Kiedy zaczniemy zapuszczać się coraz dalej w świat kryptowalut, z czasem zauważymy, że jednym z najczęściej wymienianych altcoinów jest litecoin. Nic w tym dziwnego. To jedna z najstarszych monet cyfrowych tuż obok bitcoina i ethereum. W rzeczywistości, chociaż litecoin na przełomie ostatnich pięciu lat nie cieszył się dużą popularnością, został stworzony cztery lata przed ethereum. Zanim Vitalik wpadł na pomysł dotyczący etheru, twórca LTC rozważał, w jaki sposób można stworzyć sieć, która będzie podobna do bitcoina i rozwiąże jego problemu skalowalności. Ponieważ w tamtych czasach przesyłanie pieniędzy za pośrednictwem bitcoina było niezwykle drogie w porównaniu do samej wyceny BTC. Z tego oto pomysłu zrodził się litecoin.
Litecoin w wielu aspektach przypomina samego bitcoina. Został stworzony dwa lata po wypuszczeniu pierwszej na świecie kryptowaluty, czyli w 2011 roku. Litecoin opiera się na otwartym projekcie typu peer to peer. Ze względu na to, że litecoin z niezbyt dużym powodzeniem próbował naprawić niepowodzenia bitcoina, internauci nazwali go żartobliwie srebrem wśród kryptowalut, a bitcoina złotem.
Czym tak dokładnie jest litecoin?

Litecoin był jedną z najwcześniejszych kryptowalut na całym rynku. Dla porównania ethereum powstało 6 lat po bitcoinie. Z kolei litecoin wyszedł na rynek już dwa lata po powstaniu bitcoina. Pomimo tego, że litecoin ma ponad dekadę, nadal utrzymuje całkiem sporą kapitalizację rynkową, chociaż jego cena za jednostkową monetę nie wygląda na porywającą. Litecoina znajdziemy na niemal każdej większej giełdzie kryptowalutowej. Z uwagi na jego popularność możemy nawet spodziewać się tego, że będą nim handlowały niektóre kantory i niewielkie firmy wymieniające kryptowaluty.
Litecoin możemy używać podobnie jak bitcoina. W wielu miejscach zapłacimy nim za usługi internetowe, wymienimy go na inne kryptowaluty lub zainwestujemy za jego pomocą w inne projekty kryptowalutowe. Podobnie jak w przypadku bitcoina litecoin utrzymuje politykę dotyczącą decentralizacji. Zdecentralizowana kryptowaluta, jak bitcoin lub litecoin charakteryzuje się brakiem organu sprawującego kontrolę nad projektem. Nie ma również centralnego organu, który wydaje lub zawiera cyfrowe monety. Litecoiny są wymieniane metodą peer to peer, czyli bezpośrednio od posiadacza do posiadacza poprzez portfele kryptowalutowe.
W jaki sposób działa litecoin?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, litecoin jest system bardzo podobnym do bitcoina, dlatego też osoby, które w przeszłości słyszały o bitcoinie, prawdopodobnie nie będą miały problemów ze zrozumienia systemu LTC. Cały blockchain litecoina jest wzorowany na sieci zapoczątkowanej przez Satoshiego Nakamoto. Niektórzy słusznie zwracają uwagę na to, że litecoin jest pewnego rodzaju rozwidleniem systemu bitcoina. Chociaż te waluta posiada tak wiele podobieństw z bitcoinem, nadal istnieją aspekty, które je odróżniają. Prawdopodobnie dzięki temu litecoin mógł tak długo utrzymać się na rynku pomimo tego, że bitcoin nadal nie traci swojej popularności i od początku istnienia rynku kryptowalut króluje na tle innych projektów.
Charlie Lee odpowiedzialny za stworzenie litecoina zapożyczył kod źródłowy z systemu bitcoina. Takie działanie było całkowicie legalne, ponieważ kod BTC jest oprogramowaniem open source (co oznacza otwarte źródło). Z tego powodu każdy może dowolnie pobierać, przetwarzać i modyfikować kod bitcoina na własny użytek. Celem Charliego było wprowadzenie kilku modyfikacji, których nie posiadał bitcoina.
Przede wszystkim chciał rozwiązać problem skalowalności bitcoina. Z tego powodu tworząc LTC, skrócił czas niezbędny na zatwierdzenie bloku z 10 do 2,5 minuty. Dzięki temu kolejne partie transakcji w systemie litecoina mogły zostać przyłączane i zatwierdzane cztery razy szybciej niż w bitcoinie.
