CBerry – system oparty na sieci Binance Smart Chain

CBerry jest systemem, który umożliwia udostępnianie treści za pośrednictwem węzłów Binance Smart Chain. Użytkownicy są nagradzani za udostępnienie treści w postaci tokenów CBY i CBR. Mogą również otrzymywać dobrowolne napiwki w BNB, jeżeli reszta społeczności uzna, że udostępnili materiały o wysokiej jakości. CBerry opiera się na infrastrukturze DeFi Swap (zdecentralizowany system zamiany tokenów). Ekosystem tego projektu działa na zasadzie udostępniania treści i dobrowolnego nagradzania ich w zależności od tego, czy społeczność uzna materiały za wartościowe i interesujące.

Zdaniem wielu osób CBerry ma szanse na stanie się satysfakcjonującym i stabilnym systemem, który pozwala na dobrowolne nagradzanie treści tworzonych w strukturze blockchain.

Z jakimi problemami musi zmierzyć się projekt?

Niestety fani technologii blockchain muszą zmierzyć się z faktem dotyczącym tego, że największym powodzeniem cieszą się media społecznościowe, które opierają się na standardowych bazach danych i nie mają nic wspólnego z blockchainem. W dzisiejszych czasach największą popularnością cieszy się TikTok, Facebook, YouTube oraz Twitter. Tego rodzaju platformy społecznościowe działają na zupełnie innej zasadzie. Nagradzają one jedynie działania kreatorów, którzy zebrali dostatecznie dużą liczbę zwolenników (czyli tak zwanych subskrybentów lub followersów).

Jedyną platformą społecznościową związaną z kryptowalutami i blockchainem jest Steemit. Oczywiście Steemit nie jest jedynym projektem działającym w tym sektorze. Jednak większość z nich nie przebiła się na tle innych stron internetowych o podobnej tematyce lub z czasem upadła ze względu na brak zainteresowania. Jednym z największych problemów, z jakim mierzą się takie platformy, jest kiepskie finansowanie przez zbyt małą liczbę interesantów. Zbyt mało pieniędzy sprawia, że platforma nie jest w stanie utrzymać swojego systemu.

Pieniądze są potrzebne do nagradzania twórców treści oraz rozwoju samej strony internetowej lub projektu. Nagradzanie twórców pieniędzmi jest szczególnie obciążające dla ekosystemu mniej popularnych mediów społecznościowych. We wszystkich nowych systemach dochodzi do sytuacji, w której twórcy otrzymują niskie wynagrodzenie lub nie otrzymują go wcale.

CBerry chce rozwiązać ten problem poprzez wprowadzenie dobrze zorganizowanego i satysfakcjonującego dla twórców ekosystemu. Protokół CBerry został zaprojektowany przez twórców na podstawie historii innych blockchainowych mediów społecznościowych. Innymi słowy, planują rozwiązanie najważniejszych problemów poprzez naukę na błędach innych ekosystemów, które upadły z biegiem czasu.

Na czym opiera się działanie systemu?

CBerry utrzymuje i rozwija tokeny płatnicze, aby zapewnić stabilność i solidne działanie systemu CBerry. Platforma ma być zdecentralizowana. Twórcy planują obsługiwać zarówno nagrania audio, nagrania wideo jak i przekazy w formie tekstów. Platforma opiera się na dwóch tokenach natywnych. Na monecie CBerry (CBY), która zasila cały ekosystem i na wspomagającym tokenie CBerry Reserve Token.

W jaki sposób platforma ma docelowo działać? Po zarejestrowaniu się w systemie użytkownicy mogą tworzyć posty. Każdy post może zostać polubiony przez innych uczestników sieci. Im więcej polubień otrzymuje treść, tym większa szansa na napiwki w postaci CBerry i tokenów BNB. Autor publikacji może zarabiać na poście do czasu, gdy znajduje się on na platformie.

Istnieje jednak limit polubień, które unikalny użytkownik może przydzielić do postów publikowanych na platformie. Limit zostanie obliczony na podstawie salda CBY, które posiada dany użytkownik.

Struktura przydzielania nagród

Siła sympatii i antypatii, którą użytkownik będzie mógł zostawiać pod postami autorów, zostanie uzależniona od wysokości jego salda liczonej w tokenach CBerry. Wartość za każde polubienie publikacji wyrażona jest w dolarach. Jeden lajk przydziela 0,2% salda CBY użytkownika, który polubił post. Istnieje jednak druga strona medalu. Za nielubienie postu (czyli zostawienie przycisku dislike) odejmowana jest taka sama kwota jak za polubienie. Ta kwota nie jest jednak odejmowana od salda osoby nielubiącej post. Jej saldo służy jedynie do obliczenia wartości, którą należy dodać lub odjąć do publikacji (0,2% salda).

