Najszybciej rozwijająca się giełda kryptowalutowa na świecie – poznaj FTX

Giełda FTX
Giełda FTX – przegląd, wady, zalety, opinie,

Giełda FTX jest platformą kryptowalutową, która powstała dopiero w lutym 2019 roku. Firma rozwija się najszybciej wśród wszystkich giełd kryptowalutowych na całym świecie. Potrzebowali zaledwie pół roku, aby pojawić się na ustach użytkowników kryptowalut z różnych stron świata. Oferują wiele nowoczesnych możliwości, takich jak depozyty zabezpieczające, niskie prowizje oraz transakcje typu futures. Chociaż z giełdy FTX nie mogą korzystać rezydenci Stanów Zjednoczonych, twórcy wpadli na ciekawy pomysł, który pozwolił ominąć ścisłe regulacje finansowe USA. Stworzyli odrębną wersję giełdy FTX.US, która odzwierciedla się mniejszą listą kryptowalut oraz dostępem do mniejszej ilości narzędzi. Mimo wszystko dzięki temu pomysłowi mogli wejść na rynek USA.

UWAGA! Artykuł powstał przed upadkiem giełdy FTX. Ostatnia aktualizacja miała miejsce w 2021 roku!

Zalety i wady giełdy FTX

Zalety FTX:

  • Obsługa depozytów zabezpieczających i kontraktów typu futures. FTX oferuje różnorodne zaawansowane funkcje, których często brakuje na innych nawet popularnych giełdach. Z całą pewnością zaawansowani handlowcy, którzy preferują ryzykowny zarobek, będą zadowoleni z takich możliwości;
  • Dostęp do rynków dla profesjonalnych traderów. Oferuje dostęp do zaawansowanych funkcji tradingowych. Znajdziemy tam forex, obstawianie cen z dźwignią, a nawet rynek akcji.

Wady FTX:

  • FTX nie oferuje żadnej atrakcyjnej opcji wsparcia dla klientów. Nie można skontaktować się z nimi na przykład za pośrednictwem czatu na żywo. Promują swoje kompleksowe FAQ, które odpowiada na wiele pytań, jednak zazwyczaj korzystanie z takiej funkcji wsparcia jest czasochłonne i niewygodne;
  • Główny filar giełdy FTX nie jest dostępny dla użytkowników w Stanach Zjednoczonych Ameryki ze względu na to, że giełda nie spełnia ścisłych regulacji amerykańskich. Mimo że giełda ma swojego amerykańskiego partnera w postaci FTX.US, nie zapominajmy o tym, że wersja na rynek amerykański jest znacznie ograniczona.

Giełda FTX – na czym polega fenomen platformy?

Giełda FTX, mimo że jest na rynku od niedawna, zdobywa ogromną popularność na rynku. W odróżnieniu od konkurentów już od samego początku oferują mnóstwo zaawansowanych narzędzi, które przyciągają profesjonalnych traderów. Giełda FTX oferuje listę ponad 300 kryptowalut, co jest również imponującym osiągnięciem. Pamiętajmy jednak o tym, że FTX ma w swoim zestawie ofertę charakteryzującą się wysokim ryzykiem. Mówimy tutaj na przykład o obstawianiu cen na lewarze lub korzystaniu z kontraktów futures.

Giełda FTX – opinie

FTX ma swoją siedzibę na Bahamach. Bardzo szybko, bo już w 2019 roku utorowali sobie drogę na globalny rynek. Niezwykle szybko stanęli na podium, jeżeli chodzi o rynek kryptowalutowy. Już zaledwie po kilku latach są jedną z największych scentralizowanych firm, która oferuje handel kryptowalutami. Niektórzy eksperci wyceniają ich wartość rynkową na ponad 18 miliardów kryptowalut.

FTX oferuje produkty przemawiające zarówno do zaawansowanych użytkowników, jak i do amatorów, którzy dopiero wchodzą na rynek kryptowalut. Nowi inwestorzy mogą skorzystać z handlu na rynku spot. Z kolei profesjonalni traderzy z pewnością wykorzystają potencjał drzemiący w zaawansowanych narzędziach tradingowych, które znajdą na giełdzie FTX.

Jakie kryptowaluty oferuje giełda FTX?

FTX oferuje łącznie ponad 300 różnych kryptowalut. Wśród najważniejszych z nich znajdziemy między innymi bitcoina, ethereum, dogecoina, solanę, litecoina, ripple.

Więcej informacji na temat giełdy FTX

Doświadczenia związane z używaniem giełdy FTX

FTX przyznaje, że chociaż starają się spełniać oczekiwania zarówno amatorów, jak i profesjonalnych użytkowników, niektórzy nowicjusze mogą mieć kłopoty z odnalezieniem się w menu, ponieważ FTX ma mnóstwo różnorodnych narzędzi. Ze względu na to czasami ludzie mają problem z odnalezieniem się na platformie handlowej.