Redukcja czasu niezbędnego na przyłączenie nowego bloku danych w systemie
Skrócenie czasu niezbędnego na przyłączanie bloków sprawiło, że litecoin został wyposażony w o wiele lepszą skalowalność. Charlie Lee obrał sobie za priorytet ułatwienie przesyłania kryptowalut i zmniejszenie kosztów transferu z portfela na portfel. W ten sposób nie tylko przyspieszył czterokrotnie przyłączanie nowych bloków do systemu i potwierdzanie transakcji, ale także zadbał o zmniejszenie opłat sieciowych. Szacuje się, że przesłanie transakcji w systemie litecoin jest około 50 razy tańsze od transferu za pośrednictwem bitcoina.
Tak atrakcyjna struktura opłat przyciągnęła do litecoina całkiem sporo użytkowników, którzy chętnie płacili nim za różne internetowe usługi na przestrzeni lat. Warto również pamiętać, że opłaty transakcyjne nie zmieniają się niezależnie od ilości kryptowaluty, którą transferujemy. Taka strategia pozwoliła w przeszłości konkurować litecoinowi z internetowymi portfelami, takimi jak na przykład PayPal. Opłata transakcyjna PayPala wynosi 3%. Oznacza to tyle, że im więcej przesyłamy, tym więcej zapłacimy za przelew.
W sieci blockchain litecoina niezależnie od wysokości przelewu nadal płacimy taką samą opłatę sieciową. Dzięki temu litecoin w przeszłości stał się popularną metodą płatności za różnorodne vouchery i kupony internetowe.
Całkowita podaż litecoina
Istotnym czynnikiem przyciągającym ludzi cały czas do klasycznych kryptowalut jest ograniczona podaż. Litecoin również działa na zasadzie ograniczonej podaży, podobnie tak jak bitcoin. Ograniczona podaż oznacza, że pewnego dnia w przyszłości wszystkie cyfrowe monety w danym systemie zostaną wydobyte i nie będzie można dodać więcej kryptowaluty. Takie działanie ma zastosowanie antyinflacyjne. W przypadku klasycznej gotówki rządy mogą drukować dosłownie nieskończoną ilość pieniędzy, co wpływa na zwiększenie progu inflacji.
W przypadku kryptowalut z ograniczoną podażą ilość pieniądza staje się ograniczona, ponieważ na pewnym pułapie nie będzie można dodać większej ilości cyfrowych monet do sieci. Bitcoin został ograniczony do 21 milionów monet, z kolei twórca litecoina ograniczył jego podaż do maksymalnej ilości 84 milionów monet. Deweloperzy tego systemu uznali na drodze banalnych obliczeń, że skoro przyłączanie nowych bloków litecoina do sieci jest cztery razy szybsze, rozsądnym rozwiązaniem będzie ustawienie jego podaży na cztery razy większą od tej występującej w systemie bitcoina.
Na te moment wydobyto ponad 66 milionów litecoinów. Postępujące wydobycie zwiększa szansę na to, że w odległej przyszłości każda moneta litecoina będzie miała większą wartość. Litecoin w momencie pisania tego artykułu kosztuje 52 dolary i nie odznacza się zbyt dużą zmiennością tak jak w przypadku bitcoina. Wahania cenowe LTC są raczej zrównoważone.
Do tej pory wiele osób wierzy w to, że deweloperzy odpowiedzialni za rozwój litecoina stworzyli system godny uwagi. Ciekawostką, która jest zarazem potwierdzeniem ich zaangażowania, jest to, że w maju 2017 roku litecoin otrzymał aktualizację w postaci lightning network. Oznacza to, że litecoin otrzymał ten update na kilka miesięcy przed bitcoinem.
Historia litecoina – jak wyglądał rozwój obiecującego projektu?

Całkiem rozpoznawalny sukces litecoina nadszedł mniej więcej w październiku 2011 roku. Czyli tak naprawdę niedługo po stworzeniu tej kryptowaluty. Charlie Lee jako fan bitcoina miał okazję ku temu, aby wypromować swój własny projekt w środowisku osób zainteresowanych kryptowalutami. Ciekawostką jest to, że założyciel litecoina był pracownikiem Google, który obserwował poczynania bitcoina praktycznie od momentu powstania tego projektu. Lee wiedział, że bitcoin jest niezwykle wartościowym pomysłem, jednak zauważył w nim pewne drobne niedociągnięcia.
