Na czym polega shortowanie bitcoina? Poznaj sprawdzone metody!

shortowanie bitcoina
Na czym polega shortowanie bitcoina?

Wielu inwestorów kryptowalutowych na pewnych etapach rynkowych uważa, że bitcoin ulegnie spadkom cenowym. Aby zmaksymalizować potencjał zarobku, pragną oni zarabiać nie tylko na wzrostach danego aktywa, ale także na spadkach. Jest to możliwe za pośrednictwem tak zwanego shortowania. Short w handlu oznacza pozycję krótką, czyli założenie, że cena danego aktywa zacznie maleć. Jeżeli ustawimy pozycję krótką na wybranym instrumencie handlowym i jego cena zmaleje – zarobimy na tym. Jeżeli jednak ustawimy pozycję krótką (shorta) i cena aktywa wzrośnie – stracimy pieniądze.

Wraz z rosnącą popularnością kryptowalut w ciągu ostatnich lat, liczba miejsc, które umożliwiają shortowanie bitcoina, stale rośnie. Im więcej osób pragnących obracać danym aktywem, tym więcej platform handlowych zadba o to, aby ich kliencie dostali to, czego chcą. Dziś zwrócimy uwagę na różne opcje tradingowe, które umożliwiają inwestorom shortowanie bitcoina. Jeżeli chcesz dowiedzieć się, w jaki sposób zarobić na spadkach najpopularniejszej na świecie kryptowaluty, czytaj dalej.

Handel z dźwignią

Jednym z najłatwiejszych i najczęściej wybieranych sposobów podczas shortowania bitcoina jest handel z dźwignią (margin trading). Wybierając tę opcję, inwestor musi pokryć część lub całość ryzyka inwestycyjnego, które stworzy podczas pobierania pożyczki od brokera. Działanie polega na tymczasowym pożyczeniu środków handlowych od dostawcy usług. Popularne platformy handlowe, które umożliwiają handel z dźwignią na bitcoinie to między innymi Kraken i Binance.

Szczegóły takiego handlu są uzależnione od oferty danego operatora. Przykładowo, jeżeli dostawca oferuje dźwignię 10:1, oznacza to, że podczas handlu na kwotę 100 000 złotych, inwestor musi najpierw wpłacić 10 000 złotych własnego kapitału. Zaleta takiego handlu polega na tym, że w przypadku powodzenia inwestycyjnego, możemy zarobić znacznie więcej, niż w przypadku operowania jedynie posiadanym przez nas kapitałem. Niestety musimy również liczyć się z tym, że podczas niepowodzenia straty finansowe będą o wiele większe.

Rynek kontraktów futures

Bitcoin jest już na tyle popularnym aktywem inwestycyjnym, że podobnie jak wiele innych światowych instrumentów finansowych ma swój własny rynek kontraktów futures. Podczas handlu futures kupujący może nabyć kontrakt w postaci papieru wartościowego. Wówczas zgadza się on na późniejszą sprzedaż zakupionego kontraktu po ustalonej cenie w ustalonym terminie. Jeżeli cena papieru wartościowego wzrośnie w przyszłości, będzie to oznaczało, że zarobisz na swoim kontrakcie.

Jeżeli sprzedajesz swoje kontrakty na bitcoina, oznacza to, że liczysz na spadki kryptowaluty i chcesz zarobić na papierze wartościowym, dopóki cena jest dostatecznie wysoka. W tym samym kontekście shortowanie ceny bitcoina polega na zakupie kontraktów, które przewidują, że cena bitcoina spadnie, zamiast rosnąć.

Handel kontraktami terminowymi na rynku bitcoina wystartował pod koniec 2017 roku. Aktualnie taka możliwość handlowa stała się niezwykle popularna i jest dostępna w wielu miejscach. Bitcoina można shortować na przykład na CME (Chicago Mercantile Exchange). Czyli na największej na świecie giełdzie z instrumentami inwestycyjnymi giełd kryptowalutowych. Z opcji futures można również skorzystać za pośrednictwem niektórym popularnych giełd kryptowalutowych (na przykład Kraken lub BitMex). Najrzadziej wybieraną opcją są z kolei domy maklerskie, czyli internetowi brokerzy (na przykład eToro).

Handel opcjami binarnymi na rynku bitcoina

Shortowanie bitcoina jest również możliwe za pośrednictwem opcji binarnych. Kilka giełd zagranicznych umożliwia skorzystanie z opcji binarnych na rynku bitcoina, jednak lepiej potraktować tę możliwość jedynie jako ciekawostkę, ponieważ koszty takich transakcji oraz samo ryzyko niepowodzenia są wysokie. Popularne miejsca do handlu opcjami to Deribit i OKX.