Struktura podziału nagród jest ciekawie zorganizowana, ponieważ trafia zarówno do publikujących, jak i lajkujących. Nagrody są rozdzielane po upływie siedmiu dni od opublikowania treści. Autor otrzymuje 80% przydzielonych zarobków, z kolei reszta trafia do osób zostawiających reakcje pod publikacjami. Całkowita nagroda jest rozdzielana w tokenach CBY w przeliczeniu na dolary. Kwota jest ustalana zgodnie z aktualną wartością rynkową tokenów CBerry.

Napiwki w systemie CBerry i kilka innych informacji

Użytkownicy mogą dawać napiwki zarówno za stworzone publikacje, jak i za komentowanie tych publikacji. Dzięki koncepcji napiwków twórcy treści mogą zarabiać na swoich publikacjach do czasu, gdy są one opublikowane na platformie CBerry. Napiwki mogą być przekazywane zarówno w tokenach natywnych (CBY), jak i kryptowalucie należącej do Binance, czyli BNB. Twórcy uznali, że istnienie możliwości przydzielania napiwków do komentarzy jest przydatne, ponieważ czasami komentarz może okazać się bardziej pomocny od samej publikacji. Napiwki są przenoszone bezpośrednio z salda jednego użytkownika platformy do drugiego.

Dzienny limit polubień przypisany do jednego użytkownika może zostać rozszerzony, jeśli użytkownik doda do swojego konta więcej tokenów CBY. Twórcy opracowali mechanizm, który ma za zadanie pomóc w rozpoznawaniu dobrych treści na platformie. Twórcy CBerry ułatwiają reklamowanie treści dla nowych osób po to, aby autorzy wysokiej jakości publikacji mogli dotrzeć do szerszego grona odbiorców. Zazwyczaj na konwencjonalnych platformach autorzy mogą tworzyć jakościowe treści, które nie mają zbyt wielu odbiorców. Nie mają wówczas możliwości, aby na nich zarobić, ponieważ media społecznościowe wynagradzają zasięgi twórców, a nie to, czy ich praca jest dobra. Twórcy CBerry chcą przeciwdziałać takim praktykom i dają możliwość zarobienia pieniędzy za wartościowe treści, nawet jeżeli nie mamy zbyt wielu zwolenników.

Platforma działa w tym celu na różne sposoby. Przykładowo redakcja powołała zespół redakcyjny, który przegląda publikacje. Zespół stara się wyłonić wysokiej jakości treści publikowane przez użytkowników. Jeżeli natrafią na wartościowe materiały, mają możliwość wypromowania nieznanych osób za pośrednictwem kanałów społecznościowych CBerry. Dodatkowo co jakiś czas organizowane są konkursy dla użytkowników, którzy mają mniej niż 50 obserwujących. Na podstawie głosowania społeczności ze wszystkich uczestników konkursu jest wybierane pięć osób, które zostaną opublikowane w mediach społecznościowych CBerry.

Zatrudnianie pisarzy na platformie CBerry

Wraz z rozwojem platformy twórcy planują zatrudniać pisarzy, którzy będą odpowiedzialni za tworzenie wiadomości i newsów. W tym celu chcą powołać specjalną sekcję związaną z tematyką informacyjną. Będą tam publikowane treści stworzone przez wąskie grono pisarzy. Dostęp do sekcji informacyjnej uzyska zatem tylko część użytkowników platformy. Wynajęci pisarze otrzymają zadanie zbierania oraz redagowania wiadomości o wydarzeniach w świecie kryptowalut i nie tylko.

Zdecentralizowane finanse platformy CBerry

Pomysłodawcy CBerry zamierzają stworzyć dobrze ugruntowaną pozycję na rynku za pośrednictwem modelu DeFi (czyli zdecentralizowanych finansów). W ramach systemu CBerry opracowano model współpracy z giełdami kryptowalutowymi. Płynność między tokenami natywnymi sieci CBerry ma im zapewnić wartość. Ponieważ CBerry będzie zdecentralizowaną platformą do publikowania treści opłacaną za pomocą rodzimej kryptowaluty, monety cyfrowe muszą zachować pewną wartość. Awaria w systemie nagradzania, taka jak nagły spadek wartości tokenów może doprowadzić do wstrzymania wszelkich publikacji przez użytkowników. Dlatego twórcy opracowali solidny system, który pomoże im utrzymać wartość kryptowaluty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni
projekt DeFi

Popularny projekt DeFi - poznaj Xfinance

Następny
Giełda BitMax

Giełda kryptowalutowa BitMax. Przegląd, wady i zalety

Sprawdź także