Terminem stellar określamy kryptowalutę stworzoną przez stowarzyszenie Stellar Development Foundation. Walutą, która stoi za projektem, jest lumen określany skrótem XLM. W ciągu ostatnich kilku lat cyfrowa moneta zdobyła dużą popularność. Możemy ją znaleźć na wielu popularnych giełdach, takich jak na przykład Coinbase. Lumeny są tokenami wykorzystywanymi przez handlowców w sieci stellar. Blockchain projektu łączy ze sobą systemy płatności, banki i użytkowników, aby dostarczyć im narzędzie do tanich, szybkich i prostych w użyciu międzynarodowych płatności.
Stellar jest protokołem opartym na zdecentralizowanym i otwartym kodzie źródłowym. System pozwala swoim użytkownikom przelewać pieniądze za śmiesznie niskie ceny. Aktualny koszt przelewu wynosi 0,00001 XLM, w przeliczeniu na dolary jest to 0,000038 centa. W ostatnich pięciu latach system stellar stał się jednym z najlepiej radzących sobie altcoinów na świecie. Stoi na podium tuż obok ethereum i sieci terra-luna. W momencie pisania tego artykułu jego kapitalizacja rynkowa wynosi ponad 5 miliardów dolarów.
Jak zrozumieć działanie sieci stellar?

Za pojęciem kryptowaluty stellar kryje się cyfrowy system monetarny. Innymi słowy, posiadacze stellara dysponują w pełni wirtualnymi pieniędzmi. Cyfrowe monety w sieci stellar, czyli lumeny zostały przystosowane do pracy w zdecentralizowanych systemach płatniczych zwanych blockchainami. Dzięki temu nie można ich podrobić. Zapobiega to również podwójnemu wydawaniu tej samej monety, dzięki zapewnieniu unikalności.
Lumen jest kryptowalutą należącą do firmy stellar. W obiegu znajdziemy mniej więcej 22 miliardy tokenów. Maksymalna podaż wynosi 50 miliardów. Pierwotnie organizacja miała osiągnąć maksymalną podaż w wysokości 100 miliardów lumenów. Postanowili jednak zmniejszyć tę liczbę i dokonali spalenia połowy monet. Ruch ten spowodował nagły wzrost ceny lumenów pod koniec 2019 roku. Ponadwymiarowe zainteresowanie monetą szybko wygasło i cena powróciła do poprzednich notowań.
Niektórzy inwestorzy mają za złe założycielom stellar, że zmienili swój protokół i zmniejszyli podaż monet o połowę. Ich zdaniem ten ruch miał na celu manipulację cenową. Z kolei zdecentralizowane systemy kryptowalutowe powstały po to, aby chronić użytkowników właśnie przed takimi manipulacjami. Chociaż od końca 2019 roku do 2020 roku wartość lumenów spadła o ponad 50%, moneta nadal pozostaje jednym z najlepiej radzących sobie altcoinów na rynku. Sieć stellar nadal oferuje najbardziej ekologiczne i najtańsze transakcje wśród wszystkich systemów płatniczych na świecie.
Historia projektu stellar

Stellar jest projektem obsługiwanym przez Stellar Development Foundation. Działają jako organizacja non profit, którą założył Jed McCaleb. Początkowe fundusze na rozwój projektu stellar zostały pozyskane ze startupu rozwojowego Stripe. Co więcej, firma pozyskała liczne darowizny i zapomogi od Google, BlackRock i FastForward. Organizacja pokryła większość kosztów niezbędnych do rozwoju sieci płatniczej z darowizn, które mogli odliczyć od przychodzącego podatku.
2018 rok był kamieniem milowym dla fundacji stellar, ponieważ udało się im podpisać umowę na dostarczanie systemu płatności transgranicznych z ponad 70 państwami. Umowę podpisali z firmą TransferTo. Nie są to jednak wszystkie sukcesy, które odniosła organizacja. Z czasem stali się poważanym na świecie ledgerem technologicznym. Uzyskali certyfikat zgodności z systemami płatniczymi w krajach, gdzie obowiązuje prawo szariatu. Udało im się również podjąć współpracę z firmą International Business Machines Corporation.
Jaka przyszłość czeka kryptowalutę stellar?

