Zgodnie z informacjami podanymi przez twórców projektu platforma IOST jest wysoce skalowalnym projektem kryptowalutowym. Wykorzystuje innowacyjny algorytm konsensusu, który nazywa się proof of believability. Platforma IOST służy w głównej mierze do uruchamiania zdecentralizowanych aplikacji. Pozwala obsłużyć nawet kilka tysięcy transakcji na sekundę. Wykorzystują w tym celu proces nazywany shardingiem. Jest to metoda partycjonowania danych, która zapewnia zarówno szybkie przesyłanie informacji, jak i bezpieczeństwo.
Twórcy IOST stworzyli platformę głównie po to, aby ich użytkownicy mieli dostęp do bezpiecznych i zdecentralizowanych narzędzi płatniczych. Nazwa IOST oznacza Internet of Service Token. Platforma jest dostępna zarówno dla dostawców nowego oprogramowania, jak i deweloperów zajmujących się promowaniem istniejących aplikacji. Każdy, kto szuka szybkiej i bezpiecznej infrastruktury do przeprowadzenia transakcji, powinien zapoznać się z możliwościami platformy IOST. Zgodnie z obecnymi informacjami wiemy, że platforma umożliwia przeprowadzenie maksymalnie 8000 transakcji na sekundę.
Twórcy IOST uważają, że w przyszłości uda im się zwiększyć liczbę transakcji do 100 000 na sekundę. Jeżeli tego dokonają, obsługa transakcji za pośrednictwem IOST wyprzedzi możliwości bitcoina i ethereum. Oprócz rozwiązań dla przedsiębiorców, założyciele platformy deklarują, że będą próbowali dotrzeć ze swoimi usługami do instytucji rządowych.
W jaki sposób działa funkcja shardingu w systemie IOST?

Szybkość transakcji w głównym protokole bitcoina i ethereum pozostawia wiele do życzenia. Obsługa przelewów jest zbyt wolna, aby powyższe kryptowaluty mogły świadczyć zglobalizowane usługi związane z przesyłaniem i odbieraniem przelewów. Dlatego twórcy IOST zaproponowali funkcję znaną jako sharding. Metoda ta sprawia, że główny łańcuch bloków w sieci pozostaje niezmieniony. Transakcje są jednak przeprowadzane na tak zwanych sub blockchainach, które zostały oddzielone od głównego bloku. W ten sposób można zwiększyć szybkość i skalowalność kryptowaluty bez konieczności zmiany całego protokołu.
Podczas shardingu główna sieć IOST zostaje podzielona na kilka mniejszych obszarów. Dzięki temu istnieje możliwość zatwierdzenia dużej ilości równoległych przelewów. Podzielenie głównego blockchainu na mniejsze bloki odciąża główną sieć i zwiększa możliwą liczbę transakcji na sekundę. Powstałe w ten sposób sub blockchainy zachowują jednak te samy metody konsensusu i bezpieczeństwo, którym charakteryzuje się główny łańcuch systemu.
Jak działa sieć IOST?

IOST wyprzedza inne blockchainy pod względem prędkości transakcji. Jest platformą dostępną dla firm oraz instytucji gotowych zaakceptować technologię blockchain. W tym celu twórcy IOST zaprojektowali rozwiązania komercyjne, które są gotowe do zaadaptowania przez firmy. Podstawą niezbędną do obsługi transakcji w sieci IOST są zbywalne tokeny. Możemy je nabyć na giełdach kryptowalutowych. W momencie pisania tego artykułu platforma IOST jest w stanie zapewnić do 8000 transakcji na sekundę bez uszczerbku na bezpieczeństwie blockchainu.
Sieć jest w pełni zdecentralizowana. IOST opiera się na języku oprogramowania Javascript. Jednym z założycieli platformy jest Yannan Wang. Twórcy IOST wspierają zdecentralizowane alternatywy dla popularnych dziś aplikacji internetowych. Uważają, że serwisy oferujące usługi takie jak Facebook, Amazon, czy też giełdy z aktywami cyfrowymi powinny działać na podstawie zdecentralizowanych protokołów. Dlatego też starają się dotrzeć swoją platformą do jak największej ilości odbiorców w internecie.
Na czym polega konsensus proof of believability zastosowany w blockchainie IOST?

