Kryptowaluta stworzona z myślą o miliardach użytkowników. Poznajcie Diem!

kryptowaluta diem facebook
Kryptowaluta Facebooka (DIEM).

Kiedy do ludzi docierają pogłoski o kryptowalucie stworzonej przez Facebooka, zazwyczaj pojawiają się dwa pytania. Dlaczego Facebook wszedł w świat blockchainu i co ma do zaoferowania projekt, który zaadresowano do dwóch miliardów użytkowników? Już w 2020 roku mogliśmy przeczytać wiele artykułów dotyczących tego, że największa sieć mediów społecznościowych pracuje nad własną kryptowalutą. Po pewnym czasie okazało się, że Facebook zawiesił swoje plany.

Wystąpiły wewnętrzne spory między regulatorami inwestycji. Z tego powodu prace nieustannie się przedłużały. Mimo wszystko zarząd Facebooka uznał, że projekt nie pójdzie w odstawkę. Po pewnym czasie przeprowadzili rebranding projektu kryptowalutowego i wznowili nad nim prace. Kilka lat temu projekt nosił nazwę libra. Po rebrandingu przemianowali kryptowalutę na diem, czyli token, którym w przyszłości ma posługiwać się niemal 30% populacji.

Czym dokładnie jest kryptowaluta Facebooka?

Diem to system płatności stworzony za pośrednictwem sieci blockchain. Projekt opiera się o model stablecoina. Dlatego kryptowaluta Facebooka będzie miała w przyszłości niezmienną wartość. Chociaż Facebook powołał stowarzyszenie Diem Association składające się z kilku firm i organizacji non profit, ostatecznie postanowiono, że władzę nad kryptowalutą będzie sprawował zarząd sieci społecznościowej. Ich zdaniem pełna władza nad monetą cyfrową w rękach Facebooka sprawi, że projekt stanie się o wiele bardziej przejrzysty i mniej podatny na zewnętrzne zawirowania.

Z jakich elementów składa się kryptowalutowy projekt Facebooka?

Nowa waluta cyfrowa zaproponowana przez Facebooka ma zrewolucjonizować w przyszłości globalny system płatności. Ich planem jest stworzenie bezpiecznego systemu płatności składającego się z trzech unikalnych elementów.

  1. Dobrze skonstruowany blockchain

Fundamentem projektu diem jest blockchain, który łączy w sobie wysoki poziom skalowania, bezpieczeństwo i dynamiczną obsługę płatności. Kod źródłowy diem jest oprogramowaniem open source. Każdy z nas ma do niego dostęp, ponieważ został opublikowany na Githubie. Kryptowaluta diem została napisana w języku rust.

Zarząd Facebooka uznał, że kod zaprogramowany w rust zapewnia najlepszą skalowalność w systemie finansów. Co więcej, mają w planach rozwinąć swój unikalny kod programowania, który pomoże im sprawować lepszą kontrolę nad projektem kryptowalutowym. Ich język programowania będzie nosił nazwę Move. Będzie skupiał się na budowie inteligentnych kontraktów i obsłudze niestandardowych transakcji.

  1. Portfel cyfrowy Novi

W dzisiejszych czasach z dostępem do rozbudowanej technologii zbudowanie portfela kryptowalutowego nie sprawia problemu dla wprawnego programisty. Inaczej sprawy mają się jednak w przypadku oprogramowania Novi. Portfel od Facebooka jest wyrafinowanym narzędziem, które zostało zbudowane z myślą o prostej obsłudze. W końcu portfel ma służyć dwóm miliardom użytkowników. Wśród nich znajduje się mnóstwo osób nieobeznanych z technologią kryptograficzną. W przyszłości Facebook planuje zintegrować portfel Novi z aplikacjami takimi jak messenger, Whats App, Instagram i kilkoma innymi platformami. W internecie krążą również plotki o tym, że portfel Novi będzie pozwalał obsługiwać zarówno tokeny, jak i NFT za pomocą jednego oprogramowania.