Shortowanie bitcoina za pomocą rynku prognostycznego

Rynki predykcyjne pozwalają inwestorom obstawiać zakłady na wyniki pewnych wydarzeń. Wynikiem przykładowego wydarzenia może być na przykład spadek ceny bitcoina. Również w taki sposób możemy shortować najpopularniejszą na świecie kryptowalutę. Dzisiejsze rynki prognostyczne kryptowalut są niezwykle podobne do tych, które inwestorzy poznali podczas obstawiania klasycznych instrumentów inwestycyjnych. Wystarczy, że trader stworzy zakład oparty o wynik pewnego wydarzenia i postawi na nie pieniądze.

Można w tym celu założyć się z brokerem udostępniającym taką usługę, że bitcoin spadnie o pewną ilość dolarów lub o pewien wynik procentowy. Jeżeli broker przyjmie zakład, będziemy mieli szansę na zysk za pomocą shortowania bitcoina. Popularne platformy, które obsługują taki rodzaj krótkich pozycji to między innymi GnosisDAO i Polymarket.

Sprzedawanie bitcoina na tak zwanej górce (short-selling assets)

Ta strategia inwestycyjna może nie przypaść do gustu dla większości inwestorów. Trader, który ją zastosuje, prawdopodobnie będzie musiał wykazać się wysokim poziomem odporności na stres. Cały proces polega na tym, aby sprzedać tokeny bitcoina na giełdzie, gdy uznamy, że cena chwilowo nie wzrośnie i zaliczy spadki. Innymi słowy, sprzedajemy, gdy cena jest wysoka, a odkupujemy na spadkach cenowych, aby ponownie odsprzedać, gdy wzrośnie. Podczas powodzenia taka strategia może przynieść całkiem spore zyski. Niepowodzenie niestety będzie wiązało się z utratą posiadanych przez nas pieniędzy.

Jeżeli cena nie dostosuje się do naszych oczekiwań, pozostaniemy zarówno bez bitcoina, jak i bez zysku z inwestycji. Pamiętajmy również o czynniku psychologicznym. Kiedy cena bitcoina pójdzie w górę chwilę po tym, jak sprzedamy naszą kryptowalutę, prawdopodobnie zniechęci to nas do dalszego działania na giełdzie. Niektóre giełdy oferują możliwość prowadzenia takich transakcji z dodatkiem dźwigni handlowej. Jednak ostrzegamy, że niepowodzenie w tej sytuacji dodatkowo powiększy nasze straty.

Korzystanie z kontraktów na różnicę cenową (CFD – Contract For Differences)

Kontrakt na różnicę cenową pozwala zarabiać na zmianach ceny danego instrumentu finansowego bez konieczności zakupu aktywa bazowego. Ta strategia finansowa polega na zarabianiu pieniędzy na podstawie różnic cenowych. CFD na rynku bitcoina są bardzo podobnego do tego, w jaki sposób działa wyżej opisany przez nas kontrakt typu futures. Jeżeli kupujesz kontrakt CFD zakładający, że cena bitcoina będzie spadać, innymi słowy shortujesz kryptowalutę bez konieczności jej kupowania.

W ten sposób nie musisz martwić się o bezpieczne przechowywanie lub nawet posiadanie bitcoina. Kontrakty CFD charakteryzują się elastycznym czasem rozliczenia. Kontrakty typu futures mają z góry określoną datę zamknięcia, więc nie mamy wpływu na, to kiedy je sprzedamy tak jak w przypadku kontraktu CFD.

Inverse Exchange Traded Fund – w jaki sposób działa?

Inverse Exchange Traded Fund jest zakładem, który polega na tym, że cena aktywa bazowego spadnie. Jest to prawdopodobnie jeden z najmniej popularnych sposobów na shortowanie bitcoina. Jednym miejscem w Europie, gdzie możemy skorzystać z takiej formy handlu, jest 21Shares Short Bitcoin ETP.

Co powinniśmy rozważyć, zanim zaczniemy shortować bitcoina?

Pamiętajmy o tym, że podobnie jak w przypadku każdej innej strategii inwestycyjnej związanej z kryptowalutami, również shortowanie bitcoina wiąże się z ogromnym ryzykiem. Dlatego też powinniście rozważyć kilka istotnych aspektów, zanim przejdziecie do inwestowanie swoich pieniędzy w pozycje krótkie.

