Każdy pojedynczy blockchain ma swoją własną ekskluzywną walutę cyfrową, znaną jako token natywny. Te tokeny są używane do nagradzania górników i weryfikatorów, którzy dodają bloki do łańcucha bloków, a także mogą być wykorzystane jako system płatności, włączając opłaty transakcyjne. Te tokeny są również znane jako tokeny bazowe lub tokeny wewnętrzne, ponieważ projekt blockchain pozwala na działanie z nim konkretnego tokena.
Ponadto istnieją tokeny nierodzime, które są pochodnymi blockchaina zaprojektowanego w oparciu o token rodzimy. Nienaturalne tokeny są przeznaczone do konkretnych zastosowań i występują między innymi w postaci tokenów zarządzających, wrapped tokenów i stablecoinów.
Przykłady natywnych tokenów
Kryptowaluty takie jak Ethereum, Binance Smart Chain i Cardano posiadają odpowiednie tokeny natywne. Ethereum ma Ether (ETH), Binance Smart Chain ma Binance Coin (BNB), a Cardano ma ADA. Niektóre blockchainy, takie jak Bitcoin i Stellar, mają natywne tokeny, które są takie same jak nazwa blockchaina; token Bitcoina jest znany jako bitcoin, a token Stellara jest określany po prostu jako stellar. Symbol ticker jest używany do odróżnienia tokenów o nazwach, które są takie same lub podobne do nazwy blockchaina; ticker Bitcoina to BTC, a Stellara to XLM.
Aby rozróżnić blockchain i token natywny, pierwsza litera blockchaina jest wielka, a tokenów natywnych jest mała. Token natywny ma oznaczać wartość ekosystemu sieci kryptowalutowej; na przykład Ether odzwierciedla wartość całego blockchaina Ethereum.
Wyjaśnienie istoty tokenów natywnych
Aby pojąć znaczenie tokena natywnego, przyjrzyjmy się, jak działa blockchain Ethereum i stacjonujący na nim Ether, czyli jego lokalny pieniądz.
Blockchain Ethereum miał duży wpływ na wiele branż, ponieważ został stworzony w taki sposób, aby mieć inteligentne kontrakty, wykorzystywane do budowania zdecentralizowanych aplikacji (dApps). Ethereum jest ważnym elementem w zdecentralizowanych finansach (DeFi). Szeroki zakres jego zastosowań zwiększył wartość Etheru.
Ether ma dwa podstawowe zastosowania na blockchainie Ethereum: płatność, za transakcje dokonane za pośrednictwem Ethereum i za opłaty transakcyjne, znane również jako opłaty za gaz; oraz zabezpieczenie i walidatorów sieciowych, oraz ich kwalifikacji w systemie. Niektóre zdecentralizowane aplikacje oparte na Ethereum wykorzystują również Ether jako zatwierdzoną walutę do przeprowadzania transakcji.
Opłaty związane z transakcjami na blockchainie Ethereum są nazywane opłatami za gaz i są mierzone w Gwei (1 ETH jest taki sam jak 1 miliard Gwei). Innymi słowy, 1 GWEI to 0,00000001 ETH.
Węzły, które są w zasadzie zdecentralizowanymi komputerami, są odpowiedzialne za weryfikację i zatwierdzanie transakcji. Muszą one postawić Ether, aby móc się przyłączyć, a to sprawia, że Ether jest cenny. Ponadto inne blockchainy, takie jak Solana i Algorand, mają swoje własne tokeny, które są używane do autoryzacji i realizacji inteligentnych kontraktów.
Czym z kolei są tokeny nierodzime (przeciwieństwo tokenów natywnych)?