Organizacja stojąca za projektem stellar skupia się przede wszystkim na tym, aby rozwijać się w zaawansowanych gospodarczo państwach. Oferują usługi w zakresie pożyczek i transgranicznych przekazów pieniężnych, które są bardzo tanie. Dzięki temu lepiej rozwinięte kraje mogą w prosty sposób przesyłać lub odbierać pieniądze do państw z ograniczonym dostępem do bankowości i vice versa. Stellar nie wymaga pobierania dodatkowych opłat od instytucji za wysyłanie pieniędzy za granicę.
Stellar obejmuje tak zwany tryb wymiany rozproszonej. Pozwala użytkownikom wysyłać pieniądze w różnych walutach, nawet w takich, do których nie mają aktualnie dostępu. Sieć automatycznie dokonuje konwersji i nie pobiera za to wysokich prowizji, takich jak banki centralne. Głównym celem organizacji stellar jest stałe zmniejszenie kosztów za międzynarodowe operacje finansowe. Chcą także wyeliminować opóźnienia czasowe podczas wykonywania przelewów. Transakcje za pośrednictwem lumenów są natychmiastowe niezależnie od tego, ile kilometrów dzieli przesyłającego i odbiorcę.
Stellar opiera się na technologii blockchain podobnej do pierwszej kryptowaluty, czyli bitcoina. Główna różnica polega na konsensusie. W ramach protokołu stellar proces uwierzytelniania transakcji jest ograniczony do wybranego zestawu zaufanych węzłów, zamiast pozostawać otwartym dla całej sieci węzłów tak jak w przypadku BTC.
Każdy węzeł sieci wybiera zestaw zaufanych danych, zanim prześle przelew. Transakcja zostaje natychmiast uznana za zatwierdzoną, gdy wszystkie zaufane węzły potwierdzą jej prawidłowość. Ograniczenie cyklu niezbędnego do uwierzytelnienia przelewów w sieci stellar sprawia, że transakcje są tanie i szybkie.
Nie możemy zaprzeczyć temu, że sieć stellar zapewnia ogromną funkcjonalność. Firma udostępnia milionom ludzi na świecie proste w obsłudze narzędzie do wykonywania tanich przelewów. Tym samym wierzymy, że w przyszłości kryptowaluta zyska na popularności.
Jak działa blockchain stellar?

Pomimo tego, że to bitcoin zawsze pojawia się na pierwszych stronach gazet i tylko o tej kryptowalucie jest głośno w mediach, nie zapominajmy o tym, że istnieją blockchainy zapewniające całkiem sporo funkcjonalności w zakresie finansów. W ciągu ostatnich pięciu lat stellar był jedną z kryptowalut, która odnotowała ogromne zyski. W 2017 roku wartość lumenów wzrosła niemal 35 razy. Chociaż cena lumenów rok później spadła o 77%, cena pozostała na stabilnym poziomie przez cały 2019 i 2020 rok.
Kolejne wzrosty pojawiły się dopiero w 2021 roku. Wówczas więcej deweloperów i użytkowników kryptowalut zauważyło, jak wiele funkcjonalności oferuje blockchain stellar. Kapitalizacja rynkowa stellar przekroczyła 7 miliardów dolarów w połowie 2021 roku.
Blockchain stellar oferuje ciekawy zamiennik dla handlowców, którzy są zaniepokojeni powolnym działaniem i drogimi opłatami za transakcje w bitcoinie. Zastanówmy się zatem nieco bliżej nad perspektywami biznesowymi lumenów.
Czym stellar wyróżnia się wśród projektów kryptowalutowych i kto jest jego głównym konkurentem?

