Rozwój kryptowalut sprawia, że coraz więcej osób interesuje się kryptograficznymi finansami. Z tego powodu coraz więcej firm pragnie sięgnąć po kawałek tortu i wdraża na rynek swoje usługi finansowe oparte na kryptowalutach. Wbrew pozorom inwestowanie w kryptowaluty może być niezwykle proste, o czym przekonacie się, jeśli skorzystacie z usług kantorów kryptowalutowych, zamiast giełdy. Z całą pewnością kantor sprzyja amatorom, których przerasta tradingowy interfejs dostępny na giełdzie kryptowalut.
Naszym zdaniem warto być na bieżąco i brać pod uwagę wszystkie możliwości, jeśli chodzi o zakup i sprzedaż cyfrowych monet. Dlatego dzisiaj przyjrzymy się ofercie polskiego kantora kryptowalutowego Swap.ly (dawniej znany jako InPay). Firma ta cieszy się dużym zaufaniem. Warto również wspomnieć o tym, że uzyskali licencję na obrót kryptowalutami w Estonii. Z kolei estoński rząd jest niezwykle restrykcyjny, jeśli chodzi o wydawanie takich pozwoleń. Świadczy to o tym, że firma spełniła szereg rygorystycznych wymogów, aby wejść na rynek. Zacznijmy jednak od podstaw.
Czym jest kantor służący do wymiany kryptowalut?
Kantory kryptowalut służą użytkownikom zarówno do kupna, jak i sprzedaży kryptowalut. Kantory wymiany kryptowalut spełniają zatem takie same funkcje jak giełdy, jednak mają ograniczoną funkcjonalność, co sprawia, że nieco łatwiej się w nich odnaleźć. Kantory skupiają się jedynie na wymianie FIAT na kryptowaluty oraz odwrotnie. Ludzie wybierają je wtedy, gdy zależy im na błyskawicznej wymianie gotówki na kryptowaluty lub kryptowalut na gotówkę. Warto jednak mieć na uwadze, że kantory nie zajmują się aktywnym handlem, dlatego znajdziemy w ich menu ograniczoną ilość kryptowalut. Niektóre giełdy oferują setki lub nawet tysiące altcoinów. Z kolei w kantorach znajdziemy tylko najpopularniejsze z kryptowalut, takie jak na przykład bitcoin, ethereum, litecoin, ripple i kilka innych tokenów.
Czy kantor kryptowalutowy wymaga rejestracji? Jak skorzystać z takiej usługi?
W kantorze szybkość zakupu kryptowalut jest znacznie przyspieszona w porównaniu z giełdami kryptowalutowymi. Dzieje się tak, ponieważ możemy kupić lub sprzedać monety cyfrowe bez długiego procesu weryfikacyjnego. Przykładowo operator stojący za kantorem Swap.ly wymaga od nas jedynie potwierdzenia tożsamości za pośrednictwem konta bankowego. Po podłączeniu konta bankowego do konta użytkownika możemy rozpocząć zakup lub sprzedaż. Cały proces zajmie nie więcej niż kilka minut. Swap.ly nie wymaga od nas przesłania dowodu lub przejścia przez procedurę, która ma na celu potwierdzenie naszego miejsca zamieszkania. Rejestracja i weryfikacja jest prosta i szybka.
Giełdy kryptowalutowe mają nad kantorami przewagę w postaci konkurencyjnych prowizji. Po zarejestrowaniu się w kantorze szybko zauważymy, że opłaty pobierane od kupna i sprzedaży są nieco wyższe. Jest to cena, którą musimy zapłacić za prostotę i dynamiczne działanie kantorów. Dodatkowo możemy również uznać, że dzięki kantorom jesteśmy nieco bardziej anonimowi. Wymagają one przedstawienia mniejszej ilości informacji personalnych w porównaniu do giełdy. Możemy to zatem podsumować w prosty sposób. Obsługa interfejsu kantora kryptowalutowego jest dynamiczna i prosta, jednak operator pobiera nieco większe prowizje niż właściciel giełdy.
Jak kupić bitcoina w kantorze kryptowalut? Jakie jeszcze kryptowaluty znajdziemy w ofercie Swap.ly?
Pomimo tego, że kantory kryptowalut nie umożliwiają zakupu dużej ilości monet cyfrowych, w ofercie Swap.ly znajdziemy najpopularniejsze tokeny. Za pośrednictwem Swap.ly możemy zamienić złotówki na bitcoin, litecoin i ethereum.
Przebieg zakupu kryptowaluty za pośrednictwem kantoru jest prosty. Wystarczy, że wybierzemy preferowany przez nas kantor, określimy kryptowalutę, którą chcemy kupić i wybierzemy kwotę, jaką przeznaczymy na zakup. Następnie musimy podążać za wskazówkami znajdującymi się na stronie kantoru kryptowalutowego. Po przejściu przez szybką rejestrację i weryfikację, operator wskaże konto bankowe, na które mamy przelać pieniądze w celu opłacenia kryptowaluty. Taką transakcję możemy opłacić standardowym przelewem obsługiwanym przez każdy bank.