Kryptowaluty, które nie pochodzą z własnego blockchaina, są określane jako tokeny nierodzime. Te tokeny zależą od cech blockchaina, w którym istnieje token natywny. Godnym uwagi przypadkiem są altcoiny oparte na Ethereum. Na blockchainie Ethereum gości kilka zdecentralizowanych aplikacji z własnymi tokenami. Nierodzime tokeny są przeznaczone do konkretnego celu, takiego jak jedyna forma płatności w ich sieci, szczególnie w przypadku zdecentralizowanych aplikacji, lub do administrowania prawem w projektach zdecentralizowanych organizacji autonomicznych (DAO).
Przykłady nierodzimych tokenów
Nierodzime tokeny są podzielone na różne klasyfikacje, takie jak tokeny zarządzania, wrapped tokeny, stablecoiny i tokeny oracle. Na przykład LINK z Chainlink, WBTC (Wrapped Bitcoin) z Ethereum, USD Coin (USDC) z dolarem amerykańskim, token natywny Aave, a token zarządzający MKR DAO Maker są tokenami nierodzimymi.
LINK, token platformy Chainlink, jest przykładem tokena nierodzimego i jest używany jako podstawowa waluta. Platforma Chainlink jest rodzajem oprogramowania pośredniego zbudowanego na Ethereum i łączy inteligentne kontrakty blockchain z danymi ze świata rzeczywistego. LINK jest używany do płacenia operatorom sieci, którzy są odpowiedzialni za pobieranie danych poza łańcuchem i wykonywanie obliczeń. LINK pozwala również na interakcję danych zewnętrznych z blockchainem.
Na przykład, gdy ktoś wykorzystuje kryptowalutę, aby postawić na wynik meczu piłkarskiego, zakład jest zapisywany w inteligentnym kontrakcie.
Praktycznym rozwiązaniem do tego celu jest Chainlink. Poza LINK, innymi tokenami z tej grupy są Band Protocol (BAND) oraz NEST protocol (NEST). Można zaobserwować wykorzystanie takich tokenów i korzyści, jakie oferują w projektach DeFi i DAO, gdzie obniżają koszty transakcyjne i służą jako tokeny zarządzania.
Zdecentralizowany rynek pieniężny, taki jak Aave, oferuje użytkownikom obniżoną opłatę, gdy wykonują operacje na platformie DeFi, czyniąc ją zależną od nich. Ta dodatkowa korzyść umożliwia właścicielowi AAVE na zarządzanie protokołem poprzez głosowanie, decydowanie o tym, jakie zmiany powinny zostać wdrożone i nie tylko.
Oprócz tego istnieją inne rodzaje tokenów nienatywnych, takich jak tokeny magazynowe, monety prywatności i tokeny sportowe.
Czy poza siecią Ethereum znajdziemy tokeny nienatywne?
Oprócz Ethereum istnieją również nierodzime tokeny, które istnieją na innych blockchainach. Na przykład USD Coin (USDC) można znaleźć na łańcuchach Solana, Stellar i Algorand. USDC to rodzaj waluty cyfrowej określanej jako stablecoin, która ma ustaloną wartość równoważności z dolarem amerykańskim w stosunku jeden do jednego. Jeden USDC jest równoważny 1 USD.
Czy można wymieniać tokeny natywne na nienatywne i odwrotnie?
Taka operacja jest możliwa pod warunkiem, że dana giełda kryptowalut oferuje na swojej liście handlowej tokeny, którymi jesteśmy zainteresowani.
Podsumowanie zagadnienia
Kryptowaluty natywne dla blockchaina są podstawowym pieniądzem cyfrowym wykorzystywanym do płacenia górnikom i walidatorom, którzy dodają bloki do łańcucha. Te tokeny są również znane jako tokeny bazowe lub tokeny wewnętrzne, ponieważ projekt blockchain działa poprzez zastosowanie konkretnego tokena.
Istnieją również tokeny nierodzime utworzone z blockchaina opartego na tokenie rodzimym. Przykładami są tokeny zarządzające, tokeny typu wrapped (na przykład Wrapped Bitcoin) i stablecoiny.