Stellar jest technologią płatniczą opartą na sieci typu open source. Najwięcej podobieństw stellar dzieli z siecią ripple. Nie możemy się temu dziwić, ponieważ założyciel stellar Jed McCaleb współpracował wcześniej przy projekcie ripple. Podobnie jak ripple jest dziś dużą siecią płatniczą. Tym samym stanowi jego największą konkurencję. Oba projekty mają na celu połączenie instytucji finansowych i zmniejszenie czasu oczekiwania na przelewy. Ich drugorzędnym celem jest utrzymaniem jak najtańszych prowizji za płatności transgraniczne. Na samym początku zarówno kryptowaluta ripple, jak i stellar zaczynały od tego samego protokołu.
Tutaj kończą się podobieństwa między projektami. Na początku roku 2014 powstało rozwidlenie w oprogramowaniu, które podtrzymuje działanie sieci stellar. Zaprojektowano wtedy SCP, czyli Stellar Consensus Protocol. Tutaj pojawia się najważniejsza różnica między projektami, ponieważ protokół stellar jest oprogramowaniem open source, z kolei ripple bazuje na zamkniętej sieci.
Co najważniejsze, mają też zupełnie różnych klientów. Ripple stara się współpracować tylko z dużymi korporacjami finansowymi. Tymczasem stellar nie ogranicza się tylko do uznanych instytucji. Szukają pośredników również w państwach rozwijających się. Dzięki takiemu podejściu stellar zapewnia dostęp do usług bankowych w miejscach na świecie, gdzie nie dotarły jeszcze banki. Ułatwiają ludziom, którzy nie mają dostępu do banku centralnego zaciąganie pożyczek oraz przesyłanie i odbieranie pieniędzy.
Podstawowe działanie sieci jest jednak bardzo podobne do wszystkich znanych nam zdecentralizowanych systemów płatniczych. Stellar opiera się na blockchainie, który łączy ze sobą wszystkie węzły transakcyjne i aktualizuje ich dane co każde 5 sekund. W odróżnieniu od bitcoina protokół konsensusu blockchaina stellar nie opiera się jednak na pracy tak zwanych górników cyfrowych. Stellar wykorzystuje do zatwierdzania transakcji algorytm Federated Byzantine Agreement. Dzięki temu przesyłanie lumenów pozostaje ekologiczne, tanie i szybkie. W odróżnieniu od wielu innych popularnych kryptowalut stellar stał się niezwykle szybkim systemem płatniczym. Obsługuje nawet do 1000 płatności w ciągu każdych pięciu sekund.
W jaki sposób sieć stellar przyspiesza wysyłanie i odbieranie przelewów transgranicznych?

Obecnie bankowy proces przesyłania pieniędzy za granicę jest nieco skomplikowany. Wymaga szeregu weryfikacji i czasochłonnych czynności. Wymaga również od banków prowadzenia specjalnych rachunków zagranicznych. Ze względu na to usługi mogą świadczyć tylko korespondenci, którzy uzyskali jurysdykcję w krajach z daną walutą. Fiat wymaga czasochłonnego przeliczania z waluty na walutę, a następnie przejścia przez proces walidacji, aby uzgodnić zmiany na rachunkach bankowych odbierającego i wysyłającego przelew.
Blockchain stellar umożliwia niemal natychmiastową walidację rachunku. W ten sposób firma wyeliminowała złożoność całego procesu. Według wielu doniesień banki w przyszłości zaczną używać kryptowalut opartych na blockchainie, aby przyspieszyć wysyłanie i odbieranie przelewów zagranicznych. Kto wie, czy firma odpowiedzialna za stellar nie zgarnie wówczas swojego kawałka tortu? Według obliczeń profesora Davida Mazièresa stellar ma skromne wymagania niezbędne do zaadaptowania tego systemu płatniczego. Dlatego możemy spodziewać się, że w przyszłości z blockchainu stellar skorzystają nie tylko banki, duże instytucje finansowe, ale także niewielkie firmy IT i lokalne kantory. Jeżeli dojdzie do masowej adaptacji, cena lumenów poszybuje w górę.
Jak wiele instytucji używa obecnie sieci stellar?

Stellar zyskał na popularności w 2017 roku. Ogłosił wówczas partnerstwo z firmą IBM. Ich współpraca ma polegać na dostarczaniu tanich i szybkich systemów płatności walutowych na Południowym Pacyfiku. Aktualnie stellar udostępnił płatności w Australii, na Fidżi i Tondze. Oferują połączenie między niewielkimi firmami i instytucjami. Na przykład rolnik z wyspy Samoa za pośrednictwem lumenów może wysłać natychmiastowy przelew do kupca z Indonezji.
Przed rozpoczęciem współpracy z IBM, stellar ogłosił rok wcześniej, że podpisali umowę z firmą Deloitte. Aktualnie do korzystania z sieci stellar zapisało się łącznie 30 banków z całego świata. Przykładem adaptacji sieci jest również usługa płatnicza Stripe. Usunęli ze swojej listy płatności powolnego i drogiego bitcoina, którego zastąpili lumenami.
Gdzie możemy kupić lumeny?

W projekt stellar możemy zainwestować za pośrednictwem niemal każdej dużej giełdy kryptowalutowej. Lumeny znajdziemy na przykład na Binance, Coinbase, CEX.io, czy też u brokerów, takich jak eToro.