  1. Token kryptowalutowy

Moneta diem jest prawdopodobnie najważniejszym elementem całego projektu kryptowalutowego. Wartość waluty od Facebooka ma zostać zabezpieczona za pomocą pieniędzy i aktywów w postaci papierów wartościowych. Zgodnie z pierwotnymi założeniami diem ma być stablecoinem. Z tego powodu Facebook musi zabezpieczyć kryptowalutę odpowiednio wysoką rezerwą pieniędzy. Kryptowaluta nie będzie wydobywana tak jak bitcoin lub inne tokeny oparte o Proof of Work. W ten sposób zespół odpowiedzialny za diem zapewni swojej walucie stabilną wartość.

Niestety w początkowej fazie nie będzie nam dane, aby sprawdzić, w jaki sposób działa diem. Ponieważ aktualnie transakcji za pośrednictwem tej monety mogą dokonać jedynie członkowie stowarzyszenia odpowiedzialnego za jej rozwój. System potwierdzający transakcje na tej kryptowalucie będzie opierał się na metodzie Proof of Stake.

Jakie wartości reprezentuje projekt Facebooka?

Stowarzyszenie odpowiedzialne za rozwój diem uważa, że projekt ma wprowadzić na rynek prawdziwą rewolucję finansową. Poniżej streścimy ideologię, która przemawia za ich projektem.

  • Globalne sieci płatnicze powinny być tanie, proste w obsłudze i szybkie;

  • Więcej osób na świecie powinno mieć możliwość korzystania z płatności elektronicznych;

  • W dobie internetu transakcje międzypaństwowe powinny być bardziej efektywne. Napędzimy w ten sposób międzynarodowy handel;

  • Sieć płatnicza powinna być otwarta dla użytkowników. Dlatego diem opiera się o kod open source (dostępny dla każdego).

W jaki sposób Facebook planuje wykorzystać swoją kryptowalutę w przyszłości?

Biorąc pod uwagę to, jak ogromny zasięg posiada Facebook, firma ma mnóstwo możliwości na wykorzystanie kryptowaluty. Jeżeli zdecydują się promować diem jako transgraniczny środek płatności, mogą dotrzeć do dwóch miliardów osób na całym świecie. Oto kilka pomysłów na wykorzystanie kryptowaluty:

Łatwy dostęp do transferów pieniężnych

W dzisiejszych czasach każdy nas ma dostęp do technologii na wyciągnięcie ręki. Wystarczy połączenie z internetem. Dlatego też fundament naszego życia społecznego, którym są finanse, powinien być prosty i wygodny w obsłudze. Diem ma zapewnić szybkie transakcje i opłaty niższe od alternatywnych pośredników finansowych. Grupa odpowiedzialna za rozwój diem uważa, że drogie i powolne transakcje między państwami powinny odejść w zapomnienie. Rewolucją zapewniającą taką zmianę miałaby stać się ich kryptowaluta.

Obsługa branży E-commerce

Kolejnym z celów Facebooka jest uproszczenie handlu elektronicznego. Dlatego ich kryptowaluta ma za zadanie wspierać również branżę E-commerce. Z całą pewnością wypromowanie diem nie będzie trudne, zważywszy na to, że Facebook ma ponad dwa miliardy odbiorców. Członkowie Diem Association planują promować swoją kryptowalutę nie tylko wśród szarych obywateli, ale także wokół firm i korporacji handlowych. Firmy handlowe będą mogły wdrożyć diem do swojego sektora finansowego. W ten sposób ułatwią sobie prowadzenie rachunkowości. Dodatkowo uproszczą obsługę związaną z zagranicznymi transakcjami.

Płatności poza granicami kraju

Diem ma przede wszystkim obniżyć koszty przelewów zagranicznych. Kiedy transakcje będą opierały się na blockchainie należącym do Facebooka, pośrednie instytucje finansowe nie będą mogły pobierać dodatkowych kosztów za przelewy zagraniczne.

Z jakimi problemami boryka się kryptowaluta Facebooka?

