Kryptowaluta ADA (bliżej znana jako projekt cardano)

Kryptowaluta ADA cardano
Kryptowaluta ADA / Cardano.

Kryptowaluta ADA znana również jako cardano jest platformą blockchain nowej generacji, zbudowaną na systemie Proof of Stake. Twórcy stworzyli system z myślą o zapewnieniu bezpiecznych transakcji, które nie wymagają zabezpieczeń opartych na dowodzie pracy (czyli Proof of Work).

Skalowalność i operacje na kryptowalutach PoW stają się ograniczone przez infrastrukturę, która wymaga coraz większej ilości pieniędzy do obsługi systemu. W rezultacie otrzymujemy kryptowaluty, które w zamian za bezpieczeństwo wymagają zużycia ogromnych ilości energii. Kryptoaktywa takie jak ADA oparte na PoS mają za zadanie zażegnać ten kłopot.

Charles Hoskinson, który jest współzałożycielem sieci blockchain Ethereum, z czasem zrozumiał komplikację, z którymi spotyka się system Proof of Work. Dlatego odłączył się od projektu i zajął się rozwojem kryptowaluty cardano, którą oparł na konsensusie Proof of Stake. Swoje prace zaczął w 2015 roku. Jednak oficjalny start kryptowaluty ADA datujemy na 2017 rok.

Protokół cardano działa na podstawie zbudowanej od podstaw sieci Ouroboros. Protokół ten będący technologią PoS, łączy funkcjonalność i bezpieczeństwo, pomimo tego, że zużywa o wiele mniej energii od konsensusu PoW. Ouroboros jest pierwszym systemem blockchain, który został oparty na badaniach naukowych. Łączy w sobie spostrzeżenia osób doświadczonych w pracy nad kryptowalutami oraz nowoczesne podejście do zastosowania kryptowalut jako systemu płatności. W jaki sposób użytkownicy wykorzystują dziś cardano?

Sieć można porównać jako alternatywę ethereum. Zawiera taką samą funkcjonalność, jednak opiera się w pełni na konsensusie Proof of Stake. Za pośrednictwem ADA stworzymy smart kontrakty lub prześlemy wirtualne tokeny.

Kilka słów na temat działania cardano i historii kryptowaluty

Charles Hoskinson uruchomił w 2017 roku platformę cardano jako alternatywę kryptowaluty ethereum. Obie platformy są wykorzystywane do podobnych zastosowań. Różnica polega na tym konsensusie pracy. Chociaż istnieją plany dotyczące przeniesienia ethereum z Proof of Work na Proof of Stake, blockchain cardano opiera się na PoS już od 2017 roku. Celem jednej i drugiej platformy jest zbudowanie zdecentralizowanej sieci do budowy inteligentnych kontraktów oraz dostarczanie usług bankowych. Niektórzy uważają, że cardano jest unowocześnioną wersją ethereum.

Głównym zastosowaniem cardano jest automatyczne zarządzanie informacjami oraz ich weryfikowanie. Zdecentralizowane aplikacje zbudowane na sieci ADA upraszczają procesy, które wymagają identyfikacji danych z wielu źródeł jednocześnie.

Niewiele osób wie o tym, że nazwa cyfrowego tokena w sieci cardano (ADA) pochodzi od imienia Ady Lovelace. Była ona znaną w XIX wieku brytyjską matematyczką i poetką. Uważa się ją za pierwszą programistkę komputerową, ponieważ napisała algorytm, który mógł być wykorzystany na mechanicznej maszynie.

Nadzór nad rozwojem blockchaina cardano został zdecentralizowany. Współwłaściciele projektu podzielili się obowiązkami. Prawnym zwierzchnikiem projektu jest organizacja non profit The Cardano Foundation. Badaniami nad systemem cardano aktualnie zajmuje się firma Internet Online Hong Kong. Dbają zarówno o rozwój kryptowaluty, jak i rozprzestrzeniają ją w globalnej sieci internetowej. Grupa IOHK współpracuje ze środowiskiem akademickim, które na bieżąco bada zmiany w infrastrukturze projektu. Z kolei EMURGO jest komercyjnym partnerem sieci cardano. Promuje kryptowalutę wśród firm z różnych sektorów, aby zintegrować ich działalność w jednym systemie blockchain.

Przykłady zastosowania cardano

Organizacje stojące za cardano wypuściły do tej pory trzy różne produkty.

