Terra Luna – Poznaj nietypowy blockchain do obsługi transakcji

Terra jest platformą płatniczą typu open source zbudowaną na blockchainie. Została dedykowana stablecoinom. Blockchain terra umożliwia użytkownikom przechowywanie, wydawanie oraz oszczędzanie pieniędzy za pośrednictwem zdecentralizowanego systemu. Dzięki sieci terra mogą w trybie natychmiastowym zamienić swoje stablecoiny na inne kryptowaluty. Protokół systemu terra śledzi cenę dowolnej waluty fiat. Cały blockchain składa się z dwóch sieci. Terra oraz Luna. Mają odmienne cechyodpowiadają za różne zadania w systemie.

Terra odpowiada za gromadzenie danych dotyczących cen walut fiat. Z kolei luna jest używana do zarządzania siecią. Protokół terra dba o to, aby ceny stablecoinów były zrównoważone. Tokeny terra dzielą się na różne kategorie. Na przykład terra USD odwzorowuje cenę dolara amerykańskiego. Z kolei terra KRW podąża za wartością wona południowokoreańskiego. Użytkownicy dodają do systemu nowe stablecoiny terra poprzez spalanie zasobów zgromadzonych w cyfrowej monecie luna. Dzięki temu mamy pewność co do tego, że ceny stablecoinów będą stabilne.

W odróżnieniu od tokenów terra moneta luna nie jest stablecoinem. Jest używana do zarządzania zasobami i wydawania nagród dla walidatorów sieci. Token luna absorbuje potencjalne zmienności w cenie monet terra. W ten sposób sieć utrzymuje stabilne stablecoiny. Luna jest także wypłacana górnikom, którzy rejestrują nowe transakcje i dodają bloki danych do sieci. Wraz z rosnącym wykorzystywaniem systemu terra i wzrastającym zainteresowaniem siecią, wartość tokenów luna staje się coraz większa.

W jaki sposób działa sieć terra?

Terra podąża za podstawową wartością wybranych walut fiducjarnych. Jest to bardzo ważny fundament sieci, ponieważ bez stałej stabilności stablecoiny nie mogłyby tak naprawdę istnieć. Terra utrzymuje równowagę między popytem i podażą stablecoina w swojej sieci.

Luna z kolei stanowi zmienną przeciwwagę dla stablecoinów opartych na tokenie terra. Aby zrozumieć działanie ekosystemu, wystarczy wyobrazić sobie dwie pule finansowe. Jedną jest terra, drugą stanowi luna. Aby utrzymać ceny terry niezmiennymi, część zasobów luny jest spalana. Użytkownicy spalają lunę, aby wydobyć terrę lub spalają terrę, aby wydobyć lunę.

Gdy terra jest notowana po zbyt wysokiej cenie w stosunku do swoich założeń, oznacza to, że popyt na stablecoina przewyższa podaż. Algorytm zaczyna wówczas spalać zasoby luny, aby zwiększyć ogólną podaż terry. Algorytm zachęcający użytkowników do wybijania terry i spalania luny skutecznie obniża cenę terry, dzięki czemu stablecoin zachowuje stabilną wartość. Użytkownicy kontynuują taki proces do momentu, gdy terra osiągnie właściwą dla stablecoina wartość.

Odwrotna sytuacja ma miejsce, gdy dochodzi do kurczenia się puli terra. Kiedy notowania stablecoina są zbyt niskie, oznacza to, że popyt staje się zbyt duży. W takim wypadku należy redukować podaż terry do momentu, gdy osiągnie właściwą wartość.

W 2021 roku kapitalizacja rynkowa całego projektu wynosiła 22,6 miliarda dolarów. Znalazła się wówczas na 12 miejscu wśród tysięcy wszystkich altcoinów. Wśród stablecoinów terra USD zajmowała wtedy piąte miejsce pod względem popularności. Kapitalizacja rynkowa tego stablecoina wynosiła w tamtym czasie 4,94 miliarda dolarów.

Jak przebiegał rozwój sieci terra?