Jeżeli siedzicie w dziedzinie kryptowalut, z pewnością słyszeliście o dwóch głównych konsensusach wykorzystywanych w technologii blockchain, czyli proof of work i proof of stake. Założyciele IOST poszli o krok dalej i opracowali swój własny konsensus – proof of believability. W dużym skrócie system ten jest dynamiczną metodą określania wiarygodności węzła danych. W tym celu algorytm bada działania węzłów i ich wcześniejsze wypowiedzi w systemie. Ten nowoczesny algorytm konsensusu został opracowany przez zespół IOST w 2018 roku. Wcześniej nie był stosowany przez inne kryptowaluty.
Algorytm zatwierdza węzły bloków na podstawie jego wcześniejszego działania w systemie. Dzięki temu blockchain może zachować swój zdecentralizowany charakter, a mimo tego jest o wiele szybszy od najpopularniejszych kryptowalut. Najważniejszą zaletą konsensusu PoB jest jednak jego ogromna skalowalność. Dzięki PoB w połączeniu z shardingiem blockchaina system obsługuje wiele grup transakcji w tym samym czasie i zachowuje przy tym spójność. Walidatorzy transakcji są wybierani na zasadzie losowania przez bezstronny algorytm.
Token IOST

Wiemy zatem, że platforma oferuje innowacyjny i dynamiczny system. Do czego zatem możemy wykorzystać tokeny IOST? Natywny token służy jako środek wymiany dla wszystkich transakcji i opłat w blockchainie. Token można zatem potraktować jako środek wymiany dla towarów i usług. Użytkownicy sieci wnoszą drobne opłaty za korzystanie z sieci, z kolei walidatorzy są z nich opłacani za to, że utrzymują bezpieczeństwo blockchaina.
Jakie rozwiązania oferuje token IOST?

System jest uważany za niezwykle przedsiębiorczą platformę. Oferuje funkcjonalność dla firm i instytucji państwowych. Odpowiada na potrzeby przede wszystkim organizacji, które wymagają złożonej infrastruktury sieciowej i wysokiego bezpieczeństwa.
Zastosowanie w rządzie i elektronicznej administracji
W przypadku elektronicznej administracji IOST rozwiązuje problemy kiepskiej integralności systemów internetowych. Zwiększa bezpieczeństwo danych i usprawnia zarządzanie projektami. Bazy danych w różnych częściach rządu najczęściej istnieją niezależnie od siebie, ponieważ trudno byłoby zmieścić wszystkie funkcje administracyjne danego państwa na jednej platformie. Dlatego urzędy często borykają się z problemami dotyczącymi integrowania informacji. Twórcy IOST deklarują, że ich platforma rozwiązuje ten kłopot.
Prywatne dane obywateli są dla rządu niezwykle istotne. Wyciek informacji może stanowić duże zagrożenie. IOST umożliwia interakcję między różnymi agencjami przy równoczesnym szyfrowaniu danych przechodzących od systemu do systemu. Dzięki inteligentnym kontraktom i zdecentralizowanym aplikacjom IOST można zachować wydajność procesów administracyjnych i równocześnie zmniejszyć koszty prowadzenia takich usług.
Zastosowanie w sądownictwie
Rozwój technologii cyfrowej jest nieunikniony. Wraz z nim coraz częściej sądy preferują przechowywanie dowodów wideo, nagrań dźwiękowych i zdjęć w postaci elektronicznej. Komputerowe dowody rzeczowe są dziś wykorzystywane w niektórych krajach częściej od namacalnych przedmiotów. Na przykład w Chinach ponad 70% dowodów przechowuje się dziś w cyfrowej formie. Pojawiają się jednak liczne trudności. Na przykład to, że plikami można manipulować o wiele łatwiej niż namacalnymi obiektami. Z tego powodu ustalenie autentyczności dowodu bywa trudne.
Przynajmniej tak było do tej pory. Dziś w sądownictwie można wykorzystać bezpieczną sieć IOST, która zapewnia sposoby na zachowanie unikalności danych poprzez zdecentralizowany blockchain. Rozwiązanie to może przyczynić się do poprawienia jakości postępowań sądowych w przyszłości.
Celem IOST jest dostarczanie bezpośrednich usług technicznych dla różnych instytucji państwowych i dużych firm. Właściciele sieci oferują swoim partnerom konsultantów i szkolenia z zakresu działania blockchain, aby przyspieszyć adaptację ich ekosystemu.
Kto stoi za projektem IOST?

