Giełda Binance jest popularną platformą do handlu kryptowalutami, która powstała przede wszystkim z myślą o doświadczonych użytkownikach – tych, którzy wiedzą, czego chcą od dostawcy kryptoaktywów. Najmocniejszą zaletą chińskiego operatora jest ogromny dostęp do różnorodnych altcoinów. Znajdziemy tam dostęp do ponad 500 tokenów. Żadna inna giełda kryptowalut nie może pochwalić się tak bogatym dostępem do monet cyfrowych. Oprócz szerokiego wyboru kryptowalut Binance oferuje również całkiem niskie opłaty transakcyjne w porównaniu z mniej popularnymi giełdami.
Teoretycznie za pośrednictwem giełdy Binance możemy handlować na całym świecie. Jest jednak drobny wyjątek od tej reguły, ponieważ chociaż handel za pośrednictwem Binance jest dostępny w USA, możliwości zakupu i sprzedaży w tym miejscu zostały bardzo ograniczone. Niskie opłaty w połączeniu z szerokim dostępem do kryptoaktywów na pewno przypadną do gustu wielu użytkowników. Mimo wszystko każdy obywatel USA może napotkać drobne niedogodności podczas rejestracji. Platforma nie spełniła wymagań związanych z regulacjami finansowymi wymaganymi przez rząd Stanów Zjednoczonych. Z tego powodu jest w tym momencie obiektem dochodzenia.
Giełda Binance – zalety
- Giełda Binance oferuje największą ilość kryptowalut wśród wszystkich operatorów dostępnych na dzisiejszym rynku. Wyjątkiem jest handel na Binance z USA. Ponieważ rezydenci Stanów Zjednoczonych mają dostęp do sprzedaży i kupna tylko 65 projektów kryptowalutowych;
- Jeżeli jesteśmy rezydentami spoza Stanów Zjednoczonych Ameryki, możemy korzystać ze wszystkich funkcji giełdy bez ograniczeń;
- Platforma pobiera niskie opłaty, co dodatkowo zachęca inwestorów do aktywnego handlu;
- Giełda Binance oferuje szeroki wybór narzędzi pomagających w budowaniu portfela inwestycyjnego;
- Za pośrednictwem Binance możemy korzystać z transakcji spot, sprzedaży i kupna opartego na systemie peer to peer i transakcji z depozytami zabezpieczającymi;
- Na platformie Binance możemy skorzystać z zaawansowanych narzędzi, takich jak zlecenia stop-loss, transakcje z limitem lub zlecenia “one cancels other”. Znajdziemy tam wiele narzędzi przydatnych dla doświadczonych traderów. Większości z nich nie ma na innych giełdach kryptowalutowych.
Giełda Binance – wady
- Amerykańska wersja platformy Binance jest znacznie ograniczona. Klienci znajdą tam mniej kryptowalut, mniej narzędzi i możliwości handlowania;
- Giełda Binance jest skomplikowana i bardzo często myląca dla początkujących traderów, korzystanie z niektórych narzędzi może sprawić wiele trudności;
- Platforma handlowa tego operatora nie nadaje się dla osób, które nie mają doświadczenia w handlu kryptowalutami;
- Czasami nawet doświadczeni inwestorzy mają kłopoty z tym, aby odnaleźć się w gąszczu różnorodnych funkcji;
- Brak wbudowanego w giełdę portfela cyfrowego;
- Binance ma problemy z regulacjami finansowymi w niektórych państwach (przykładem są ograniczenia na terenie Stanów Zjednoczonych Ameryki);
- Pomimo ogromnej popularności Binance nie cieszy się tak dużym zaufaniem, jak inne duże giełdy.
Co jeszcze warto wiedzieć o giełdzie Binance?
Giełda Binance jest na ten moment największą platformą przeznaczoną do handlu kryptowalutami na całym świecie. Głównym powodem takiej sytuacji jest fakty dotyczący tego, że Binance oferuje największą ilość altcoinów spośród wszystkich dostawców kryptoaktywów. Szeroki wybór opcji handlowych i narzędzi nie sprzyja jednak początkującym inwestorom. Bardzo łatwo pogubić się w całym zestawieniu, które ma do zaoferowania Binance. Wielu traderów może mieć problemy z opanowaniem funkcji Binance w zależności od ich doświadczenia i wiedzy na temat kryptowalut.
