Wszystko, co musisz wiedzieć o kryptowalucie monero (XMR)

Kryptowaluta Monero
Kryptowaluta Monero

Kryptowalut są wirtualnymi aktywami, którymi możemy operować tylko za pośrednictwem cyfrowej formy. Cieszą się w dzisiejszych czasach coraz większą popularnością we wszystkich stronach świata. Podobnie jak inne popularne kryptowalut, monero także może zostać wykorzystane podczas handlu lub gromadzenia kapitału przechowywanego w cyfrowym portfelu. Kiedy mówimy o kryptowalutach, pierwszą przychodzącą nam na myśl będzie bitcoin. Monero ma pewne cechy wspólne z bitcoinem, jednak cel związanym z powstaniem tego systemu był nieco inny.

Monero osiągnęło po pewnym czasie wysoki poziom popularności oraz akceptacji wśród użytkowników ze względu na swój specyficzny blockchain, który jest nastawiony na zapewnianie anonimowości użytkownikom. Poniżej przyjrzymy się kluczowym cechom monero (XMR) i zwrócimy uwagę na wszystko, co osoba zainteresowana kryptowalutami powinna wiedzieć o blockchainie tej kryptowaluty.

Jak należy rozumieć działanie sieci monero?

Monero jest systemem działającym od 2014 roku. Kryptowaluta została stworzona w celu zapewnienia jak największej anonimowości wszystkim użytkownikom. Została zbudowana za pośrednictwem koncepcji zbliżonej w niektórych przypadkach do bitcoina. Monero również oferuje otwarte księgi, kod źródłowy typu open source i jawne informacje na temat wszystkich transakcji odbywających się w sieci. Jednak pomimo tego, że odbywające się transakcje są w pełni jawne, nie ma możliwości ku temu, aby ustalić, kto jest ich wykonawcą. Dlatego też nie da się połączyć poszczególnych transakcji z ich użytkownikami.

Blockchain monero został celowo zbudowany w sposób, który nie zapewnia przejrzystości pewnych odczytów. Pomimo tego, że odbywająca się w sieci transakcja jest widoczna, nie możemy ustalić tożsamości nadawcy i odbiorcy, adresów używanych przez użytkowników, a nawet kwoty wysyłanej podczas rozpoczętej transakcji.

Twórcy monero postanowili stworzyć system, w którym każdy użytkownik będzie równy. Z tego powodu po uruchomieniu sieci nie zatrzymali tokenów dla siebie. Uznali, że każdy, kto partycypuje w działaniu sieci, będzie miał równe szanse.

W dniu pisania tego artykułu cena jednego tokena monero wynosi niecałe 700 złotych. Z kolei kapitalizacja całej sieci na ten moment oscyluje w granicy 12,5 miliardów złotych. Zgodnie z informacjami, które znajdziemy na stronie CoinMarketCap, monero znajduje się na 27 miejscu pod względem kapitalizacji rynkowej wśród wszystkich kryptoaktywów.

W jaki sposób sieć monero różni się od działania bitcoina?

Powszechnym faktem jest to, że bitcoin od ponad dekady pozostaje pierwszą i najpopularniejszą kryptowalutą na rynku. Jednak sieć bitcoina nie pokrywa ideologii oraz zapotrzebowania wszystkich użytkowników kryptowalut. Jednym z aspektów, których brak bitcoinowi jest anonimowość i prywatność. Podejście ograniczonej prywatności nie podoba się niektórym użytkownikom chcącym korzystać z tokenów cyfrowych.

W tym przypadku monero wykazuje wyższość nad siecią bitcoina. Ponieważ transakcje przeprowadzone za pośrednictwem monero nie mogą być powiązane z konkretnym adresem, a nawet kwotą. Historia transakcji każdego bitcoina znajdującego się w blockchainie zostaje na zawsze zapisana w księdze transakcyjnej. Każdy token ma coś, co możemy nazwać numerem seryjnym. W przypadku monero monety nie są unikalne. Tokeny monery są w pełni zamienne i nie mają powiązanych ze sobą numerów seryjnych, które można namierzyć za pośrednictwem blockchain explorera.

Historia transakcji wśród tokenów monero jest niemożliwa do prześledzenia, co zwiększa prywatność posiadaczy kryptowaluty.

Jak monero zapewnia nam anonimowość?

Kryptowaluta Monero łagodzi obawę dotyczącą braku prywatności poprzez zastosowanie nietypowe systemu adresów transakcyjnych i podpisów. Tak zwany podpis pierścieniowy umożliwia użytkownikowi sieci zamaskować swoją tożsamość. Osoby dokonujące przelewu w sieci monero dokonują anonimowych podpisów cyfrowych podczas zatwierdzania transakcji. Nawet jeżeli ktoś namierzy gdzie i kiedy transakcja została dokonana, nadal nie wiadomo, który członek ja podpisał.