Cena bitcoina zmienia się w dynamicznym tempie

Shortowanie bitcoina polega na kupowaniu papierów wartościowych pochodnych od ceny kryptowaluty. Jak wiemy, cena bitcoina jest poddana olbrzymim fluktuacjom, które zmieniają się z dnia na dzień. Dlatego też przewidywanie pułapu cenowego jest trudne. Handel opcjami opartymi na bitcoinie może być zarówno sposobem na duże zyski, jak i metodą na pogłębienie naszych strat, jeżeli się nam nie powiedzie.

Nie zapominajmy o tym, że bitcoin sam w sobie jest ryzykownym aktywem

W porównaniu z klasycznymi aktywami rynkowymi, które mają o wiele bardziej ugruntowaną pozycję, bitcoin nadal jest niebezpiecznym instrumentem handlowym. Zanim zaczniesz obstawiać na spadek bitcoina, pamiętaj, że kierunek zmian cenowych może nagle się obrócić przeciwko tobie. Bitcoin tak naprawdę nadal znajduje się w początkowej fazie rozwoju. Na ten moment znajduje się na rynku kryptowalutowym dopiero od 13 lat. Niektóre z popularnych aktywów inwestycyjnych dla porównania są na rynkach finansowych od kilku dekad.

Dlatego wielu inwestorów postrzega bitcoina jako niepewny instrument inwestycyjny. Zbyt niepewny, aby podjąć świadomą decyzję o jego działaniu.

W wielu krajach status regulacyjny bitcoina nadal jest niejasny

Pomimo tego, że bitcoin podobnie jak inne kryptowaluty ma globalny zasięg, jego status prawny w niektórych państwach nadal pozostaje niepewny. Dla przykładu wiele popularnych w 2022 roku platform inwestycyjnych z obsługą bitcoina zostało wykluczonych z rynku amerykańskiego i nie mogą oferować swoich usług obywatelom USA. Do takich platform należą między innymi giełdy kryptowalutowe FTX, OKX, czy też Deribit.

Brak odpowiedniego nadzoru regulacyjnego oznacza dla klienta, że operator może w pewnym momencie uciec ze zgromadzonymi od klientów środkami finansowymi. Zaleca się zachowywać ostrożność podczas handlowania na giełdach nieobjętych odpowiednim statusem regulacyjnym.

Zanim zaczniemy shortować, powinniśmy zapoznać się z różnymi typami zleceń i ich charakterystyką

Nie ryzykuj swoimi oszczędnościami, jeżeli nie zdobyłeś odpowiedniej wiedzy o rynku, w który chcesz zainwestować. Podszlifuj swoją wiedzę na temat rynku i różnych opcji handlowych, zanim przejdziesz do zakładania się z brokerem. Pamiętaj o tym, że ponad 70% klientów ponosi straty podczas handlu z dźwignią.

Shortowanie bitcoina – najczęściej poruszane zagadnienia

Na dzisiejszych rynkach finansowych możemy shortować bitcoina na wiele różnorodnych sposobów. Wystarczy, że postawicie przeciwko wzrostom bitcoina za pośrednictwem opcji binarnych lub kontraktów terminowych. Nie zapomnijcie jednak o dokładnym przeanalizowaniu ryzyka, które się z tym wiąże.

Czy istnieje możliwość shortowania z dźwignią?

Wiele giełd kryptowalutowych pozwala na handel z dźwignią. Nawet tak popularni dostawcy usług, jak Binance. Dzięki temu możemy skorzystać z pożyczonych od brokera pieniędzy, aby postawić zakład na spadek ceny bitcoina. Należy jednak pamiętać, że użycie dźwigni może powiększyć zyski i straty. Dlatego też ryzyko przy użyciu dźwigni jest proporcjonalnie większe.

Najpopularniejsze metody shortowania bitcoina

Najczęściej wybieranym sposobem na shortowanie bitcoina jest handel z dźwignią. Pomimo tego, że ta opcja tradingowa generuje największe straty na rynku, a zatem wiąże się z największym niebezpieczeństwem, nadal jest wybierana przez większość interesantów.

Zagrożenia związane z shortowaniem bitcoina

Istnieją dwa zagrożenia związane z shortowaniem bitcoina, które powinniśmy mieć na uwadze przed rozpoczęciem handlu. Przede wszystkim gwałtowna zmienność cen aktywa bazowego może utrudnić nam powodzenie w handlu. Przewidywanie ruchu cenowego bitcoina nie należy do najprostszych zadań. Drugim kłopotem jest brak odpowiedniej regulacji prawnej bitcoina w większości miejsc na świecie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni

Na czym polega technologia Web3? Poznaj próbę zdecentralizowania internetu!

Następny

Non Fungible Token: Czym jest i w jaki sposób działa?

Sprawdź także