Czym jest cold storage – czyli tak zwany zimny portfel kryptowalut

Cold storage
Czym jest zimny portfel kryptowalut (Cold storage)?

Cold storage to popularne w społecznościach kryptowalutowych określenie, którym nazywamy portfel sprzętowy. Jest to portfel, który umożliwia przechowywanie kryptowalut w trybie offline, czyli bez internetu. Dzięki temu nasze środki są jeszcze lepiej zabezpieczone przed nieautoryzowanym dostępem, ponieważ potencjalny haker nie wykradnie ich bez dostępu do naszego sprzętu. Portfel sprzętowy oferuje posiadaczom kryptowalut wysoki poziom bezpieczeństwa w przystępnej cenie. Co prawda gorące portfele podłączone do sieci (tak zwane hot wallety) są darmowe, jednak zawsze będą powiązane z pewną dozą niebezpieczeństwa.

Metody cold storage mogą być wykorzystywane przez każdego. Zarówno przez duże firmy handlujące kryptowalutami, jak i przez indywidualnych użytkowników. Ceny portfeli sprzętowych zaczynają się już od kilkuset złotych i nie wymagają szczególnie dużej wiedzy do ich obsługi. Osoba o umiejętnościach niezbędnych do podstawowej obsługi komputera powinna sobie poradzić. Mimo wszystko cold storage nie jest formą zabezpieczania danych opracowaną na rzecz kryptowalut. Warto przypomnieć o tym, że poufne dane zabezpieczamy na dyskach odłączonych od sieci już od wielu lat. Ponieważ wszystko, co znajduje się w internecie, może paść łupem hakerów. Z tego powodu nie tylko kryptowaluty, ale także istotne kopie zapasowe bardzo często znajdują się na dyskach pozbawionych połączenia internetowego.

Innymi słowy, cold storage to metoda, która zwiększa bezpieczeństwo naszych danych. W tym przypadku możemy dzięki niej zabezpieczyć zgromadzone przez nas kryptowaluty.

Co warto wiedzieć o portfelach sprzętowych wykorzystywanych do przechowywania kryptowalut?

Warto porównać bezpieczeństwo związane z przechowywaniem kryptowalut do tradycyjnej bankowości lub kont czekowych, czy też oszczędnościowych, aby zrozumieć całkowitą powagę sytuacji wynikającą z konieczności zabezpieczania naszych funduszy. Jeżeli przechowujemy pieniądze na elektronicznym koncie bankowym i jego bezpieczeństwo zostanie naruszone z winy banku (na przykład pod wpływem ataku hakerskiego), instytucja finansowa zostanie zobowiązana do tego, aby zwrócić nam naszą należność.

Z kolei w przypadku kryptowalut nikt nie sprawuje kontroli nad pieniędzmi. Oznacza to, że jeżeli nie zabezpieczymy się dostatecznie dobrze i ktoś wykradnie nasze dane niezbędne do wypłacenia środków, najprawdopodobniej już ich nie odzyskamy. Dlatego też musimy dbać o bezpieczeństwo oszczędności kryptowalutowych na własną rękę. Dlatego też zaleca się, aby zainwestować w portfel sprzętowy, który znacznie podnosi szanse na to, że uchronimy się przed potencjalną kradzieżą oszczędności składowanych w postaci kryptowalut.

Nie zapominajmy o tym, że skradzione kryptowaluty przepadną na zawsze. Większość cyfrowych walut jest zdecentralizowana, więc nie ma żadnej centrali lub właściciela sieci, który mógłby nam pomóc w ich odzyskaniu. Jeżeli regularnie kupujemy kryptowaluty, nie powinniśmy nigdy lekceważyć niebezpieczeństwa związanego z przechowywaniem naszych środków na giełdowych hot walletach (czyli portfelach podłączonych do internetu).

Klucz publiczny i klucz prywatny

Portfel kryptowalutowy działa na zasadzie szyfrowania klucza publicznego i klucza prywatnego, których potrzebujemy do operowania naszymi środkami kryptowalutowymi. Klucz prywatny właściciela kryptowaluty jest unikalnym ciągiem znaków alfanumerycznych wymaganych do uzyskania dostępu do zasobów kryptowalutowych użytkownika. Bez niego nie wypłacimy środków, czy też nie dokonamy transakcji.

Klucz publiczny portfela kryptowalutowego możemy z kolei porównać do numeru konta bankowego lub adresu mailowego. Osoby, które dokonują transakcji między swoimi portfelami, muszą podać sobie klucz publiczny. Zadziała on niczym numer konta bankowego, na które zlecamy przelew.