Charlie uznał, że ulepszenie blockchaina bitcoina może sprawić, że ludzie będą z większą chęcią korzystali z kryptowalut. Lee skupił się na tym, aby zmniejszyć czas oczekiwania na potwierdzenie transakcji w sieci, tym samym zmniejszył opłaty i wyeliminował monopolistyczne mining poole odpowiedzialne za wydobywanie kryptowaluty. Być może litecoin nie odniósł po latach tak dużego sukcesu, jak bitcoin, jednak nie możemy przeoczyć tego, że zaledwie po dwóch latach od opublikowania LTC na rynku, kryptowaluta osiągnęła miliard dolarów kapitalizacji rynkowej.
Litecoin osiągnął szczytową cenę za jedną monetę cyfrową w 2017 roku. Kosztował wówczas 360 dolarów. Miało to miejsce dokładnie 18 grudnia. Taki skok cenowy był niezwykle imponujący, ponieważ szczytowa cena z 2017 roku była 82 razy wyższa od wyceny litecoina z 2016 roku. Rok wcześniej litecoin był wart zaledwie 4,5 dolara.
Po latach, gdy litecoin zdobywał coraz większe zainteresowania i cieszył się dobrym kursem, ludzie z czasem zaczęli wytykać założycielowi sieci, że odnosi on korzyści z kryptowaluty w nieuczciwy sposób. Niektórzy użytkownicy Reddita na tagach o kryptowalutach domniemali, że Charlie Lee wykorzystuje spadki swojej kryptowaluty, aby ją shortować. Społeczność zarzucała mu, że odnosi on nieuczciwą korzyść z tytułu bycia założycielem tak dużej sieci, która przecież miała być w pełni zdecentralizowana, tak samo, jak bitcoin. Lee był oskarżany o to, że wykorzystuje social media i swoje osobiste zasoby litecoina do manipulowania ceną kryptowaluty.
Założyciel litecoina uznał taką opinię środowiska za konflikt interesu. W 2017 roku postanowił pozbyć się łatki nieuczciwego lidera na rynku LTC. Sprzedał wszystkie posiadane przez siebie litecoiny, aby uniknąć dalszych oskarżeń, które mogłyby zagrażać projektowi.
Jak działa wydobywanie litecoina?

Wydobywanie litecoina to kolejny aspekt, który został zaczerpnięty bezpośrednio z blockchaina bitcoina. Sieć wykorzystuje tak zwany mechanizm konsensusu Proof of Work. Mimo wszystko zachodzi pewna różnica. Ponieważ litecoin nie opiera się na tym samym mechanizmie SHA-256. Model wydobycia litecoina nakłada ograniczenie na ilość wydobywanej kryptowaluty przez jedną koparkę lub jeden mining pool. W ten sposób deweloperzy tego systemu zapobiegają monopolizowaniu wydobywania ich kryptowaluty przez jedną organizację.
Skrypt wydobycia litecoina pozwala na mining nawet za pośrednictwem zwykłego sprzętu niskiej klasy. Możemy kopać litecoiny za pośrednictwem karty graficznej w komputerze. Co w przypadku bitcoina byłoby niemożliwe, ponieważ pojedyncza karta ma zbyt mało mocy, aby efektywnie wydobywać BTC. Wydobywanie litecoina tak samo, jak w przypadku bitcoina zostaje co cztery lata zmniejszone przez proces nazywany halvingiem. Halving polega na zmniejszeniu ilości wydobywanych monet o połowę. Takie zmniejsza nagrody za wydobywanie bloków kryptowaluty, będzie miało miejsce do momentu, w którym górnicy wydobędą wszystkie 84 miliony tokenów.
Jak można kupić litecoina?

Ze względu na wysoką popularność tej kryptowaluty, litecoina możemy kupić na wielu giełdach, a nawet w niektórych mniej popularnych kantorach kryptowalut. W zasadzie każda popularna giełda ma na swojej liście LTC, dlatego też wymienianie wszystkich firm, które umożliwiają zakup tego cyfrowego aktywa, nie ma sensu. Jeżeli jesteście już zarejestrowani na jednej z giełd kryptowalutowych, prawdopodobnie znajdziecie na niej również altcoina. Przykładowe giełdy kryptowalut i ich recenzje znajdziecie w naszych poprzednich artykułach.