Dodatkową prywatność w sieci monero zapewniają adresy stealth. Podczas rozpoczęcia transakcji za każdym razem generowane są losowe adresy do jednorazowego użytku podczas zatwierdzania transakcji. Użycie adresów stealth pozwala na ukrycie rzeczywistego adresu docelowego transakcji i ukrywa tożsamość uczestnika otrzymującego.

Ostatnim krokiem, który zwiększa anonimowość użytkowników, korzystających z sieci monero jest protokół Ring Confidential Transactions. Został uruchomiony w 2017 roku. Umożliwia ukrycie kwoty transakcji po jej podpisaniu.

Dzięki powyższym mechanizmom zabezpieczającym sieć monero jest w stanie ukryć adres zlecającego transakcję, adres odbiorcy oraz kwotę transakcji.

Z jakimi problemami kryptowaluta monero zmierzy się w przyszłości?

Prywatność napędza popularność kryptowaluty monero. Pomimo tego, że na przestrzeni lat tysiące altcoinów upadły, projekt anonimowej kryptowaluty nadal utrzymuje się w pierwszej trzydziestce najpopularniejszych tokenów. Mimo wszystko system monero będzie musiał zmierzyć się z kilkoma technicznymi kłopotami, jeżeli jego deweloperzy zamierzają utrzymać działanie kryptowaluty w przyszłości.

Całkowity brak możliwości śledzenia kryptowaluty i liczne funkcje umożliwiające osiągnięcie anonimowości sprawiają, że monero staje się wątpliwym produktem. Wiele osób wykorzystuje ten token na nielegalnych rynkach. Na przykład monero w ciągu ostatnich kilku lat było wielokrotnie wykorzystywane do zakupu narkotyków lub broni.

Czarne rynki wykorzystują monero, aby w prosty sposób szyfrować transakcje i uniemożliwić ich śledzenie. Całkowity brak kontroli nad kapitałem monero i śledzeniem transakcji może sprawić, że w przyszłości system XMR stanie się czymś, co wiele rządów na całym świecie zacznie zwalczać. Na ten moment monero jest narzędziem, które można wykorzystywać w pewnym stopniu do unikania odpowiedzialności prawnej.

W jaki sposób działa wydobywanie monero? (mining XMR)

Twórcy monero zastosowali egalitarny system wydobywczy. Każdy ma równą szansę na to, aby partycypować w wydobyciu, co zabiega jego centralizacji (tak jak ma to miejsce w przypadku bitcoina). Algorytm wydobywczy monero zapobiega wykorzystaniu ogromnej mocy sprzętów ASIC. Mimo wszystko schemat wydobycia nadal pozostaje zbliżony do tego wykorzystywanego w bitcoinie. Monero można wydobywać na każdym popularnym systemie operacyjnym (Windows, Linux, Android, macOS).

Dzięki specjalnemu algorytmowi możemy dołączyć do mining poola i wydobywać monero na zwykłym komputerze lub laptopie bez specjalistycznych części. Monero można wydobywać zarówno za pośrednictwem procesora, jak i karty graficznej.

Monero opiera się na tym samym konsensusie co bitcoin, czyli zabezpieczeniu typu Proof of Work. Ten system zapobiega problemom związanym z podwójnym wydawaniem, które mogą przekłamywać podaż, pokazując, że jest znacznie więcej monet, niż faktycznie dostępnych w obiegu blockchainu.

Czy monero jest tak właściwie legalne?

Chociaż monero jest wykorzystywane w darknecie i na różnych czarnych rynkach ze względu na to, że umożliwia anonimowe przesyłanie transakcji, nadal pozostaje legalne tak jak użytkowanie wielu innych kryptowalut.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni

Wszystko, co musisz wiedzieć o altcoinach: Poznaj przyszłość kryptowalut

Następny
Polkadot (DOT)

Wszystko, co musisz wiedzieć o kryptowalucie Polkadot (DOT)

Sprawdź także
tokeny natywne
Więcej

Co to są tokeny natywne?

Spis treści Hide Przykłady natywnych tokenówWyjaśnienie istoty tokenów natywnychCzym z kolei są tokeny nierodzime (przeciwieństwo tokenów natywnych)?Przykłady nierodzimych…
airdropy kryptowalut
Więcej

Czym są airdropy kryptowalut?

Spis treści Hide Jak działa airdrop kryptowalut?Jakie są plusy i minusy airdropów?Jakie są rodzaje airdropów na rynku kryptowalut?W…