Giełda kryptowalutowa BitMax. Przegląd, wady i zalety

Giełda BitMax pozwala na obrót wieloma walorami cyfrowymi. Sprawdzamy, co trzeba o niej wiedzieć.
Giełda BitMax
Giełda BitMax

Czasami zauważamy, że niektóry giełdy kryptowalutowe pojawiają się dosłownie znikąd i po kilku miesiącach znajdują się na wysokiej pozycji pod względem popularności. Pomimo krótkiego okresu działania na rynku część giełd kryptowalutowych zgłasza obrót ogromnymi dziennymi wolumenami. Jednak dlaczego dzieje się tak, że stosunkowo nowe giełdy potrafią dogonić obroty takich gigantów, jak Binance lub Okex?

Aby odpowiedzieć sobie na to pytanie, przyjrzymy się giełdzie BitMax. Pomimo tego, że giełda BitMax nigdy nie cieszyła się największą popularnością, kilkukrotnie mogliśmy znaleźć ją w pierwszej dziesiątce rankingu CMC. Na początku stycznia 2019 roku dobowy wolumen BitMax przekroczył 560 milionów dolarów.

W naszym wpisie przeanalizujemy, co stoi za sukcesem tej giełdy. Spojrzymy na jej wskaźniki płynności, aktywność w mediach i bezpieczeństwo, które zapewnia swoim użytkownikom.

Giełda BitMax – usługi

Giełda BitMax jest jedną z wielu giełd kryptowalutowych działających na obecnym rynku. Zgodnie z oficjalnymi informacjami siedziba giełdy mieści się w Singapurze. Została uruchomiona w lipcu 2018 roku. Nazwa domeny giełdowej to bitmax.io. Giełda oferuje dostęp do 36 monet w 72 różnych parach kryptowalutowych. BitMax zwraca na siebie uwagę ze względu na to, że wprowadził zupełnie nowy trend nieznany do tej pory w świecie kryptowalut. Autorzy giełdy zwracają swoim użytkownikom 100% prowizji transakcyjnych w postaci natywnego tokena giełdowego o nazwie BTMX.

Niestety w internecie trudno znaleźć szczegółowe informacje dotyczące tożsamości założycieli giełdy BitMax. Możemy jednak znaleźć całkiem sporo informacji na temat momentu jej powstania i okoliczności. W wywiadach CEO giełdy wielokrotnie powtarzał, że BitMax kreuje się na platformę handlową trzeciej generacji aktywów cyfrowych.

Czy możemy jednak przyznać, że giełda BitMax jest wybitna i faktycznie zasługuje na uznanie, które zdobyła na przestrzeni tych kilku lat? Co wyróżnia się spośród innych gigantów w branży kryptowalutowej?

Płynność giełdy BitMax

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, giełda oferuje ciekawy system zwrotu prowizji. BitMax pobiera opłatę transakcyjną za handel, jednak zwraca ją w postaci tokenów giełdowych BTMX. Możemy w prosty sposób zrozumieć ten model handlowy, porównując go do pewnego rodzaju punktów lojalnościowych. Taki system jest oferowany przez wiele sklepów i dużych firm. Przykładowo na niektórych stacjach paliwowych możemy założyć kartę stałego klienta i zbierać punkty za każde tankowanie. Właściciel stacji ustala, co możemy wymienić za konkretną ilość zebranych punktów.

BitMax opracował podobny system jednak przy użyciu kryptowalut. Wszystkie opłaty transakcyjne są zwracane w postaci natywnej kryptowaluty BTMX. Następnie zebrane monety cyfrowe BTMX możemy wymienić na zniżki w opłatach transakcyjnych. Z całą pewnością giełda zachęca w ten sposób do działalności maklerskiej, co przyczynia się do zwiększenia płynności giełdowej. Równowartość zebranych przez użytkownika tokenów BTMX jest pobierana z konta po to, aby zamienić je na zniżkę opłaty transakcyjnej.

Pobierane tokeny są następnie spalane po to, aby stworzyć mechanizm deflacyjny dla tokena giełdowego. Zgodnie ze statystykami możemy zauważyć, że pomysłodawcy BitMax mieli nosa do tego interesu, ponieważ 98% całkowitego wolumenu handlowego opiera się na parach kryptowalutowych objętych ich wewnętrzną promocją.

