Wszystko, co musisz wiedzieć o kryptowalucie Polkadot (DOT)

Polkadot (DOT)
Kryptowaluta Polkadot (DOT)

Kilka projektów blockchain w ostatnich latach zaczęło skupiać się na zupełnie odmiennej niszy, Zamiast inwestować w rozwój konkretnych aplikacji lub rozwijać możliwość tworzenia zdecentralizowanych oprogramowań i kontraktów za pośrednictwem blockchaina, część projektów kryptowalutowych stara się tworzyć nieco bardziej ogólne ulepszenia w świecie kryptowalut. Dobrym tego przykładem jest tytułowa polkadot.

Osoby odpowiedzialne za rozwój platformy Polkadot nie skupiają się na jednym problemie. Starają się rozwiązać kłopot związany ze wszystkimi zdecentralizowanymi aplikacjami na świecie. Zarówno tymi, które powstały, jak i tymi, które dopiero powstaną w przyszłości. Protokół kryptowaluty polkadot próbuje stworzyć sieć umożliwiającą komunikację między różnymi niepowiązanymi ze sobą blockchainami. Możemy postrzegać ten pomysł jako jedną główną sieć dla tysięcy innych sieci pośrednich. Polkadot aspiruje do tego, aby stać się systemem umożliwiającym różnym blockchainom interakcję. W celu połączenia różnych blockchainów platforma tworzy tak zwane parachainy. Stanowią one coś w rodzaju mostu między jedną siecią i drugą. Dzięki tym mostom blockchainy mogą swobodnie wymieniać między sobą informacje.

Sieć polkadot opiera się na znanym z platformy ethereum konsensusie Proof of Stake oraz protokole Ouroboros. Łańcuchy przekaźnikowe odpowiadają za stworzenie wspólnego ekosystemu dla nawet bardzo różnych od siebie kryptowalut. System polkadot jest zarządzany przez specjalne tokeny DOT. Służą do stakowania oraz obsługi sieci.

Podstawy działania systemu Polkadot

Ciekawym faktem jest to, że polkadot została założona przez Petera Czabana i współzałożyciela ethereum – Gavina Wooda. Już w 2016 roku Gavin Wood opublikował teoretyczne zarys sieci w białej księdze polkadot. Z kolei w 2017 roku we współpracy z Peterem Czabanem uruchomił fundację mającą na celu finansowanie rozwoju technologii Web3. Dzięki fundacji zebrali łącznie 145 milionów dolarów podczas sprzedaży tokenów DOT. Za zarobioną kwotę rozwijali protokół, a następnie w 2019 roku ponownie zebrali 43 miliony dolarów podczas prywatnej sprzedaży. Zarobione pieniądze przysłużyły się do kontynuacji rozwoju platformy.

Jakie problemy stara się rozwiązać sieć Polkadot?

Kiedy zwrócimy uwagę na największe problemy obojętnie jakiej kryptowaluty, zazwyczaj dopatrzymy się trzech aspektów wymagających poprawy. Przeszkody hamujące rozwój kryptowa lut to problem ze skalowalnością, bezpieczeństwo i szybkość transferów. Wiele blockchainów rozwiązało niektóre z problemów. Przykładem może być sieć solany z przepustowością kilkaset razy szybszą od tej oferowanej przez ethereum. Mimo wszystko bezpieczeństwo solany nadal pozostawia wiele do życzenia. Ograniczenia techniczne w postaci skalowalności danej kryptowaluty zazwyczaj są trudne do pokonania, jeżeli twórcy pragną zachować wysoki poziom bezpieczeństwa swojego systemu. W tym celu polkadot oferuje swoje parachainy.

Czym są parachainy i łańcuchy przekaźnikowe w systemie Polkadot?

Parachainy zasadniczo powstało po to, aby pokonywać bariery między różnymi blockchainami. Oparte na konsensusie Proof of Stake parachainy umożliwiają stworzenie niezależnych od siebie połączeń między różnymi sieciami. Mosty przekaźnikowe między różnymi systemami stają się warstwą umożliwiającą zarządzanie aplikacją lub inteligentnym kontraktem stworzonym między różnymi blockchainami.