Atala PRISM – Czyli narzędzie do identyfikacji danych za pośrednictwem sieci blockchain. Pomaga na przykład w zarządzaniu tożsamością. Oprogramowanie weryfikuje tożsamość użytkownika i na jej podstawie zapewnia mu dostęp do usług. Przykładem zastosowania takiego oprogramowania może być aplikacja bankowa.

Pozostałe dwa produkty to Atala SCAN i Atala Trace. Ich funkcjonalność polega na dopełnieniu działania Atala PRISM. Dwa pozostałe produkty zostały stworzone po to, aby śledzić i weryfikować dane wykorzystywane w systemie PRISM.

Aktualnie zespół odpowiedzialny za cardano pracuje również nad platformą do tworzenia inteligentnych kontraktów. Starają się stworzyć stabilne i bezpieczne środowisko, które posłuży użytkownikom do zawierania i rozwijania zdecentralizowanych aplikacji.

Na czym polega konstrukcja sieci cardano?

Najważniejszym elementem sieci każdego blockchainu jest algorytm, który odpowiada za przyłączanie poszczególnych bloków do siebie. Cardano używa w celu przyłączania bloków i potwierdzania transakcji algorytmu o nazwie Ouroboros. Algorytm ten został oparty na konsensusie Proof of Stake. Protokół Ouroboros ogranicza wydatki na energię niezbędne podczas tworzenia nowych bloków danych w systemie. W cardano ogromne zasoby obliczeniowe wykorzystywane w projektach takich jak ethereum lub bitcoin nie są potrzebne, aby blockchain działał prawidłowo.

Jak działa algorytm Ouroboros?

Algorytm Ouroboros jest energooszczędną alternatywą systemu Proof of Work. Odpowiada za:

  • Tworzenie nowych bloków w sieci;

  • Weryfikowanie bieżących transakcji;

  • Łączenie ze sobą bloków w systemie cardano.

Do poprawnego działania algorytm Ouroboros wymaga niewielkiej liczby posiadaczy tokenów ADA. Ich kryptowalutowy majątek służy do weryfikowania i przydzielania nowych bloków. W ten sposób system oszczędza energię pomimo tego, że utrzymuje równie dobrą łączność sieciową, co bitcoin i ethereum.

Dlaczego system cardano może obyć się bez wydobywania kryptowalut?

Wykorzystywanie puli udziałów tokenów ADA do potwierdzania transakcji w systemie cardano eliminuje wymóg miningu kryptowaluty. Właściciele tokenów wnoszą swoje udziały do sieci. Pula przechowuje połączone między transakcjami zapisy i potwierdza dodawanie nowych bloków do sieci.

W systemach PoW zachętą do brania udziału w ruchach sieci jest nagroda za wydobycie kryptowalut. Algorytm Ouroboros eliminuje konieczność użycia dużej ilości prądu podczas wydobycia cyfrowych monet. Zamiast tego rozdziela nagrody za potwierdzanie transakcji między posiadaczami ADA. Każdy z udziałowców jest nagrodzony w zależności od ilości monet, które przeznaczy na potwierdzanie transakcji. Im wyższy udział, tym więcej nagród otrzyma posiadacz ADA.

Czy warto inwestować w cardano?

Od dawna wiadomo, że cardano to interesujący projekt, nad którym warto się pochylić. Każdy fan kryptowalut powinien orientować się w działaniu tej innowacyjnej sieci. Technologia wykorzystywana w cardano znalazła zastosowanie w Afryce oraz w kilku regionach Europy. Duże korporacje sięgają po zdecentralizowane aplikacje cardano, aby monitorować przepływ danych. Algorytmy cardano okazały się również przydatne w branży edukacyjnej. Na przykład uczelnie mogą wykorzystać zdecentralizowane aplikacje do automatycznego wydawania poświadczeń akademickich dzięki zaawansowanej identyfikacji danych.

Stabilność tokenów ADA sprawiła, że aplikacjami cardano są zainteresowane również banki. To bardzo dobry znak dla przyszłości projektu. Istnieje szansa na to, że duże instytucje finansowe zaczną przyjmować blockchain cardano do przechowywania i obsługi firmowych danych. Niektórzy mówią nawet o tym, że cardano stanie się standardem branżowym o wiele szybciej niż bitcoin. Skalowalność i dynamiczna interoperacyjność są aspektami, na których skupiają się deweloperzy projektu. Warto pamiętać o tym, że są to dwie największe przeszkody, które wykluczają bitcoina z globalnego użytku. Nie możemy mieć co do tego pewności, jednak podejrzewamy, że token spotka się z powszechną akceptacją, co doprowadzi do wzrostów ceny.

