Wszystko, co musisz wiedzieć o altcoinach: Poznaj przyszłość kryptowalut

Altcoiny możemy zdefiniować w prosty sposób. Są to po prostu wszystkie kryptowaluty, które nie są bitcoinem. Dlatego też ze względu na ogromną ilość altcoinów znajdujących się na świecie, dzielimy je na liczne kategorie i grupy. Większość z dziesiątek tysięcy kryptowalut znajdujących się dzisiaj na rynku wywodzi się z pomysłów zawartych w ethereum, z kolei samo ethereum wywodzi się z bitcoina. Altcoiny używają różnych konsensusów w swoich systemach. Od lat twórcy nowych kryptowalut prześcigają się coraz ciekawszymi pomysłami.

Większość altcoinów w dzisiejszych czasach jest wyprodukowana po to, aby zapewniać funkcjonalność odmienną od tej oferowanej przez bitcoina lub ethereum, ponieważ trudno konkurować z tak ogromnymi rywalami. Dlatego też tworzone dziś altcoiny raczej starają się zapełnić zupełnie nową, nieznaną dotąd niszę. W dzisiejsze artykule postaramy się przybliżyć najważniejsze informacje o rynku altcoinów oraz zastanowimy się nad tym, jaka przyszłość czeka nowoczesne kryptowaluty, które powstały wiele lat po bitcoinie.

Co warto wiedzieć o rynku altcoinów oraz ich technologii?

Altcoin to określenie, które zrodziło się z połączenia dwóch terminów. Moneta oraz alternatywa (Alt i Coin). Używamy tego terminu jako bardzo ogólnego określenia do opisania kryptowalut innych od bitcoina. Altcoiny zostały zaprojektowane za pośrednictwem technologii blockchain. Niektóre z nich są cyfrową gotówką, inne alternatywnymi rozwiązaniami dla popularnych walut, a jeszcze inne altcoiny po prostu powstały podczas hard forków popularnych blockchainów. Altcoiny są używane na setki różnych sposobów. W końcu oszacowano, że na ten moment istnieje ponad 10 000 różnych alternatywnych kryptowalut. Należy jednak mieć na uwadze to, że altcoiny powstają i upadają. Gdyby zliczyć wszystkie kryptowaluty, które kiedykolwiek istniały od 2010 roku do momentu pisania tego artykułu, pewnie naliczylibyśmy ich więcej niż kilkadziesiąt lub kilkaset tysięcy.

Niektóre altcoiny powstają po to, aby zasilić niecodzienne inicjatywy. Na przykład jedno z rozwidleń, które narodziło się z blockchainu ethereum, czyli bananacoin to token, który powstał po to, aby sfinansować ekologiczną uprawę bananów na terenach Laos.

Prawdopodobnie wielu entuzjastów systemów kryptowalutowych słyszało już o sławnym dogecoinie, który powstał po prostu w ramach żartu. Był on bardzo starym hard forkiem kryptowaluty litecoin. Posiada podobny system płatniczy. Dogecoin rozwidlił się z litecoinem w 2011 roku.

Altcoiny z reguły powstają po to, aby konkurować z innymi systemami płatniczymi, czy też nawet ideami w świecie kryptowalut. Mają różne cele i kategorie, według których możemy je rozróżniać. Najpopularniejszym altcoinem z najwyższą kapitalizacją na całym świecie jest ethereum. Od wielu lat nieustannie utrzymuje drugie miejsce na podium kryptowalutowym tuż za bitcoinem. Ethereum zaprojektował Vitalik Buterin.

Jakie typy altcoinów wyróżniamy?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, altcoiny występują w wielu różnorodnych kategoriach. Poniżej przybliżymy naszym czytelnikom, na czym polegają poszczególne odmiany altcoinów. Miejmy jednak na uwadze to, że altcoiny czasami mogą być przypisane do więcej niż jednej kategorii. Na przykład token TerraUSD służy równocześnie jako stablecoin oraz token użytkowy.

Kryptowaluty płatnicze

Tutaj nie zostaniemy niczym zaskoczeni. Tokeny płatnicze po prostu służą nad do płacenia. Są kryptowalutowymi systemami finansowymi, które wykorzystujemy podczas płatności. Bitcoin jest typowym tokenem płatniczym oraz najpopularniejszym przykładem, który wpisuje się w tę konkretną kategorię.