Różnice między gorącymi portfelami i portfelami sprzętowymi

Istnieją różne metody przechowywania kryptowalut. Wszystkich prawdopodobnie nie zliczymy nawet na palcach obu dłoni. Mimo wszystko każdą z tych metod dzielimy na jedną z dwóch kategorii. Cold wallety i hot wallety. Oprócz przechowywania offline mamy również dostęp do portfeli kryptowalutowych, które są podłączone do internetu. Wśród gorących portfeli znajdziemy oczywiście wszystkie aplikacje do przechowywania kluczy, które potrzebują połączenia z internetem. Znajdą się tam portfele przypisane do rachunków giełd kryptowalutowych.

Warto jednak zwrócić uwagę na to, że zimne portfele oferują nam ogromne bezpieczeństwo nie tak wielkim kosztem. Zwróćmy uwagę na najważniejsze różnice między portfelami sprzętowymi i internetowymi.

Koszt: W tej kategorii hot wallety w pewnym sensie zdobywają przewagę. Ze względu na to, że internetowe aplikacje są po prostu darmowe. Co prawda istnieje możliwość stworzenia portfela kryptowalutowego w trybie offline, jeżeli wygenerujemy seed i zapiszemy go na kartce papieru. Mimo wszystko taka czynność może spędzić sen z powiek niektórym laikom, ponieważ wymaga pewnej wiedzy. Jeżeli chcemy zakupić prosty w obsłudze portfel sprzętowy, musimy liczyć się z wydatkiem od 100 do nawet 200 dolarów. Czym jest jednak 200 dolarów, które wydamy, aby zapewnić bezpieczeństwo naszym oszczędnościom?

Łatwość w użytkowaniu: Osoby nietechniczne mogą mieć kłopot z użyciem portfela sprzętowe. Ponieważ wymaga on uprzedniego skonfigurowania. Całe założenie gorących portfeli polega z kolei na tym, że ktoś konfiguruje portfel za nas. Najczęściej jest to giełda, na której kupujemy kryptowalutę. Największe giełdy kryptowalutowe mają swoje własne portfele internetowe po to, aby każdy użytkownik mógł na nich przechowywać zakupione kryptowaluty bez konieczności przenoszenia ich z giełdy. Mimo wszystko takie zachowanie jest nieodpowiedzialne. Jeżeli giełda zostanie zaatakowana przez hakerów, możemy stracić nasze kryptowaluty. Ponadto, gdy giełda zakończy swoją działalność, istnieje ryzyko dotyczące tego, że nie zwróci nam naszych oszczędności. Takie sytuacje miały miejsce w przeszłości wśród nieuczciwych dostawców.

Bezpieczeństwo: Ze względu na opisany powyżej powód, gorące portfele nigdy nie dorównają bezpieczeństwem portfelom sprzętowym, które są odłączone od internetu. Jeżeli nasze oszczędności odłożone w kryptowalutach przekraczają kilkukrotnie wartość portfela sprzętowego, nie powinniśmy mieć dylematu co do tego, czy wydać dodatkowe 200 dolarów, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo.

Jakie niebezpieczeństwo czeka na użytkowników gorących portfeli?

Nie zapominajmy o tym, że klucze przechowywane na gorących portfelach zawsze będą narażone na większe ryzyko kradzieży, niż w przypadku portfeli zimnych. Wszystkie funkcje i procesy transakcyjne na portfelach gorących odbywają się przy stałym podłączeniu do sieci. Problemem staje się to, że wszystkie transakcje i zapisy zastosowane na gorącym portfelu wędrują po sieci. W przypadku udanego ataku hakerskiego musimy liczyć się z tym, że ktoś przejmie nasz klucz publiczny oraz prywatny, co da mu dostęp do portfela kryptowalut.

W jaki sposób działa portfel sprzętowy?

Portfel sprzętowy rozwiązuje ryzyko zhakowania twojego portfela kryptowalutowego podczas podpisywania transakcji, ponieważ klucze są przechowywane w trybie offline. Metoda przechowywania kluczy w formie cold storage pozwala nam uniknąć komunikacji między sprzętem i innymi urządzeniami elektronicznymi, które mogłyby zainfekować portfel sprzętowy. Portfel sprzęty jest urządzeniem, które przypomina w swojej formie zwykły dysk typu pendrive. Kiedy przechowujemy klucze prywatne na dysku odłączonym od sieci, możemy odłączyć urządzenie od internetu, podpisać transakcje kryptowalutową, a następnie ponownie bezpiecznie podłączyć urządzenie do sieci. W ten sposób jesteśmy zabezpieczeni podczas całego procesu handlowego.

Nawet jeżeli potencjalny haker natknie się na zainicjowaną transakcję w sieci, nie będzie miał możliwości uzyskać dostępu do naszego klucza prywatnego, ponieważ podpiszemy transakcję w trybie offline na zimnym portfelu. Poniżej opiszemy etapy niezbędne do wykonania transakcji za pomocą portfela sprzętowego:

  • Podłączamy portfel sprzętowy do komputera z połączeniem do internetu;
  • Wybieramy opcję transakcyjną i generujemy adres niezbędny do wykonania transakcji;
  • Nadawca przelewa tokeny na wygenerowany przez nas adres;
  • Następnie odłączamy portfel, na którym przechowujemy klucze publiczne, dzięki temu wszelkie prywatne informacje pozostają w trybie offline, do którego nawet najlepszy haker nie uzyska dostępu.