Jakie prowizje pobiera zatem giełda BitMax? Odpowiedź na to pytanie jest uzależniona od statusu użytkownika, który posiada konto giełdowe. Opłaty transakcyjne BitMAX zależą od poziomu VIP użytkownika i kryptowaluty, którą operuje. Opłaty od biorcy mogą wynosić od 0,015% do 0,075%, natomiast opłaty od wykonawcy mogą wynosić od 0,00% do 0,085%, z możliwością rabatu 

Giełda BitMax prowizje

Bezpieczeństwo giełdy BitMax

Najważniejszym aspektem każdej giełdy kryptowalut jest zaoferowanie wysokiego poziomu bezpieczeństwa. Ponieważ sumarycznie każdy klient składuje tam swoje pieniądze. Niezależnie od tego, jak wiele funkcji posiada giełda, byłyby one bezużyteczne bez zapewnienia odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa środków. Skuteczne zabezpieczenie cybernetyczne giełd zmniejsza ryzyko ataków cybernetycznych i chroni klientów giełdy (traderów) przed kradzieżą pieniędzy. Przyjrzyjmy się zatem temu, jakie formy bezpieczeństwa stosuje operator, aby zapobiec kradzieżom środków i wyciekom danych.

Chociaż giełda BitMax jest popularną platformą, jej zabezpieczenia wypadają kiepsko na tle innych dużych operatorów zajmujących się wymianą kryptowalut. Jednym z najważniejszych środków zabezpieczających nasze aktywa w BitMax jest silne hasło użytkownika, które ustalamy podczas rejestracji na giełdzie. Silne hasła powinny zawierać duże i małe litery, cyfry i znaki specjalne. BitMax ustalił niskie wymagania dotyczące wyboru hasła, co dodatkowo naraża nieświadomych użytkowników na utracenie zgromadzonych kryptowalut. Ze względu na to, że jedynym wymogiem podczas ustalania hasła w BitMax jest zachowanie ośmiu znaków, teoretycznie nasze hasło może wyglądać mniej więcej tak: 22222222 lub 12345678. W dzisiejszych czasach zezwalanie na takie praktyki jest nieodpowiedzialne ze strony operatora giełdowego.

Analiza marketingowa giełdy BitMax

Na początku roku 2018 BitMax znajdował się przez chwilę na drugim miejscu pod względem dziennego obrotu kryptowalutami. W szczytowym momencie doby obrót ten wyniósł 976 milionów dolarów. Nasza analiza marketingowa giełdy BitMax byłaby niekompletna, gdybyśmy nie przejrzeli ich wyników w porównaniu z innymi dużymi graczami. Dla porównania zwrócimy uwagę na sytuację z 6 lutego 2019 roku. W tamtym czasie BitMax znajdował się na 9 miejscu pod względem dziennego wolumenu. Dzienny obrót tamtego dnia wyniósł ponad 300 milionów dolarów.

Dla porównania tego samego ogromna giełda, którą jest Kraken, miała 56 milionów obrotu, z kolei przez giełdę Bittrex przepłynęło 25 milionów dolarów. To daje nam przejrzysty pogląd na to, jak wiele transakcji w niedalekiej przeszłości obsługiwała giełda BitMax pomimo tego, że była zupełnie nowym graczem na rynku. Warto wspomnieć o tym, że Kraken jest giełdą, która działa już od 2011 roku. Operator tej giełdy miał zatem 7 lat doświadczenia na rynku, zanim BitMax pojawił się w internecie.

Jak widać na ilustracji, pomimo tego, że BitMax ma o wiele mniej odwiedzających, operatorowi udaje się osiągnąć bardzo wysoki wolumen transakcyjny.

Giełda BitMax – zasięgi w mediach społecznościowych

Każda osoba, która słyszała o kryptowalutach i giełdach doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że media społecznościowe odgrywają ogromną rolę, jeśli chodzi o PR. Dla każdej instytucji obracającej kryptowalutami bardzo ważne jest to, aby utrzymywać dobry kontakt z klientami. Media społecznościowe pozwalają docierać do dużej grupy odbiorców. Można za ich pomocą przesyłać informacje do klientów, a także odpowiadać na bezpośrednie pytania. Jak BitMax wypada na tle innych giełd kryptowalutowych?