Stablecoiny – cyfrowa gotówka w wersji systemu kryptowalutowego

Już w pierwszych latach handlu na rynku kryptowalutowym klienci musieli borykać się z licznymi problemami związanymi z brakiem stabilności cen. Dynamiczne fluktuacje utrudniały inwestorom podejmowanie decyzji, ponieważ były czymś zupełnie nowym na rynku inwestycyjnym. Idea stablecoinów zrodziła się z potrzeby stworzenia kryptowalut, których cena będzie po prostu stabilna. Stablecoiny są kryptowalutami zbudowanymi również na podstawie systemu blockchain, jednak ich cena jest ściśle powiązana z wybraną walutą konwencjonalną (na przykład jenem, dolarem, czy też euro).

Takie kryptowaluty pełnią funkcję pewnego rodzaju rezerwy. Wahania na cenie stablecoina docelowo mają być bardzo niskie. Twórcy tych walut dążą do tego, aby cena odzwierciedlała wartość wspieranej konwencjonalnej waluty w skali 1:1. Aktualnie jednymi z najpopularniejszych stablecoinów na rynku są Tether (USDT), USD Coin (USDC).

W 2021 roku Visa ogłosiła, że mają zamiar wdrożyć w przyszłości prace nad stworzeniem swojej własnej kryptowaluty, która będzie wspierała system płatności oparty na stablecoinach. Na ten moment nie znamy jednak szczegółów przedsięwzięcia.

Tokeny zabezpieczające

Tokeny bezpieczeństwa są pewnego rodzaju alternatywą dla papierów wartościowych w świecie blockchainu. Możemy wykorzystać kryptowaluty w ramach zabezpieczenia wartości pewnych materialnych przedmiotów na giełdzie. Na przykład możemy odzwierciedlić w takim tokenie kryptowalutowym cenę wybranej nieruchomości, czy też działki, a także metali szlachetnych. Możemy tokenizować naprawdę mnóstwo różnych wartości. Możemy zamienić na tokeny zabezpieczające nawet akcje znanych firm. Mimo wszystko takie aktywa muszą zostać wsparte twardymi środkami, aby było bezpieczne.

Prawdopodobnie nie zdziwimy nikogo, nadmieniając, że tokeny bezpieczeństwa są kontrolowane przez Komisję Papierów Wartościowych i Giełd. W zasadzie są wykorzystywane w ten sam sposób, co papiery wartościowe, z tą różnicą, że funkcjonują w oparciu o technologię blockchain. Przykładem popularnej kryptowaluty tego typu jest blockchain Algorand, który odzwierciedla papiery wartościowe w postaci akcji.

Tokeny użytkowe – popularna alternatywa dla bitcoina

Tokeny użytkowe służą nam do opłacania, uruchamiania oraz kontrolowania różnych usług obsługiwanych za pośrednictwem blockchaina, na którym zostały stworzone. Filecoin jest ciekawym przykładem tokena użytkowego. Klienci wykorzystują go do opłacania oraz zabezpieczania wynajmowanej przez nich przestrzeni dyskowej. Najpopularniejszym tokenem użytkowym na świecie pozostaje ethereum. Blockchain ethereum jest siecią, która łączy setki różnorodnych platform. Pozwala na obsługę tokenów NFT, jak i smart kontraktów w różnej formie.

Tokeny użytkowe można kupić i trzymać licząc na wzrost ceny tak samo, jak w przypadku bitcoina. Różnica polega na tym, że token użytkowy jest przeznaczony do konkretnych funkcji. Dlatego też nie promuje przechowywania kryptowaluty. Tokeny użytkowe powinny być nieustannie wykorzystywane w obiegu danego systemu, aby podtrzymać funkcjonowanie platformy.

Memecoiny, czyli kryptowaluty stworzone dla żartu

To fakt. Niektóre tokeny zostały stworzone w ramach żartu. Najpopularniejszymi przykładami są dogecoin oraz shiba inu coin. Pomimo tego, że te kryptowaluty były żartem, radzą sobie na dzisiejszym rynku całkiem dobrze. Zazwyczaj memecoiny opierają się jednak na typowej strategii pump and dump. Czyli uzyskują bardzo dużą popularność w krótkim okresie, co pociąga za sobą wzrosty cenowe, a następnie cena opada równie szybko, co wzrosła. Charakteryzują się szczególnie niską stabilnością cenową nawet jak na kryptowaluty. Memecoiny są popularne wśród influencerów promujących ich w celu stworzenia szybkich zysków.