Aiou Technology jest najważniejszym ramieniem biznesowym projektu IOST. Skupiają się na stronie technicznej produktu i rozwijają jego blockchain. Firma została nagrodzona w 2019 roku prestiżowym wyróżnieniem China’s Blockchain Technology Innovation Enterprise 2019. IOST otrzymuje również ogromne wsparcie ze strony chińskich przedsiębiorstw. Na przykład Chiński Instytut Rozwoju Elektronicznego Przemysłu Informatycznego (CCID) umieścił IOST na pierwszym miejscu wśród technologii blockchain. Tym samym projekt na ich liście wyprzedza funkcjonalność bitcoina i ethereum.
Aiou Technology jest także jednym z członków Linux Foundation.
Pełna lista zarządu:
-
Will Zhao;
-
Bosch Lee;
-
Chung Teng;
-
Sheldon Mei;
-
Kelvin Tan;
-
Jimmy Zhong;
-
Terrace Wang.
W jaki sposób interpretować nazwę tokena Internet of Things? (IOS Token)

Internet rzeczy nieustannie rośnie, a związane z nim zapotrzebowania i problemy również. Dlatego też osoby stojące za projektem IOST starają się je rozwiązać. Coraz więcej internautów uważa, że nie można ufać scentralizowanym aplikacjom i usługom. Blockchain IOST dostarcza wiele funkcji, które podlegają najwyższym standardom bezpieczeństwa i są zdecentralizowane.
Dwóch największych konkurentów IOST (ethereum i stellar)

Największymi konkurentami IOST, którzy na ten moment przewyższają jego popularność, są projekty ethereum i stellar. Podobnie jak opisywana przez nas kryptowaluta dwa powyższe projekty również oferują użytkownikom zdecentralizowane aplikacje i wydajny blockchain. Mimo wszystko twórcy IOST aspirują do tego, aby przewyższyć funkcjonalność innych altcoinów. W jaki sposób zamierzają tego dokonać?
Zaproponowali, że wprowadzą koncepcję o nazwie Micro State Blocks. Największe wyzwanie tradycyjnych blockchainów polega na tym, że z każdym nowym blokiem muszą nadpisać sieć kolejną liczbą danych. Każdy kolejny blok ma za zadanie zapisać to, co działo się w sieci przez ostatnie kilka sekund. Nawet jeśli w tym czasie nie doszło do żadnej transakcji, blok nadal musi zostać wydany, aby zachować ciągłość. Nie ma możliwości pomijania bloków z zerową liczbą danych, dlatego też system przechowuje puste bloki. Niestety pusty blok zajmuje podobną liczbę pamięci, co nadpisany.
Z czasem blockchain staje się coraz większy i operowanie nim wymaga ogromnego nakładu finansowego. Tak też stało się w przypadku ethereum (duże ceny za gas). Jest to poważny problem, z którym zmaga się również blockchain bitcoina. W momencie pisania tego artykułu blockchain bitcoina waży 374 gigabajty. Oznacza to, że gdybyśmy chcieli uruchomić własny węzeł danych, musielibyśmy najpierw pobrać i przechowywać wszystkie gigabajty niepotrzebnych nam bloków z informacjami.
Sharding w systemie IOST pomaga uniknąć tej niedogodności. System dzieli główny blockchain na wiele mniejszych i zachowuje funkcjonalność oraz bezpieczeństwo głównego łańcucha bloków.
Gdzie możemy kupić monety cyfrowe IOST?
Trzy najpopularniejsze giełdy kryptowalutowe, na których znajdziemy IOST to:
-
Binance;
-
Huobi;
-
OKEx.