Mimo wszystko dla osób z doświadczenie dostęp do tak wielu opcji handlowych będzie ogromną zaletą. Mocną stroną dostawcy jest także dostęp do aplikacji mobilnej. Za jej pomocą możemy skorzystać z większości funkcji, które znajdziemy na stronie głównej. Pulpit nawigacyjny giełdy przeprowadzi nas przez listę setek kryptowalut, zaawansowane wykresy i narzędzia przydatne podczas podejmowania decyzji inwestycyjnych. Należy jednak mieć na uwadze, że rezydenci USA nie będą mieli dostępu do większości funkcji i kryptowalut, stąd też giełda Binance będzie dla nich nieco ograniczona.
Narzędzia i różnorodne funkcje pomocnicze to jednak nie wszystko. Giełda Binance to niezwykle wszechstronna platforma kryptowalutowa. Operator przygotował rozległy dział edukacyjny. Przeglądając go, zapoznamy się z wydarzeniami mającymi miejsce na rynku finansowym. Poza platformą edukacyjną możemy skorzystać także z rynku NFT. Ogromna lista kryptowalut nie zamyka się jedynie na altcoinach. Z ofertą Binance możemy też sprzedawać i kupować wiele ciekawych niewymienialnych tokenów na specjalnym rynku NFT.
Giełda Binance pomimo swojej popularności nie ma bogatej historii. Giełda powstała w 2017 roku w Chinach. Pomysłodawcą i głównym projektantem platformy kryptowalutowej jest programista Changpeng Zhao. Giełda jest zdecentralizowanym rynkiem kryptowalut, który pierwotnie miał swoją siedzibę w Chinach. Po pewnym czasie siedziba firmy została jednak przeniesiona. Dziś lokalizacją Binance są Kajmany. Platforma ta nie cieszy się tak dużym zaufaniem, jak dostawcy typu Coinbase lub Kraken. Platforma została zakazana w kilku krajach ze względu na zarzuty dotyczące wyłudzeń i prania brudnych pieniędzy.
Podsumowując doświadczenia z giełdą Binance, z całą pewnością będzie to ciekawy wybór dla doświadczonego tradera. Największy na świecie wybór kryptowalut z płaszczyzny jednej platformy przyciąga wielu inwestorów. Nic dziwnego, że Binance w tak krótkim czasie wspiął się na sam szczyt. Jedynym minusem dostawcy są dochodzenia prowadzone w jego sprawie przez rząd amerykański. USA zarzuca Binance działanie niezgodne z prawem podatkowym.
Binance – jakie kryptowaluty?
Binance oferuje największą ilość kryptowalut na całym świecie. Ponad 500, z czego tylko 60 jest dostępnych w Ameryce Północnej. Mimo wszystko użytkownicy znajdujący się w innych lokalizacjach nadal mogą skorzystać z ogromnej oferty tego operatora. Oprócz dostępu do dużej liczby kryptowalut, mamy również do czynienia ze sporą ilością walut, w których możemy dokonać wpłaty lub wypłaty. Binance obsługuje również wiele walut fiat, w tym USD, EUR, AUD, GBP, HKD i INR. Dostęp do par kryptowalutowych jest bardzo różny. Wszystko zależy od naszej lokalizacji.
Oto kryptowaluty, którymi użytkownicy giełdy Binance obracają najczęściej:
- Dogecoin;
- Bitcoin;
- Litecoin;
- Ethereum;
- Binance coin (BNB, czyli natywna moneta giełdy);
- Cardano;
- Cosmos.
Jakie doświadczenia czekają na nas podczas korzystania z usług Binance?
Giełda Binance oferuje mnóstwo narzędzi handlowych, których nie doświadczymy na innych platformach kryptowalut. Przykładem jest tworzenie własnych wykresów z cenami w czasie rzeczywistym. Użytkownicy giełdy mogą zarządzać swoimi transakcjami za pośrednictwem strony internetowej, platformy desktopowej i platformy mobilnej.
Inwestorzy mogą również korzystać z platformy Binance, aby uzyskać dostęp do swojego portfela i historii transakcji, a także przeglądać księgę zleceń i wykresy cenowe. Operator umożliwia nam skorzystanie z wielu ciekawych opcji zleceń. Zlecenia z limitem, z depozytami zabezpieczającymi i zleceniami trailing stop.
Niektóre rodzaje zleceń są jednak niedostępne dla rezydentów Stanów Zjednoczonych.