Jeżeli jednak sprzedajemy kryptowaluty, zamiast kupować, proces będzie wyglądał nieco inaczej. Kantor przedstawi nam adres portfela, na który mamy przesłać kryptowalutę, a następnie poprosi nas o podanie konta bankowego, na które chcemy otrzymać złotówki za sprzedaż. W momencie zatwierdzeniu płatności w sieci blockchain kantor kryptowalutowy przeleje pieniądze fiat na przedstawione przez nas konto bankowe. Co więcej, warto zaznaczyć również to, że w dużych miastach w Polsce możemy skorzystać także z kantorów stacjonarnych. Proces wygląda ponownie jak w przypadku korzystania z kantora internetowego, jednak wykonujemy go za pośrednictwem maszyny przypominającej bankomat.
Czym dokładnie różnią się kantory od giełd kryptowalut?
Pomimo wielu podobieństw możemy również wskazać istotne różnice między kantorami i giełdami kryptowalutowymi. Zwróćmy zatem uwagę na podstawy, aby wiedzieć, z jakiego powodu i kiedy bardziej opłaci nam się skorzystać z oferty kantoru, takiego jak na przykład Swap.ly, zamiast z oferty giełdy kryptowalutowej. Po przeanalizowaniu i porównaniu warunków obsługi oferowanych usług, jako czytelnik będziesz mógł podjąć świadomą decyzję dotyczącą zakupu aktywów kryptowalutowych.
Przede wszystkim kantor kryptowalutowy jest nastawiony na szybkie działanie. Pomija biurokrację w postaci skanów dokumentów i potwierdzania miejsca zamieszkania za pośrednictwem przesyłania naszych osobistych rachunków do operatora giełdy. Dopóki nie obracamy bardzo dużymi kwotami podczas zakupu lub sprzedaży kryptowalut, kantor ma w tym wypadku ogromną przewagę nad giełdą. Oczywiście istnieje również możliwość przeprowadzenia nielimitowanych transakcji, jednak prawo zobowiązuje wówczas operatora udostępniającego wymianę aktywów, aby zebrał nasze dokładne dane osobowe. Jednak dopóki nie obracamy dużymi pieniędzmi podczas wymiany kryptowalut, nie musimy się o to martwić. Kantor Swap.ly oferuje na przykład różne poziomy dostępu na podstawie weryfikacji, którą przeszedł ich użytkownik.
Kolejną różnicą, a zarazem zaletą kantoru kryptowalutowego w porównaniu do giełdy jest prostota związana z użytkowaniem. Kantor kryptowalut ma ograniczoną liczbę funkcji, dlatego też opiera się na prostym działaniu. Giełda wymaga pewnego obycia z kryptowalutami i znajomości interfejsu, aby użytkownik mógł swobodnie poruszać się między różnymi płaszczyznami. W kantorze mamy możliwość zamiany pieniądza fiducjarnego na kryptowalutę lub zamiany kryptowaluty na pieniądz fiducjarny. Wszystko jest proste i przejrzyste.
Przeciętny użytkownik giełdy kryptowalutowej, który nigdy wcześniej nie miał do czynienia z kryptoaktywami może pogubić się na giełdzie, gdy zacznie przeglądać wykresy, spisy i pary kryptowalutowe. Kantor ratuje amatorów, oferując dziecinnie prosty w obsłudze interfejs. Cała procedura kupna i sprzedaży jest również o wiele szybsza.
Niestety kantory kryptowalutowe nie charakteryzują się samymi zaletami. Właściciele kantorów rekompensują sobie ofertę licznych zalet za pomocą wysokich prowizji. Niezależnie od tego, z którego kantoru kryptowalutowego skorzystamy, będziemy musieli liczyć się z prowizją za zakup i sprzedaż znacznie wyższą niż w przypadku popularnych giełd kryptowalutowych. Właściciel kantoru samodzielnie ustala prowizje i zarabia na różnicach w cenie między tym po ile skupi i sprzeda daną kryptowalutę i za ile ją sprzeda.
Czym kierować się podczas wyboru odpowiedniego kantora kryptowalut?
Dokonując takiego wyboru, powinniśmy kierować się kilkoma podstawowymi wskazówkami. Przede wszystkim zwróćcie uwagę na to, czy dany kantor kryptowalut jest godny zaufania. Bezpieczeństwo naszych środków powinniśmy traktować jako absolutną podstawę. Polecamy kantory, takie jak Swap.ly ze względu na ich ugruntowaną pozycję i wiele pozytywnych opinie, które możemy znaleźć w internecie. Kantor działa od lat i współpracuje z setkami zadowolonych użytkowników, dlatego też możemy uznać, że są względnie bezpiecznym kantorem.
Musimy również upewnić się co do tego, że kantor oferuje kryptowalutę, którą jesteśmy zainteresowani. W ofercie Swap.ly znajdziemy trzy, jednak najbardziej rozpoznawalne na rynku kryptowaluty (bitcoin, ethereum, litecoin). Dlatego pomimo niewielkiego wyboru, większość użytkowników będzie usatysfakcjonowana. Ponieważ osoby skupujące aktywa kryptowalutowe zazwyczaj kupują bitcoina i ethereum. Na sam koniec powinniśmy przeanalizować limity danego kantoru. Jeżeli planujemy obracać większymi kwotami (rzędu kilkudziesięciu tysięcy), operator prawdopodobnie będzie wymagał dodatkowej weryfikacji w celu ustalenia naszej tożsamości.