Terra została zaprojektowana przez południowokoreańską firmę Terraform labs w 2018 roku. Założycielami projektu są Daniel Shin i Do Kwon. Obecny dyrektor generalny projektu Kwon był w przeszłości współpracownikiem Microsoftu. Zdobyte tam doświadczenie postanowił wykorzystać na własną rękę. Z kolei Shin jest założycielem i dyrektorem dużej azjatyckiej firmy odpowiedzialnej za obsługę płatności. Dziś ta sama organizacja jest partnerem biznesowym projektu terra. Dokładne uzasadnienie i powody, dla których powstał ekosystem terra, możecie przeczytać w dokumencie white paper dostępnym na stronie głównej organizacji. Biała księga została opublikowana w 2019 roku.

Dowiemy się z niej na przykład o tym, że Do Kwon jest jednym z czterech głównych pomysłodawców ekosystemu terra. W swoim white paperze autorzy zwrócili uwagę na to, że w kryptowalutach brakuje zdecentralizowanego projektu, który oferowałby stabilne ceny tokenów. Z tego właśnie powodu powstała terra.

Ekosystem terra-luna: Zasady działania

Za pośrednictwem swojego projektu twórcy dążą do tego, aby stać się przodującym operatorem wśród systemów zapewniających wygodne płatności. Oprócz płatności e-commerce i stablecoinów zapewniają swoim użytkownikom dostęp do zdecentralizowanych aplikacji (DeFi). Wisienką na torcie jest obsługa projektów NFT. Oto szczegółowa lista najważniejszych funkcji, które dostarcza ekosystem terra-luna:

  • Platforma z pożyczkami o stałej stopie zwrotu;

  • Protokół NFT oparty na nowej generacji (Web3);

  • Aplikacja płatnicza Chai, która obsługuje na ten moment 2 miliony użytkowników w Korei Południowej;

  • Dostęp do zdecentralizowanej platformy z loteria LoTerra;

  • Dostęp do protokołu, który śledzi ceny zamiennych aktywów;

Oprócz tego warto wspomnieć o tym, że na blockchainie terra regularnie powstają nowe zdecentralizowane platformy. Obecnie istnieje ponad 100 projektów o różnorodnej funkcjonalności.

W 2021 roku inwestorzy kryptowalutowi przeznaczyli ponad 150 milionów dolarów funduszy na rozwój aplikacji i protokołów, które działają w systemie terra-luna.

Terra jest blockchainem czy kryptowalutą?

Tak naprawdę jest równocześnie i blockchainem i kryptowalutą. Słowem terra określamy projekt oparty na sieci blockchain, jak i wygenerowane stablecoiny odzwierciedlające wartość pieniędzy fiducjarnych.

Dlaczego w 2021 roku Komisja Papierów Wartościowych pozwała na drodzę sądowej firmę Terraform Labs?

Komisja Papierów Wartościowych złożyła pozew przeciwko Terraform Labs i dyrektorowi generalnemu Do Kwonowi. Komisja domagała się złożenia dokumentów z zeznaniami dotyczącymi Mirror Protocol. Za pośrednictwem tego protokołu użytkownicy mogą handlować aktywami cyfrowymi mAssets. Aktywa te odzwierciedlają ceny niektórych amerykańskich papierów wartościowych. SEC podejrzewa, że założyciele Terraform Labs tym samym naruszyli prawo federalne. Ich zdaniem sprzedawanie aktywów opartych o amerykańskie papiery wartościowe wymaga legalnej rejestracji na amerykańskim rynku giełdowym. W tym wypadku firma zadziałała niczym nielegalny broker.

Jaka kryptowaluta jest największym konkurentem terry?

Największym konkurentem projektu terra zawsze był produkt Vitalika Buterina, czyli ethereum. Dobrą wiadomością dla zwolenników terry jest to, że wartość tokenów luna ostatnio poszła mocno w górę w porównaniu z ethereum. Chociaż ethereum znajduje się na drugim miejscu zaraz po bitcoinie, projekt terra-luna również znajduje się w pierwszej dziesiątce pod względem kapitalizacji. Dlatego też uważamy, że ekosystem terry może stanowić realne zagrożenie dla popularności ethereum. Terra jest siecią kilku stablecoinów, które podążają za cenami wybranych walut fiducjarnych.