Tokeny do zarządzania siecią

Tokeny do zarządzania siecią zazwyczaj są stworzone po to, aby umożliwić w prosty sposób posiadaczom tokenów uzyskanie pewnych praw nad kontrolą blockchainu. Zazwyczaj deweloperzy tworzą takie tokeny, aby umożliwić członkom swojej sieci głosowanie nad zmianami lub wdrażaniem nowych funkcjonalności w działaniu blockchainu. Przykładem zastosowania takich tokenów jest zdecentralizowana organizacja DAO, która umożliwia członkom sieci podejmować decyzji o przyszłości przedsięwzięcia. W zasadzie możemy uznać, że tokeny służące do zarządzania siecią są po prostu tokenami użytkowymi. Jednak w odróżnieniu od tokenów użytkowych mają swój określony cel.

[i2pc show_title=”false” title=”Pros & Cons” show_button=”false” pros_title=”Zalety Altcoinów” cons_title=”Wady Altcoinów” ][i2pros]Altcoiny bardzo często stanowią ulepszone wersje innych kryptowalut znanych z przeszłości;
Altcoiny oferują więcej zastosowań (dobrym przykładem jest ethereum);
Inwestorzy mogą tworzyć różne altcoiny, każda grupa oferuje inne funkcjonalność.
[/i2pros][i2cons]Altcoiny mają znacznie mniejszy rynek inwestycyjny od bitcoina (nawet ethereum nie równa się z jego kapitalizacją oraz płynnością);
Altcoinami interesuje się mniejsza liczba inwestorów;
Istnieją dziesiątki tysięcy martwych altcoinów, które zostały porzucone lub nie przetrwały na rynku finansowym (nigdy nie wiadomo ile z dzisiejszych altcoinów dołączy do tego grona);
Wśród altcoinów znajdziemy mnóstwo projektów, których właściciele próbują naciągnąć nas na nic niewart produkt.[/i2cons][/i2pc]

Jaką przyszłość mają altcoiny w świecie kryptowalut?

W internecie dyskusje o przyszłości altcoinów nie są czymś nowym. Trwają od wielu lat. W zasadzie, od kiedy pojawiły się tylko pierwsze pomysły dotyczące stworzenia alternatywnych monet. Obecnie każdy z tysięcy istniejących altcoinów próbuje ukroić sobie kawałek własnego tortu z rynku. Służą różnym celą i starają się docierać do różnorodnych grup. Bardzo mało prawdopodobne jest to, aby obecne tysiące alternatywnych kryptowalut niegdyś scaliły się w jeden system finansowym, ponieważ występuję między nimi zbyt wiele różnic. Dlatego też prawdopodobnie w przyszłości także będziemy mieli do czynienia z ogromną ilością kryptowalut alternatywnych do systemu bitcoina.

Mimo wszystko notowania podczas bessy jasno pokazują, że duża część z dziesiątek tysięcy istniejących altcoinów po prostu nie przetrwa próby czasu i w niedalekiej przyszłości zniknie z rynku. Inwestorzy prawdopodobnie skupią swoją uwagę jedynie wokół kryptowalut, które wnoszą najbardziej użyteczne rozwiązania w technologiach finansowych. Dobrze zaprojektowane blockchainy najprawdopodobniej zdominują rynek i nie pozostawią zbyt wiele kapitału dla mniej użytecznych kryptowalut.

Altcoiny mogą być dobrą dywersyfikacją na rynku kryptowalutowym, ponieważ są znacznie tańsze od bitcoina. Pamiętajmy jednak o tym, że niezależnie od tego, który token wybierzemy, rynek kryptowalut nadal ma jedynie ponad dekadę. Jest młody, zmienny i nieprzewidywalny. Najlepiej podchodzić do tego rodzaju inwestycji w rozsądny sposób.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni
Giełda Bifinex

Giełda Bitfinex - przegląd, wady i zalety, opinie

Następny
Kryptowaluta Monero

Wszystko, co musisz wiedzieć o kryptowalucie monero (XMR)

Sprawdź także