Łańcuch przekaźnikowy łączy dwa różne parachainy. Łańcuch przekaźnikowy jest pewnego rodzaju weryfikatorem poprawności działania danej sieci. Dba o bezpieczeństwo i przepustowość. Bez niego bezpieczna wymiana danych między różnymi systemami kryptowalutowymi byłaby niemożliwa.

Oficjalnie sieć Polkadot została uruchomiona w maju 2020 roku. Wtedy właśnie wprowadzono innowacyjną koncepcję parachainów z ich łańcuchami przekaźnikowymi. Początkowo platforma została uznana za wersję testową wymagającą kilka poprawek. Wspomniane poprawki zostały wprowadzone w grudniu 2021 roku.

Mosty przekaźnikowe

Polkadot zawiera wcześniej wspomniane przez nas mosty przekaźnikowe, które łączą funkcje między blockchainami. Pozwalają przesyłać dane między odmiennymi od siebie sieciami i usprawniają ogólną interoperacyjność. Polkadot umożliwia połączenie się z zewnętrznymi sieciami o trudnym poziomie skalowalności, na przykład takiej jak sieć bitcoina lub ethereum. Kolejny element układanki w tym działaniu to sieć parathreads. Stanowi ona mniejszą wersję łańcuchów przekaźnikowych (parachains). Parathreads umożliwia jeszcze szybszy kontakt z blockchainami, które nie wymagają stałego połączenia z platformą Polkadot.

Konsensus działania kryptowalut polkadot opiera się na trzech warstwach weryfikacyjnych. Należą do nich nominatorzy, walidatorzy i kolatorzy. Nominatorzy odpowiadają za zabezpieczanie łańcucha przekaźników. Wybierają godnych zaufania walidatorów do stakowania tokenów DOT. Walidatorzy mają za zadanie zapewnić bezpieczeństwo sieci poprzez stakowanie swoich tokenów DOT. Weryfikują dowody sieciowe kolatorów i biorą udział w konsensusie PoS. Kolatorzy z kolei są najmniej zaangażowani w działanie sieci. Odpowiadają jedynie za prowadzenie rejestrów istotnych wydarzeń zachodzących podczas transakcji. Następnie wysyłają dane w postaci parachainów do walidatorów, którzy zajmują się dalszym procesem weryfikacji. Każdy ma swoje zadanie, dzięki któremu sieć działa szybko i sprawnie.

Jakie zalety polkadot oferuje swoim użytkownikom?

Polkadot jest oprogramowaniem, które stanowi sieć łączącą wiele innych blockchainów. Umożliwia globalnej sieci komputerów uruchamiać i obsługiwać różne od siebie blockchainy w tym samym ekosystemie. Za pośrednictwem platformy deweloperzy mogą uruchamiać łańcuchy danych i zdecentralizowane aplikacji obsługujące podobny model bezpieczeństwa. Nie muszą dzięki temu martwić się o to, że będą potrzebowali ogromnej ilości górników lub walidatorów w celu zabezpieczenia sieci, ponieważ wspólny model bezpieczeństwa pozwala pominąć ten aspekt.

Czym dokładnie jest token DOT?

Token w ekosystemie polkadot ma dwa główne zastosowania. Służy do stakowania sieci w celu zwiększania jej bezpieczeństwa oraz do wydatków podczas zarządzania różnymi funkcjami platformy.

Staking tokenów DOT działa w sposób zbliżony do innych ekosystemów opartych na konsensusie Proof of Stake. Stakowanie motywuje innych uczestników posiadający tokeny DOT do uczciwego partycypowania w sieci. Za zabezpieczanie sieci za pośrednictwem swoich tokenów otrzymują nagrody.

Z kolei zarządzanie tokenami DOT uprawnia posiadaczy do uczestnictwa w różnych głosowaniach, dzięki czemu mają realny wpływ na rozwój sieci, w której uczestniczą. Schemat głosowania opiera się na stawce postawionej przez użytkownika. Czyli im więcej tokenów DOT posiadamy, tym większy wpływ ma nasz głos. Innymi słowy, schemat przypomina nieco działanie między spółkami i akcjonariuszami. Im większe wpływy w danej spółce posiada akcjonariusz, tym ważniejszy jest jego głos.

Jaką przyszłość ma przed sobą kryptowaluta polkadot?