Giełda Binance – opłaty i prowizje
Opłaty ustalone przez operatora Binance należą do niemal najniższych w całej branży kryptowalut. Opłaty i prowizje są jednak uzależnione od dwóch podstawowych aspektów. Od naszego salda tokenów natywnych giełdy (BNB, czyli Binance coin) i wielkości transakcji. Struktura opłaty polega głównie na tym, że ponosimy mniejsze koszta, gdy obracamy większymi wolumenami pieniężnymi. Zniżki możemy również uzyskać, dzięki inwestycji w cyfrowe monety Binance coin. Najmniejsze prowizje płacą osoby ze statusem VIP. Aby ubiegać się o taki tytuł, musimy jednak mieć na swoim koncie zrealizowane bardzo duże ilości transakcji.
Opłaty za kupno i sprzedaż kryptowalut wynoszą 0,5%. Najdroższe są transakcje wykonywane za pośrednictwem karty kredytowej lub debetowej (aż 4,5%).
Binance – bezpieczeństwo
Zabezpieczenia giełdy Binance są porównywalne z tymi oferowanymi przez innych znaczących operatorów na rynku. Możemy skorzystać z logowania dwuskładnikowego. Możemy również ograniczyć liczbę urządzeń, które będzie miała dostęp do naszego rachunku inwestycyjnego. Stworzenie takiej white listy w połączeniu z uwierzytelnianiem dwuskładnikowym da nam wysokie poczucie bezpieczeństwa. Dostawca zapewnia również FDIC (Federalna Korporacja Gwarantowania Depozytów) dla wszystkich sald w dolarach amerykańskich.
Ich oferta bezpieczeństwa nie należy do najlepszych, jednak utrzymuje względnie dobry poziom. Jeżeli zadbamy o nasze bezpieczeństwo w sieci, z całą pewnością nie będziemy musieli martwić się o przechowywane kryptowaluty. Należy jednak pamiętać o tym, że trzymanie aktywów na giełdzie nie jest dobrym pomysłem. Do długoterminowego przechowywania tokenów, powinniśmy założyć prywatny portfel kryptowalut.
Jak założyć konto na Binance?
Założenie konta jest niemal takie samo jak w przypadku innych dostawców kryptowalut. W celu założenia rachunku inwestycyjnego wejdź na stronę główną giełdy i wybierz przycisk z napisem rejestracja. Wprowadzenie wszystkich niezbędnych danych może zająć kilka minut. Po zarejestrowaniu konta operator poprosi o zweryfikowanie danych osobowych i miejsca zamieszkania. W tym celu musimy przesłać nasze zdjęcie, zdjęcie dokumentu tożsamości i rachunku powiązanego z naszym adresem. Po pomyślnym zweryfikowaniu wszystkich danych możemy dodać do naszego rachunku dodatkowe funkcje zabezpieczające, takie jak logowanie dwuskładnikowe i white lista urządzeń, które będą miały dostęp do naszego konta Binance.
Na koniec pozostaje nam wybrać preferowaną metodę płatności, wpłacić środki na rachunek i rozpocząć handel na giełdzie.
Giełda Binance – obsługa klienta
Binance umożliwia swoim klientom kontakt z obsługą klienta za pośrednictwem wiadomości mailowych, formularza zgłoszeniowego i Twittera. Wiele osób może być zaskoczonych tym, że tak duży operator zdecydował się rozwiązywać problemy klientów za pośrednictwem Twittera. Jest to niezwykle ciekawe podejście. Na Twitterze znajdziemy ich pod tagiem BinanceHelpDesk. Jest to oficjalne konto służące do reprezentacji obsługi klienta firmy Binance. W aplikacji Binance możemy także skorzystać z czatu na żywo. Znajdziemy go w prawym dolnym rogu ekranu.
Możemy zauważyć na wielu stronach internetowych z opiniami o Binance, że dostawca ma kiepskie opinie. Wiele skarg dotyczy tego, że klienci mają kłopoty z wypłaceniem środków z rachunku inwestycyjnego. Być może nie mają najgorszej obsługi klienta na świecie, jednak wypadają marnie w zestawieniu z Coinbase lub giełdą Kraken.