Zapowiedź kryptowaluty od Facebooka wywołała mnóstwo dyskusji. Nie wszystkie z nich odnosiły się pozytywnie w stronę projektu. Część osób zachwala technologiczne zmiany, które może wnieść ze sobą diem. Z kolei inni obawiają się o to, że Facebook będzie planował konkurować z walutami państwowymi. Mimo wszystko mówienie o tym, że diem stanie się alternatywą dla waluty fiducjarnej jest błędne. Facebook uczyni swój projekt stablecoinem. Oznacza to, że cały cyfrowy kapitał diem zostanie zabezpieczony klasycznymi pieniędzmi, takimi jak na przykład dolar amerykański lub euro. Skoro wartość ich stablecoina będzie zależna od walut FIAT, nie ma możliwości, aby diem zastąpił w przyszłości państwowe pieniądze.

Gdzie możemy kupić diem?

Obecna cena kryptowaluty Facebooka wynosi 0.00000247 dolara amerykańskiego. Najprostszym sposobem na zakup diem jest zdeponowanie naszych pieniędzy na poczet portfela Novi. Możemy uzyskać do niego dostęp, zakładając darmowe konto na stronie www.novi.com.

Jaka przyszłość czeka kryptowalutę diem?

Na oficjalnym white paperze diem możemy znaleźć informacje dotyczące tego, że projekt nie ma na celu zastąpienia obecnych walut fiducjarnych. Celem Facebooka jest stworzenie globalnej sieci służącej do transakcji elektronicznych. Taka usługa byłaby korzystna przede wszystkim dla osób, które na co dzień nie mają ułatwionego dostępu do tradycyjnych instytucji finansowych. Z diem wystarczy smartfon i dostęp do pieniędzy, aby wysyłać i odbierać pieniądze między państwami. Wygodny w obsłudze cyfrowy pieniądz otwiera mnóstwo możliwości zarówno dla prywatnych użytkowników, jak i firm.

W odróżnieniu od innych popularnych kryptowalut cena diem nigdy nie będzie poddana gwałtownym zmianom, ponieważ projekt jest stablecoinem opartym o cenę dolara amerykańskiego. Dla niektórych dużym problemem jest jednak kwestia prywatności. Nie każdy chce zaufać pieniądzom, do których dostęp ma zarząd Facebooka. Mimo wszystko osoby pracujące nad diem zapewniają potencjalnych interesantów, że ich system finansowy jest pod kontrolą 27 firm członkowskich. Składają się one na działającą non profit organizację Diem Association.

Kto skorzysta na zaletach diem?

Optymiści uważają, że każdy ze względu na łatwy dostęp do tanich i szybkich przelewów na całym świecie. Przeciwnicy projektu zwracają uwagę na tym, że promowanie waluty zapewne leży w interesie firm członkowskich Diem Association. Organizacja sprawująca władzę nad diem mogłaby uzyskać dane osobowe oraz informacje o finansach setek milionów użytkowników na całym świecie.

Istnieje jednak jeden niepowtarzalny plus kryptowaluty od Facebooka. Pomimo tego, że kryptoaktywa są z nami już od 13 lat, nadal nie cieszą się zbyt dużym zainteresowaniem wśród większej części społeczeństwa. Być może promowanie kryptowalut przez tak dużą korporację, jak Facebook przyczyni się w przyszłości do tego, że nawet obywatele nieobeznani z tą technologią zapoznają się z siecią blockchain.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni
Kryptowaluta ADA cardano

Kryptowaluta ADA (bliżej znana jako projekt cardano)

Następny
Giełda Crypto.com

Giełda Crypto.com - przegląd i recenzja platformy handlu kryptowalutami

Sprawdź także
Więcej

Wpływ kryptowalut na biznes e-commerce

Spis treści Hide Dlaczego kryptowaluty trafiły do branży e-commerce?Popularność kryptowalut wśród klientów e-commercePłatności kryptowalutowe na całym świecieW jaki…