Jak wynika z analizy kont na Twitterze, wiele giełd, które nie znajdują się nawet w pierwszej 50 rankingu CMC, wykazuje większą aktywność na Twitterze niż BitMax (który w roku 2019 znajdował się w pierwszej dziesiątce).

Głównym pytaniem, które pojawiło się na tym etapie naszych badań, jest to, jak BitMax (giełda, która zajęła drugie miejsce w rankingu CMC kilka lat temu i utrzymywała tę pozycję przez kilka tygodni) może mieć tak małą liczbę subskrybentów i ogólnie tak niską aktywność na jednym z głównych kanałów Social Media rynku kryptowalut? Gdzie podziały się wszystkie osoby dokonujące transakcji za pośrednictwem BitMax?

Możemy jednak zauważyć, że pomimo bardzo niskiej liczby followersów na twitterze, BitMax ma całkiem sporą grupę na Telegramie, który w ostatnich latach stał się pożądanym przez fanów kryptowalut kanałem kontaktowym. Nawet tak popularna giełda, jak Kraken nie możemy pochwalić się rozbudowaną społecznością na Telegramie. BitMax ma ponad 11 000 osób na swojej telegramowej grupie.

Platforma BitMax – obsługa klienta

BitMax zapewnia wsparcie swoim klientom za pośrednictwem telegramu. Dedykowali również specjalną podstronę, na której możemy wysłać do supportu BitMax tak zwany ticket (bilet). Po opisaniu naszego problemu wysyłamy im ticket i znajdujemy się w kolejce ludzi oczekujących na odpowiedź. Pracownicy giełdy na bieżąco odpowiadają ludziom, którzy przesyłają swoje tickety za pośrednictwem strony głównej serwisu. BitMax stara się dbać o jakość swojego supportu, o czym świadczy możliwość oceny. Kiedy agent przydzielony do sekcji supportu udzieli nam pomocy za pośrednictwem ich systemu help desk, możemy ocenić jego starania w zależności od tego, czy rozwiązał nasz problem, czy też nie. Większość osób zaznacza doświadczenie z supportem BitMax jako pozytywne. Oprócz systemu ticketów giełda wykorzystuje również rozbudowane FAQ, na którym znajdziemy odpowiedzi na wiele często zadawanych pytań. Jeżeli jednak skorzystamy z opcji pomocy w czasie rzeczywistym, okazuje się, że konsultanci reagują bardzo szybko. Na niektóre pytania odpowiadają nawet w ciągu piętnastu minut. Niemal natychmiastowa pomoc techniczna znacznie ułatwi korzystanie z giełdy kryptowalutowej szczególnie w przypadku niedoświadczonych użytkowników.

Giełda BitMax – opinie i recenzja

Po przeliczeniu średniej zauważymy, że dzienny wolumen obrotu na giełdzie BitMax jest prawie 15 razy większy od obrotów Bittrex i nawet 5 razy większy od obrotów takiego giganta, jak Kraken. Mimo wszystko liczba klientów BitMax jest o wiele niższa, co może być dla niektórych nielogicznym zestawieniem.

Jeżeli przeanalizujemy ruch na stronie giełdy BitMax, zauważymy, że ich główne odsłony pochodzą z poleceń umieszczonych na stronach partnerskich, takich jak na przykład CoinMarketCap. Oznacza to, że BitMax nie ma stałych i unikalnych klientów, jednak inwestuje dużo pieniędzy w reklamy i sponsorowanie na stronach, które przyciągają ludzi chętnych do zakupu kryptowalut.

Dla niektórych takie witryny nie są miejscami godnymi zaufania, jednak nie możemy winić autorów za taki model biznesowy. Ponieważ łatwiej jest gonić za szybkimi wynikami i łatwymi pieniędzmi, niż inwestować czas, fundusze i energię w budowanie wiarygodnej i godnej zaufania marki oraz lojalnej społeczności.

Z perspektywy cyberbezpieczeństwa giełda BitMax nie znajduje się na samym szczycie, jednak nie jest też na samym dole. Giełda oferuje względnie bezpieczny interfejs. Najważniejszym aspektem jest to, aby użytkownik zabezpieczył swoje konto trudnym do złamania hasłem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni

CBerry - system oparty na sieci Binance Smart Chain

Następny
Swap.ly

Swap.ly - czyli czym są kantory kryptowalut?

Sprawdź także