Zarządzanie kontem na Binance
Możemy zalogować się na nasz rachunek inwestycyjny na trzy sposoby. Za pośrednictwem głównej strony internetowej operatora, aplikacji desktopowej i aplikacji mobilnej (na iOS i Android). Na głównym pulpicie nawigacyjnym Binance znajdziemy zakładki, które przekierują nas do różnych kategorii. Możemy tam znaleźć listy kryptowalut, wykresy, historię transakcji, saldo i dostęp do różnorodnych narzędzi inwestycyjnych. Dokonywanie wpłat i wypłat jest proste i można to zrobić, przechodząc do portfela transakcyjnego. Następnie wystarczy, że wybierzemy preferowany kryptoaktywa i zdeponujemy fiaty, które wymienimy na kryptowaluty. Instrukcje niezbędne do przeprowadzenia wpłaty lub wypłaty pojawią się na ekranie podczas wykonywania transakcji.
Binance vs Coinbase
Binance i Coinbase to dwaj najwięksi dostawcy platform kryptowalutowych na całym świecie. Binance obsługuje o wiele więcej kryptowalut niż Coinbase, jednak nie powinno to nikogo dziwić, ponieważ chiński dostawca ma największą listę kryptoaktywów na całym świecie. Łącznie znajdziemy ich ponad 500. Zaletą dostawcy Coinbase jest dostęp do portfela kryptowalutowego wbudowane w platformę. Użytkownicy giełdy Binance nie mają dostępu do prywatnego portfela za pośrednictwem Binance. Muszą taki wygenerować na własną rękę.
Giełda Coinbase cieszy się także o wiele lepszą sławą od Binance. Giełda Coinbase Pro należy do jednej z najbardziej stabilnych, bezpiecznych i zaufanych na świecie. Z kolei Binance w przeszłości napotkał wiele problemów. Rząd USA zarzuca chińskiemu dostawcy pranie brudnych pieniędzy i działanie niezgodne z prawem podatkowym. W ogólnym rozrachunku Coinbase jest bardziej stabilną i bezpieczną giełdą. Ogromna liczba użytkowników, którą zawdzięcza Binance, prawdopodobnie pojawiła się na chińskiej platformie ze względu na ogromną ilość dostępnych kryptowalut. Żadna platforma na rynku nie oferuje ponad 500 różnych altcoinów w jednym miejscu.
Jeżeli jesteś doświadczonym traderem, który potrafi zadbać o bezpieczeństwo swoich kryptowalut, nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, abyś skorzystał z oferty Binance. Giełda ta nie jest jednak najlepszym wyborem dla początkujących inwestorów, którzy dopiero uczą się obrotu kryptowalutami.
Co to jest Binance Coin?
Moneta Binance Coin (BNB) jest kryptowalutą emitowaną przez giełdę Binance. Na początku moneta BNB działała na blockchainie ethereum razem z innymi projektami ERC-20. Od pewnego czasu BNB działa jednak na swoim własnym blockchainie. Właściciele giełdy zaprojektowali łańcuch sieciowy giełdy Binance. Liczba tokenów jest ograniczona do 200 milionów. Prawie połowa cyfrowych monet zebrana podczas ICO BNB została przeznaczona do budowania marki i reklamowania natywnej monety giełdowej. Warto również wspomnieć o tym, że inwestorzy, którzy w przeszłości wspierali rozwój giełdy, otrzymali swój udział w tokenach BNB. Właściciele giełdy przeznaczyli łącznie 20 milionów BNB (czyli 10% całego projektu) dla osób wspierających giełdę w fazie rozwoju.
Binance regularnie przeprowadza wypalanie części tokenów. Dokładnie spalają je co kwartał. Do roku 2021 miało miejsce piętnaste wypalanie monet BNB. Zostało ich wówczas 169 milionów w obiegu.
Moneta ta powstała jako kryptowaluta użytkowa. Pozwala klientom giełdy na zmniejszanie opłat tradingowych. Mimo wszystko z czasem funkcjonalność BNB rozszerzyła się również na inne płaszczyzny. Na przykład dziś użytkownicy mogą wykorzystać Binance Coina do opłacenia transakcji na Binance DEX (czyli zdecentralizowanej giełdzie Binance). Można je również wykorzystywać do płatności w takich miejscach jak Crypto.com. Możemy wykorzystać je do także do płacenia za usługi internetowe (BitTorrent, Canva, Storm); a nawet do celów finansowych (zaciąganie pożyczek w ETHLend lub inwestowanie w Moeda).
Ze względu na rosnącą popularność giełdy Binance, ich natywny token zdobywa coraz większe zainteresowanie, a wraz z nim rosnącą liczbę funkcji. Jakiś czas temu firmy Visa i Master Card stworzyli specjalną kartę kryptowalutową, dzięki której można dokonywać transakcji za pośrednictwem Binance Coina.