Giełda FTX – opłaty

FTX stworzyło warstwową strukturę dla opłat maklerskich i kryptowalutowych. Oznacza to, że wasze prowizje i opłaty są zależne od tego, jak dużym wolumenem na ich giełdzie obracacie w ciągu ostatnich 30 dni. Dodatkowo wszyscy posiadacze tokenów FTT (czyli natywnej kryptowaluty FTX) mogą liczyć na dodatkowe obniżki prowizji. Osoby, które obracają kwotami powyżej 25 000 000 milionów dolarów miesięcznie, mogą liczyć na zerowe prowizje maker fee i prowizje taker fee w wysokości 0,040%.

W jaki sposób FTX dba o bezpieczeństwo klientów?

FTX oddaje do dyspozycji swoich klientów możliwość korzystania z dodatkowych zabezpieczeń w postaci 2FA. Dwuczynnikowe uwierzytelnianie możemy wykorzystać zarówno podczas logowania na rachunek inwestycyjny, jak i podczas wypłacania pieniędzy z konta. Oprócz tego, tak jak inne duże platformy handlowe zabezpieczają kryptowaluty klientów na portfelach sprzętowych.

Jak założyć rachunek inwestycyjny na FTX?

Założenie konta na platformie FTX nie powinno nikomu sprawić problemów. Wystarczy, że będziemy podążali za instrukcjami pozostawionymi w rubrykach do wypełnienia. Oczywiście musimy również liczyć się z tym, że przed rozpoczęciem handlu na giełdzie, operator będzie wymagał od nas weryfikacji KYC. Pamiętajmy o tym, że giełda FTX jest scentralizowaną firmą handlową. W tym celu będziemy musieli przedstawić nasz dowód tożsamości oraz potwierdzić miejsce zamieszkania.

Obsługa klienta oferowana przez FTX

W serwisie FTX nie znajdziemy całodobowego wsparcia telefonicznego klienta, czy też czaru na żywo. Niestety ich pomoc w postaci obsługi klienta jest niezwykle uboga, na co narzeka wielu klientów korzystających z giełdy FTX. Zachęcają klientów do tego, aby każdy z nich korzystał z tak zwanych biletów wsparcia. Są to gotowe formularze, które można wypełnić za pośrednictwem platformy. Taki formularz umożliwia następnie przesłania zapytania do konsultanta. Niestety okazuje się, że czas oczekiwania na odpowiedź jest niezbyt satysfakcjonujący.

Zarządzanie rachunkiem inwestycyjnym FTX

Inwestorzy mają dostęp do platformy handlowej za pośrednictwem strony internetowej oraz aplikacji mobilnej. Pulpit aplikacji mobilnej działa niezwykle podobnie do strony internetowej, dzięki temu użytkownikom łatwo jest się odnaleźć niezależnie od tego, na jakim urządzeniu handlują. Użytkownicy mają dostęp do wielu różnych rynków maklerskich z perspektywy rachunku inwestycyjnego. Oprócz tego mogą także handlować kryptowalutami, stakować posiadane tokeny oraz sprawdzać posiadane przez siebie udział wśród wybranych aktywów.

W jaki sposób FTX wypada na tle giełdy Binance?

Giełda FTX i giełda Binance to dwie niezwykle popularne giełdy kryptowalutowe, które oferują niskie opłaty i prowizje transakcyjnej. Która z opcji zdaje się najbardziej opłacalną? Istnieje kilka istotnych różnic między tymi platformami handlowymi. Binance postarał się o to, aby udogodnić klientom korzystanie ze swojej platformy i od 2021 roku oferują przejrzystą formę czatu na żywo dla wszystkich klientów. FTX nadal nie ma żadnej wygodnej formy obsługi klienta. Lista dostępnych kryptowalut na obu platformach także się różni. Na Binance jest ich ponad 400, z kolei na FTX ponad 300.

Podsumowanie – czy warto dać szansę giełdzie FTX?

FTX to operator, który potrzebował zaledwie trzech lat, aby wznieść się do poziomu jednej z najlepszych giełd kryptowalutowych na świecie. FTX oferuje naprawdę niskie opłaty handlowe oraz mnóstwo opcji tradingowych, których brakuje na innych popularnych giełdach. Giełda spełnia oczekiwania zarówno amatorów, jak i doświadczonych traderów. Nie bez powodu giełda tak szybko dostała się do światowej czołówki. Z całą pewnością zadowoli wielu handlowców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni
DAO co to

Zdecentralizowana Autonomiczna Organizacja - Czym jest DAO w kryptowalutach?

Następny
Giełda BitMart

Giełda BitMart - platforma kryptowalutowa z niepokojącą historią

Sprawdź także