Na czym polega idea nazywana papierowym portfelem?

Papierowy portfel to nieco bardziej skomplikowana forma zimnego portfela, które nie wymaga kupowania żadnego sprzętu. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, istnieje opcja przechowywania kryptowalut poza dostępem do internetu całkowicie za darmo. Jest nią właśnie papierowy portfel. Jest to najbardziej podstawowa forma przechowywania danych, która istniała, jeszcze zanim powstały pierwsze portfele sprzętowe. W przypadku papierowego portfela, jak sama nazwa wskazuje, wystarczy, że zapiszemy stworzone klucze prywatne na kartce papieru. Dopóki będziemy przechowywali notatkę w bezpiecznym miejsca z dala od nieautoryzowanych osób, nie grozi nam podatność na atak hakerski.

Aby stworzyć taki dokument, możemy po prostu skorzystać z narzędzia internetowego paper wallet online. Wygeneruje on ciąg znaków. Naszym zadaniem będzie spisanie go na kartkę i zabezpieczenie. Musimy jednak mieć się na baczności i pamiętać o tym, że metoda papierowego portfela pomimo tego, że jest darmowa ma także pewne wady. Jeżeli zgubimy kartkę z naszymi kluczami, stanie się ona nieczytelna, zostanie spalona w pożarze lub zniszczona w inny sposób, po prostu stracimy dostęp do naszego portfela i zgromadzonych na nim kryptowalut.

Portfele dźwiękowe – forma przechowywania kluczy prywatnych, o której słyszało niewiele osób

Portfele dźwiękowe to metoda, która nie jest zbyt praktyczna. Stanowi niejasny i niezbyt wygodny sposób na przechowywanie naszych kryptowalut. Pomysł związany z portfelami dźwiękowymi polega na zaszyfrowaniu klucza prywatnego za pośrednictwem nagrania dźwiękowego. Możemy to zrobić poprzez nagranie offline za pośrednictwem płyty CD lub dysku przenośnego, który nigdy wcześniej nie był podłączany do internetu. Zabezpieczenie polega na tym, że aby odszyfrować kod, będziemy potrzebowali spektroskopu do odczytania danych ukrytych w wysokiej rozdzielczości. Wszystko po to, aby dodatkowo zabezpieczyć klucz prywatny. Mimo wszystko uważamy, że taka metoda jest niewygodna i stanowi dużą przesadę. Jeżeli wyposażymy się w zwykły portfel sprzętowy i zadbamy o to, aby przechowywać go w bezpiecznym miejscu, nasze klucze będą zabezpieczone dostatecznie dobrze.

FAQ – najczęściej zadawane pytania na temat zimnych portfeli

Czy przechowywanie kryptowalut na zimnych portfelach jest najlepszym rozwiązaniem?

Wszystko zależy od tego, w jaki sposób interpretujemy najlepsze rozwiązanie. Na pewno jest o wiele bezpieczniejszy od gorącego portfela. Ponieważ, nawet jeśli ktoś wykryje naszą transakcję, nie może włamać się do portfela, który nie został podłączony do internetu.

Czy portfel dostępny na koncie giełdowym Coinbase to cold wallet?

Niestety giełdy kryptowalutowe z reguły nie oferują dostępu do portfeli sprzętowych. Dobrą wiadomością jest jednak to, że największe giełdy kryptowalutowe na świecie na własną rękę zabezpieczają część posiadanych kryptowalut w zimnych portfelach. W portfelu online przechowują jedynie tyle aktywów, aby zapewnić klientom płynność podczas codziennych transakcji giełdowych. Pamiętajmy jednak o tym, że niezależnie od tego, jak bardzo giełda dba o nasze bezpieczeństwo, powinniśmy sami o nie zadbać. Wystarczy, że wyposażymy się w tym celu w fizyczny portfel sprzętowy.

Co się dzieje z kryptowalutami przesłanymi na zimny portfel?

Kryptowaluty nadal zostają w tym samym miejscu. Są zapisane w księdze blockchain. Portfel sprzętowy zabezpiecza jednak klucze prywatne niezbędne do ich wypłacenia. Przesyłamy wówczas klucz prywatny na dysk odłączony od internetu, co uniemożliwia zhakowanie naszego portfela.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Previous Article
Giełda BitMart

Giełda BitMart - platforma kryptowalutowa z niepokojącą historią

Next Article

Czy bitcoin jest podatny na ataki hakerskie? Co z innymi kryptowalutami?

Related Posts