Czym są bitomaty? Poznaj bankomaty obsługujące bitcoina!

bitomaty
Jak działają bitomaty?

Każda branża ma swoje własne tempo rozwoju. Kiedy spojrzymy na świat kryptowalut, szybko zauważymy, że technologia ta rozwija się niezwykle dynamicznie. Czy słyszeliście już o bankomatach, które obsługują bitcoina? Jeżeli nie, przeczytajcie ten artykuł, aby dowiedzieć się o tym, w jaki sposób działają tak zwane bitomaty. Branża kryptowalutowa przeszła długą drogę od rozwoju giełd, cyfrowych portfeli oraz influencerów, którzy powoli wkraczali w świat globalnego biznesu, aby promować kryptowaluty i technologię blockchain.

W wyniku coraz większej popularności kryptowalut na całym świecie, po pewnym czasie dotarły do nas bitomaty. Czyli maszyny będące odpowiednikami bankomatów. Różnica polega na tym, że bitomat pozwala nam na wpłacanie lub wypłacanie bitcoina.

Jak działają bitomaty?

Podobnie jak w przypadku klasycznych bankomatów, bitomaty są maszynami, które pozwalają użytkownikom na realizację transakcji. Różnica polega na tym, że bankomat pozwala na deponowanie i wypłacanie gotówki. Z kolei bitomat pozwala na przesyłanie bitcoina na prywatny portfel oraz na wypłacanie posiadanej przez nas równowartości bitcoina na złotówki lub inną walutę dostępną w bitomacie. W Bitomatach możemy wykorzystać gotówkę tylko po to, aby kupić lub sprzedać bitcoiny. Dawniej pierwsze z bitomatów, które istniały na świecie miały jednak ograniczoną funkcjonalność. Pozwalały klientowi jedynie na sprzedaż bitcoina i wypłacenie waluty fiat z bitomatu.

Dzisiejsze bitomaty mają jednak o wiele bardziej rozbudowany interfejs. Możemy za ich pomocą sprzedawać i kupować bitcoiny. Większość nowoczesnych bitomatów ma rozbudowany interfejs, który pozwala nam wygodnie połączyć się z portfelem kryptowalutowym na telefonie. Wystarczy, że zeskanujemy kod QR wyświetlony w panelu bitomatu.

Dzisiejsze bitomaty składają się zatem ze skanera kodów QR, jak i monitora. Oprócz tego znajdziemy w maszynie nowoczesny dystrybutor gotówki na wzór urządzenia wbudowanego w klasyczne bankomaty. Bitomaty znacznie różnią się jednak od klasycznych bankomatów. Bitomat nie jest bezpośrednio połączony z naszym kontem bankowym. Za to ma dostęp do internetu, dzięki czemu system bitomatu może połączyć się z giełdą kryptowalutową. Bezpośrednie połączenie z giełdą pozwalają na szybkie i proste kupowanie bitcoina za pośrednictwem urządzenia stacjonarnego.

Pierwszy bitomat pojawił się 9 lat temu w Kanadzie. Chociaż maszyna została już dawno temu usunięta, przetarła szlak, dzięki czemu wiele innych firm związanych z kryptowalutami wpadło na pomysł stworzenia swojego własnego bitomatu. W dzisiejszych czasach bitomaty utorowały sobie swoją własną niszę. Różnorodne firmy zajmują się budową i rozpowszechnianiem takich urządzeń. Bitomaty możemy znaleźć w niemal każdym większym państwie (również w Polsce). Na ten moment bitomaty znajdziemy kilkudziesięciu największych miastach polskich.

Jak możemy skorzystać z bitomatów?

Kupno i sprzedaż bitcoinów za pośrednictwem bitomatów możemy podzielić na dwa proste kroki. Nie musicie obawiać się tego, że proces będzie skomplikowany, ponieważ urządzenia zostały zaprojektowane w taki sposób, że każdy sobie z nimi poradzi. Pierwszym krokiem jest zweryfikowanie naszej tożsamości.

Kiedy pierwszy raz korzystamy z maszyny, musimy zweryfikować naszą tożsamość. Proces weryfikacji można przejść na różne sposoby w zależności od tego, z jakiego bitomatu korzystamy i jaką politykę obrała dana firma. W przypadku urządzeń od firmy Coin Cloud każdy nowy użytkownik musi wprowadzić do bitomatu swój numer telefonu. Następnie urządzenie wyśle do niego kod weryfikacyjny, który powinien wpisać w panelu bitomatu. Po zatwierdzeniu kodu weryfikacyjnego użytkownik może przejść do operacji finansowych.

Po zalogowaniu się do bitomatu podejmujemy decyzję o kupnie lub sprzedaży. Użytkownik musi zdecydować, czy będzie kupował, czy też sprzedawał bitcoiny. W celu kupienia bitcoinów wprowadzamy gotówkę do maszyny, a następnie podajemy portfel kryptowalutowy, na który firma ma przesłać monety cyfrowe. Jeżeli jednak chcemy sprzedać bitcoiny, przelewamy je na portfel kryptowalutowy należący do właścicieli bitomatu. Po przesłaniu bitcoinów na adres operatora maszyna wypłaci nam odpowiednią ilość gotówki.

