznie o wiele lepszym altcoinem. Przewyższa Shibę ze względu na funkcjonalność, jak i potencjał. Blockchain Ethereum generuje najwięcej szumu na świecie zaraz po Bitcoinie. Oferuje zdecentralizowane kontrakty (DeFi) i smart kontrakty. Za pośrednictwem sieci Ethereum można zawierać inteligentne umowy, które automatycznie egzekwują ustalone wcześniej warunki współpracy. Chociaż w przeszłości myśleliśmy o kryptowalutach jako o prostym i tanim środku do płatności transgranicznych, dzisiaj monety cyfrowe oferują znacznie bardziej zaawansowane rozwiązania logistyczne.

Stellar
Stellar jest opartą na blockchainie siecią płatności. Wiele osób wierzy w to, że sieć ma przed sobą świetlaną przyszłość. Dzisiejszy ekosystem finansowy sprawił, że przesyłanie pieniędzy między krajami lub kontynentami jest utrudnione. Zatwierdzenie i rozliczenie niektórych płatności może potrwać nawet kilka dni.

Dzięki blockchainowi Stellar waluta FIAT może zostać zamieniona na XLM (tokeny sieci Stellar). Handel i rozliczenia za pośrednictwem XLM zajmują zaledwie kilka sekund. Niezależnie od odległości, którą muszą pokonać. Transakcje w sieci są tanie, szybkie i wygodne. W cenie jednego dolara można zrealizować łącznie 263 000 przelewów.

Cardano
Kolejnym popularnym tokenem, który oferuje więcej rozwiązań od Shiby, jest Cardano. Pomimo tego, że projekt musiał pokonać wiele przeciwności losu, deweloperzy skuteczne realizują swoje założenia. W 2020 roku wydano aktualizację, która zwiększyła liczbę transakcji za pośrednictwem Cardano. Od tej pory liczba przelewów wzrosła z 2000 do 100 000 dziennie.

Z kolei we wrześniu 2021 zespół odpowiedzialny za Cardano zaimplementował na blockchainie możliwość zastosowania inteligentnych kontraktów. Od tej pory istnieje możliwość tworzenia zdecentralizowanych aplikacji. Zakładając na podstawie ostatnich trzech lat prędkość działania i skalowanie sieci Cardano, możemy stwierdzić, że jest poważnym rywalem dla kryptowalut, takich jak EthereumSolana, czy też Shiba Inu.

Jakie są długoterminowe perspektywy shiby?

Wielu ekspertów kryptowalutowych zakłada, że Shiba Inu ma szansę na długoterminowy wzrost. Mimo wszystko należy pamiętać o tym, że jeśli twórcy porzucą projekt lub ludzie przechowujący SHIB wybiorą inną kryptowalutę, cena tokenów znacznie spadnie.

Pomimo tego, że Shiba może rosnąć, trudno będzie osiągnąć temu projektowi wysokie ceny za jedną monetę. Wszystko ze względu na to, że twórcy wyemitowali ogromną liczbę tokenów. Aktualnie w obiegu znajduje się 549 trylionów monet cyfrowych SHIB. Dla porównania podaż Bitcoina jest ograniczona do 21 milionów sztuk.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Article
Kredyt w bitcoinie

Kredyt w Bitcoinie. Czy możliwe jest finansowanie inwestycji w Bitcoinach?

Related Posts
dagger hashimoto
Więcej

Czym jest algorytm dagger hashimoto?

Spis treści Hide Działanie algorytmu hashimotoAlgorytm daggerDagger-hashimotoDlaczego dagger-hashimoto sprawdził się w etherum? Dagger-hashimoto to prawdopodobnie algorytm, który ma…
Więcej

Czym jest kryptowaluta stellar ?

Spis treści Hide Jak zrozumieć działanie sieci stellar?Historia projektu stellarJaka przyszłość czeka kryptowalutę stellar?Jak działa blockchain stellar?Czym stellar…