Chociaż nie znajdziemy kryptowaluty polkadot na pierwszych miejscach popularności, należy zwrócić uwagę na to, że wiele osób z branży postrzega ten system jako niezwykle obiecujący. Dla wielu osób polkadot stanowi technologię przyszłości, która, pomimo że nie ma wielu istotnych zastosowań w tym momencie, będzie nam niezwykle potrzebna za pięć, a może dziesięć lat. Pamiętajmy o tym, że projekt jest w początkowym stadium rozwoju, dlatego też przewidywanie ostatecznych możliwości sieci byłoby bardzo trudne.

W przyszłości platforma ta może stać się pewnego rodzaju standardem dla rozwoju aplikacji opartych na technologii blockchain. Transakcje przesyłane przez sieć polkadot oferują deweloperom mnóstwo swobody. Zakres skalowalności i elastyczności sieci umożliwia wprowadzanie dynamicznych zmian, co nie jest możliwe w przypadku innych starszych blockchainów. Polkadot na ten moment szacunkowo przetwarza 1000 transakcji na minutę, jednak górna granica skalowalności zależy od użytych łańcuchów przekaźnikowych, dlatego też może być znacznie większa.

Już teraz w 2022 roku wielu deweloperów zbudowały swoje własne parachainy do obsługi różnorodnych blockchainów. Dlatego wielu ekspertów wróży dobrą przyszłość technologii oferowanej przez polkadot.

Gdzie można znaleźć kryptowalutę polkadot?

Rzeczywistego tokenu natywnego DOT nie znajdziemy zarówno na giełdach scentralizowanych, jak i zdecentralizowanych. Tokeny DOT widoczne na dzisiejszych giełdach zostały stworzone na innych blockchainach, a następnie przypięte do ekosystemu polkadot. Taki rodzaj tokenów znajdziemy na najpopularniejszych giełdach typu Binance, Coinbase, Kraken.

Jeżeli jednak posiadasz już natywne tokeny DOT, możesz przechowywać je za pośrednictwem specjalnych dedykowanych portfeli. Najlepiej w tym celu sprawdzą się Ledger, Fearless, Polkawallet i Polkadot-JS Plus.

Czy inwestowanie w ekosystem polkadot jest dobrym pomysłem?

Każda kryptowaluta niezależnie od swojej użyteczności będzie od czasu do czasu doświadczała gwałtownych wahań cenowych, dlatego też tokeny DOT także będą obarczone ryzykiem inwestycyjnym. Pamiętajmy również o tym, że tokeny DOT znaleziony obecnie na giełdach nie są natywnymi tokenami tej sieci. Posiadacze prawdziwych tokenów DOT mogli je uzyskać jedynie w przeszłości podczas inwestowania w kryptowalutowy startup, gdy fundacja zbierała pieniądze na dalszy rozwój blockchainu polkadot.

Jakie wady ma blockchain polkadot?

Polkadot musi konkurować w ekosystemie kryptowalutowym z wieloma innymi blockchainami, które aspirują do wykonywania podobnych zadań. Ogólnie platform zajmujących się obsługą inteligentnych kontraktów jest w świecie kryptowalut całe mnóstwo, dlatego też konkurencja polkadot nigdy nie śpi. Dobrymi przykładami konkurencji są kryptowalut tezos, cardano, cosmos. Niektóre tokeny oparte na sieci ethereum już teraz wykazały się sporą funkcjonalnością, a polkadot dopiero znajduje się w fazie testowej. Nie możemy przeoczyć również tego, że hakerzy w przeszłości znaleźli dwukrotnie lukę w kodzie blockchainu polkadot. Tym sposobem wykradli miliony dolarów z ekosystemu, zanim zostali zatrzymani.

Parachainy mają istotną wadę. Gdyby popularność użycia polkadot się zwiększyła, będą musiały zmierzyć się z kłopotem przepustowości. Ponieważ na ten moment dostępna jest jedynie ograniczona liczba parachainów. Gdyby liczba interesantów gwałtownie wzrosła, mogłoby okazać się, że nie każdy będzie miał możliwość zakupienia swojego slota. Tym sposobem niektóre przypadki użycia mogłyby zostać odrzucone.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni
Kryptowaluta Monero

Wszystko, co musisz wiedzieć o kryptowalucie monero (XMR)

Następny

Na czym polega technologia Web3? Poznaj próbę zdecentralizowania internetu!

Sprawdź także