Najprostszym sposobem na wykonanie powyższych operacji jest wygenerowanie kodu QR za pośrednictwem aplikacji mobilnej połączonej z portfelem kryptowalutowym. Niemal wszystkie bitomaty mają skaner kodów QR, który uprości cały proces i zminimalizuje ryzyko pomyłki podczas przepisywania adresu portfela kryptowalut. Kupowanie i sprzedawanie kryptowalut za pośrednictwem bitomatów jest szybkie i proste. Pamiętajmy jednak o tym, aby przed rozpoczęciem operacji sprzedaży bitcoina upewnić się, że bitomat dysponuje dostatecznie dużą ilością gotówki, którą nam wypłaci.

Dlaczego warto korzystać z bitomatów?

Przede wszystkim bitomaty są wygodnymi urządzeniami. W przypadku rejestracji na giełdzie czasami przyjdzie nam czekać kilka lub nawet kilkanaście dni na weryfikację dokumentów w razie problemów z odczytaniem danych osobowych. Gdy korzystamy z bitomatów, całkowicie pomijamy ten proces. Transakcja wykonana za pośrednictwem maszyny jest niemal natychmiastowa. Niektóre filie z bitomatami umożliwiają rezerwowanie wizyty przez klienta. W ten sposób konsument może upewnić się, że po zjawieniu się na miejscu w urządzeniu nie zabraknie gotówki niezbędnej do przeprowadzenia jego transakcji.

Dostęp do wsparcia klienta w czasie rzeczywistym

Wiele firm prowadzących bankomaty bitcoin powołuje dział obsługi klienta, który pomaga klientom w rozwiązywaniu problemów w czasie rzeczywistym. Jeżeli nie prowadzą biura obok swojego urządzenia, zawsze możemy skontaktować się z nimi telefonicznie. W przypadku giełdy kryptowalutowej zazwyczaj jesteśmy ograniczeni do formularza kontaktowego lub wiadomości e-mail. Dlatego musimy dłużej czekać, zanim ktoś udzieli nam pomocy. Jest to szczególnie duży plus dla amatorów, którzy nie są obeznani z tym, w jaki sposób działają transakcje kryptowalutowe.

Wysoki poziom prywatności, którego nie doświadczymy na giełdach

Podczas korzystania z giełdy kryptowalutowej musimy udostępniać informacje o swojej karcie kredytowej lub debetowej. W przypadku bitomatu mamy możliwość wpłacenia lub wypłacenia gotówki. W ten sposób zachowujemy pełną prywatność, której giełda nie może nam zapewnić. Właściciele bitomatów wymagają od swoich klientów tylko minimalnej ilości danych osobowych do przeprowadzenia transakcji. Korzystanie z tych urządzeń pomaga nam pozostać anonimowym w świecie kryptowalut.

Bezpieczeństwo

Użytkownicy bitomatów samodzielnie wybierają, na jaki portfel kryptowalutowy zostaną przesłane zakupione przez nich środki. Nie muszą korzystać z żadnego oprogramowania należącego do trzeciej strony. Bitomaty istnieją na świecie już od ponad dziewięciu lat. Chociaż w Polsce słyszy się o nich od niedawna, jest to w pełni bezpieczna i sprawdzona technologia. W razie wystąpienia usterki nie musimy się obawiać, że zostaniemy sami z problemem, ponieważ firma odpowiedzialna za bitomaty ma dedykowany dział obsługi klienta, który pomoże nam w razie problemów z transakcją.

W jakich miastach znajdziemy bitomaty?

 • Białystok 
 • Brodnica
 • Bielsko-Biała 
 • Bydgoszcz 
 • Bytom
 • Czeladź 
 • Gdańsk 
 • Gliwice 
 • Gorzów Wielkopolski
 • Katowice 
 • Kielce 
 • Kraków
 • Łódź 
 • Lublin 
 • Nidzica 
 • Olsztyn
 • Opole
 • Poznań
 • Rzeszów
 • Sopot
 • Szczecin 
 • Świecie 
 • Tychy 
 • Warka
 • Warszawa 
 • Wrocław
 • Zabrze
 • Żuromin

W niektórych miastach firma udostępniła tylko jeden bitomat. W kilku większych miejscowościach znajduje się ich kilka. Zazwyczaj nie więcej niż 4. Wyjątkiem jest Warszawa, w której znajdziemy rekordową jak do tej pory liczbę bitomatów na skalę naszego kraju. W Warszawie jest łącznie 11 bitomatów w różnych lokalizacjach rozsianych po całym mieście.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni

Capital.com: Nowoczesny broker kryptowalutowy z ciekawym podejściem do rynku

Następny
Giełda Coinbase

Giełda Coinbase - przegląd, wady, zalety, opinie

Sprawdź także
Czym jest blockchain IOST
Więcej

Czym jest blockchain IOST

Spis treści Hide W jaki sposób działa funkcja shardingu w systemie IOST?Jak działa sieć IOST?Na czym polega konsensus…