Prognoza cen cardano na rok 2022, 2025 i 2030

Aktualnie cena cardano oscyluje w granicy jednego dolara za token. W momencie pisania tego artykułu 1 ADA kosztuje 1,07 dolara. Chociaż do roku 2022 analiza techniczna wskazywała na to, że warto pozbyć się tokenów ADA, w lutym 2022 widzimy, że trend się odwrócił. Dziś na rynku cardano spotkamy się z nastawieniem byka. Zgodnie z krótkoterminowymi prognozami takich portali jak na przykład CoinCodex, cena tokenów ADA może wkrótce wzrosnąć nawet o 10%.

Na blogu Wallet Investor autorzy sugerują, że rosnące zastosowanie cardano może przyczynić się do dużych wzrostów ceny ADA w długim terminie. Ich zdaniem średnia cena ADA przekroczy 2,4 dolara w 2023 roku. Z kolei po 2025 roku token może kosztować nawet 8 dolarów.

Podobne nastawienie dotyczące przyszłych cen ADA utrzymuje serwis kryptowalutowy Price Prediction. Zgodnie z ich postami w 2030 roku na liczniku ADA zobaczymy cenę przewyższającą 30 dolarów.

Pamiętajmy jednak o tym, że predykcje dotyczące cen kryptowalutowych są tylko spekulacjami. Analitycy i algorytmiczne prognozy opierają się na przeszłych cenach kryptowalut. Nigdy nie mogą przewidzieć przyszłości z gwarancją powodzenia.

Należy pamiętać o tym, że decyzja inwestycyjna powinna wynikać z naszej osobistej sytuacji materialnej i przekonań co do kryptowaluty. Niezależnie od monet, w które zainwestujemy, podejmujemy pewne ryzyko. Nigdy nie powinniśmy inwestować pieniędzy, na których stratę nie możemy sobie aktualnie pozwolić. Może to doprowadzić do dużej frustracji podczas kompletowania portfela inwestycyjnego.

Gdzie zainwestujemy w tokeny ADA?

Jeśli uważasz, że cardano jest projektem godnym inwestycji i chcesz partycypować w udziałach sieci, mamy dla ciebie dobrą wiadomość. Tokeny ADA znajdziemy na wielu popularnych giełdach, dlatego nie napotkamy problemów z ich zakupem. Zatem gdzie dokładnie możemy rozpocząć naszą podróż inwestycyjną? Wymienimy kilka popularnych giełd, które obsługują ADA.

Binance

Binance jest aktualnie najpopularniejszą giełdą kryptowalut na świecie. Została założona w 2017 roku. Binance jest dostępne niemal dla wszystkich regionów świata oprócz USA. Standardowa opłata za zakup tokenów ADA na giełdzie Binance wyniesie 0.1% prowizji. Platforma pozwala również na wypłacenie kryptowalut z giełdy i przechowywanie ich na prywatnym portfelu.

Coinbase

Coinbase jest prawdopodobnie najbardziej przyjazną giełdą dla początkujących użytkowników. Odnajdziemy się tam, nawet jeśli nie mamy żadnej wiedzy na temat operowania kryptowalutami. Wystarczy, że wprowadzimy nasze dane osobowe i połączymy kartę kredytową z kontem Coinbase. Znajdziemy tam oczywiście tokeny ADA. W odróżnieniu od Binance operator giełdy Coinbase oferuje kilka ciekawych dodatków dla swoich klientów. Oprócz kupowania i sprzedawania kryptowalut możemy ubiegać się o kartę kryptowalutową. Kiedy zweryfikujemy nasze konto giełdowe, możemy także brać udział w ankietach, za które usługodawca przeleje na nasze giełdowe konto środki w postaci kryptowalut.

Kraken

Kraken to jedna z najbardziej zaufanych giełd kryptowalutowych w internecie. Niedawno założyciele obchodzili dziesiątą rocznicę swojej platformy. Jeżeli jesteście zainteresowani zakupem ADA na jednej z najstarszych giełd, musicie liczyć się z wysoką prowizją transakcyjną w wysokości 2%.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Previous Article

Terra Luna - Poznaj nietypowy blockchain do obsługi transakcji

Next Article
kryptowaluta diem facebook

Kryptowaluta stworzona z myślą o miliardach użytkowników. Poznajcie Diem!

Related Posts
dagger hashimoto
Więcej

Czym jest algorytm dagger hashimoto?

Spis treści Hide Działanie algorytmu hashimotoAlgorytm daggerDagger-hashimotoDlaczego dagger-hashimoto sprawdził się w etherum? Dagger-hashimoto to prawdopodobnie algorytm, który ma…