Najważniejsze różnice między bitcoinem i litecoinem

W ciągu ostatnich kilku lat publiczne zainteresowanie kryptowalutami stawało się coraz większe. Z tego powodu wielu użytkowników interesowała się coraz częściej nie tylko największymi projektami pod względem kapitalizacji, ale także tokenami, które mają do zaoferowania ciekawe zastosowania. Jednym z nich niewątpliwie jest bohaterem naszego artykułu. Wiele osób zwraca uwagę na to, że litecoin opiera się na sieci działającej niemal tak samo do blockchainu bitcoina. Jednak gdzie dokładnie leżą te subtelne różnice?
Proof of Work – metoda wydobycia BTC i LTC
Pomimo tego, że LTC przyjął metodę wydobycia bitcoina, deweloperzy nieco zmodyfikowali sposób wytwarzania nowych altcoinów. Wydobywanie litecoina nie opiera się na dostarczeniu do sieci jak największej mocy obliczeniowej, a raczej na dostarczeniu jak największej ilości pamięci. Wymagania pamięciowe LTC są znacznie wyższe niż w przypadku BTC.
Kapitalizacja rynkowa obu kryptowalut
Nie jest żadną tajemnicą to, że kapitalizacja rynkowa bitcoina bije na głowę wszystkie altcoiny. Nie inaczej jest w przypadku litecoina. Całkowity market cap bitcoina przekroczył niebotyczne sumy. W momencie pisania tego artykułu wycena rynku bitcoina wynosi 1,782,726,433,144 złotych. Tymczasem litecoin oscyluje na poziomie 17,594,464,290 złotych. Trudno wyobrazić sobie, aby litecoin mógł kiedykolwiek zbliżyć się cenowo do bitcoina ze względu na to, że ma zarówno większą podaż, jak i mniejszy popyt. Mimo wszystko nie zapominajmy o tym, że LTC nadal utrzymuje się w top 20 największych kryptowalut.
Dystrybucja monet
Jak już wcześniej wspomnieliśmy, BTC i LTC różnią się również maksymalną podażą cyfrowych monet. W sieci bitcoina powstanie maksymalnie 21 milionów tokenów. Z kolei maksymalna podaż tokenów litecoina została ograniczona na 84 miliony.
Szybkość transakcji między bitcoinem i litecoinem
Teoretycznie każda transakcja w zdecentralizowanej sieci jest natychmiastowa. Ponieważ trafia do systemu już w momencie jej zrealizowania. Mimo wszystko to, co zajmuje czas, nazywamy potwierdzaniem transakcji. Oznacza to, że inni użytkownicy muszą potwierdzić autentyczność przelewu, a to zajmuje czas i zapewnia bezpieczeństwo sieci. Litecoin powstał z myślą o tym, aby potwierdzanie transakcji przez użytkowników sieci było czterokrotnie szybsze.
Czy oznacza to, że litecoin jest w czymś lepszy od bitcoina?
Na to pytanie możemy odpowiedzieć sobie tylko sami. Tak naprawdę to, która z tych dwóch kryptowalut będzie dla nas lepsza, zależy od naszych indywidualnych celów. Może i litecoiny są generowane o wiele szybciej, jednak to bitcoin utrzymuje pozycję lidera rynku od 2009 roku i jest wart najwięcej z wszystkich kryptowalut. Jeżeli jednak preferujesz mieć więcej monet o mniejszej wartości, zamiast kupować ułamki jednego bitcoina, możesz równie dobrze inwestować w przyszłość LTC.
Czy litecoin ma jeszcze przed sobą przyszłość?
Należy mieć na uwadze, że litecoin jest całkowicie zdecentralizowany. Nawet sam założyciel pozbył się w 2017 roku swoich wszystkich litecoinów, aby zapewnić niepodważalny aspekt decentralizacji sieci. Ostatecznie cena tego aktywa zawsze będzie zależała od generalnej sytuacji na światowym rynku i nastawienia samych inwestorów. Nastroje osób kupujących LTC zdeterminują jego cenę w przyszłości.
Dlaczego kurs litecoina jest w 2022 roku tak tani w porównaniu z bitcoinem lub ethereum?
Litecoin ma o wiele niższą siłę nabywczą, ponieważ ma po prostu popyt niższy od najpopularniejszych kryptowalut. Każdy inwestor obserwujących rynek kryptowalut widzi na ten moment większą wartość w bitcoinie i ethereum, dlatego też nastroje sugerują, że ludzie będą inwestowali w te projekty.