Możemy ją wykorzystywać podczas internetowych płatności e-commerce. Na przykład w Korei Południowej z aplikacji płatniczej opartej na blockchainie terry, korzysta 2 miliony użytkowników. Z kolei token luna jest dobrym narzędziem do oszczędzania lub inwestowania pieniędzy. Ze względu na tę funkcjonalność widzimy wiele powodów, dla których popularność ekosystemu terra-luna mogłaby w przyszłości zastąpić ethereum.

Terra (Luna) prognozy cenowe

Wielu kryptowalutowych analityków zwraca dziś uwagę na to, że cena luny ma za sobą całkiem sporą hossę. Dlatego też spoglądając na historię tej kryptowaluty, uważamy, że kolejna hossa może być dosyć odległa. Oczywiście nie brakuje też zwolenników odmiennego zdania. Większość prognoz cenowych wskazuje na to, że cena luny nie przekroczy pułapu 90 dolarów w 2022 roku. Prognozy cenowe ekspertów na 2022 rok wahają się między wartościami 75 a 85 dolarów. Pamiętajmy jednak o tym, że w ekosystemie tej kryptowaluty dzieje się całkiem sporo.

Pomimo tego, że aktualna cena w wysokości 50 dolarów pokazuje całkiem spory opór, nagłe zmiany ekonomiczne, restrukturyzacja polityki lub inne mniej przewidywalne powody zawsze mogą doprowadzić do spadków, lub wzrostów cyfrowej monety. Długoterminowa analiza techniczna sugeruje jednak, że w ciągu nadchodzących lat cena luny może ponownie wzrosnąć. Analitycy obstawiają, że po przekroczeniu 85 dolarów za token, cena może zatrzymać się dopiero w okolicy 100 dolarów.

Rynkowa prognoza ceny luny zakłada, że nowe ATH zobaczymy dopiero w okolicy 2030 roku. Jeżeli taka spekulacja okazałaby się prawdą, oznaczałoby to, że projekt jest dobrym wyborem, aby bezpiecznie uchronić nasze oszczędności przed inflacją.

Społeczność kryptowalutowa stale podkreśla, że ekosystem terra-luna jest świetną inwestycją nie tylko dla inżynierów budujących systemy finansowe, ale także dla deweloperów zdecentralizowanych aplikacji. Wiele osób jest nastawionych na to, że w przyszłości zobaczymy o wiele wyższe ceny luny, ponieważ projekt całkiem nowy i dopiero wyznacza kierunek swojego działania.

Mimo wszystko powinniśmy być również świadomi tego, że blockchain terra-luna nadal jest daleko w tyle za bitcoinem i ethereum. Dlatego też przyszłe horyzonty tej kryptowaluty i jej prosperowanie jest w pewnym sensie uzależnione od rynkowej ekonomii popularniejszych projektów, takich jak BTC i ETH.

Czy warto inwestować w projekt i gdzie kupić tokeny?

Użytkownicy mogą kupić tokeny luna za pośrednictwem dedykowanych giełd kryptowalutowych i platform handlowych. Luna jest notowana na niemal każdej popularnej giełdzie. Znajdziemy ją na Binance, Bittrex, jak i OKEx. Giełdy te oferują wymianę USD, EUR, GBP na lunę. Możemy również zamienić nasze ethereum lub bitcoiny na tokeny luna.

Jednak najważniejszym pytaniem zadawanym przez niedoświadczonych inwestorów jest to, czy blockchain terra-luna ma przed sobą obiecującą przyszłość. W momencie pisania tego artykułu token luny kosztuje mniej więcej 50 dolarów. Wiele osób uważa, że nawet jeżeli projekt nie zgromadzi w ciągu kilku przyszłych lat większego zainteresowania, możemy spodziewać się tego, że wróci do ceny sprzed poprzedniego ATH (czyli do kwoty 100 dolarów).

Długoterminowa inwestycja w tę monetę wydaje się rozsądnym rozwiązaniem. Inwestorzy na rynku kryptowalut wykazują całkiem sporą wiarę w projekt terra. Taka reakcja inwestorów daje twórcom terry motywację do rozwoju ich firmy.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Previous Article

Czym jest kryptowaluta stellar ?

Next Article
Kryptowaluta ADA cardano

Kryptowaluta ADA (bliżej znana jako projekt cardano)

Related Posts